כפי שנחשף ב"גלובס": הסדר טיעון משמעתי לעו"ד נבות תל-צור

לפי ההסדר, עו"ד תל-צור יודה בהתנהגות שאינה הולמת בשל התנהלותו מול שולה זקן, והצדדים יעתרו לגזור עליו 12 חודשי השעיה בפועל מעריכת דין ■ במקביל, התיק הפלילי נגדו ייגנז ■ תל-צור: "לא דבק רבב פלילי בהתנהלותי"

משרד המשפטים מאשרר רשמית את חשיפת "גלובס" מתחילת השבוע, לפיה הפרקליטות לא תעמיד לדין פלילי את עו"ד נבות תל-צור בפרשת שיבוש הראיות של משפטי אהוד אולמרט, אלא תחתום איתו על הסדר משמעתי.

משרד המשפטים הודיע היום (ד') כי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הגיש לבית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין בתל-אביב קובלנה משמעתית נגד עו"ד תל-צור, בגין עבירה של התנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. זאת, בשל התנהלותו של עו"ד תל-צור מול שולה זקן, לשעבר מנהלת לשכתו של אולמרט, ברקע של משפט הולילנד.

במקביל, הצדדים הודיעו לבית הדין כי הגיעו להסדר טיעון, לפיו עו"ד תל-צור יודה בעובדות הקובלנה המשמעתית ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת, והצדדים יעתרו בהסכמה לגזור עליו 12 חודשי השעיה בפועל מעריכת דין וכן השעיה על-תנאי לתקופה שיקבע בית הדין.

בקובלנה המשמעתית נאמר כי עו"ד תל-צור היה חברו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ייצג אותו בעבר בעניינים שונים, ייעץ לו ודאג לאינטרסים שלו גם בתיקים בהם לא ייצג אותו. שולה זקן, שכאמור שימשה כראש לשכתו של אולמרט, נהגה להיוועץ בתל-צור ולתת בו אמון, הגם שלא ייצג אותה. בתקופה שנגד אולמרט וזקן התנהל משפט הולילנד, נפגשה זקן ביוזמתה עם אולמרט כדי לשמוע את עמדתו על הסדר הטיעון שהוצע לה, והוא הציע לה להיפגש עם תל-צור.

עו"ד תל-צור אכן נפגש עם זקן לבקשתה, בבית אמה, וזאת ללא ידיעתם של עורכי דינה. בפגישה דן תל-צור עם זקן וייעץ לה בקשר להסדר הטיעון. הוא המליץ לה שלא לחתום עליו, מתוך כוונה לסייע לאינטרס של אולמרט חברו, וזאת על אף שבין זקן לאולמרט היה ניגוד אינטרסים באותו עניין. בהמשך לפגישה הציע תל-צור לזקן, בשמו של אולמרט, שאולמרט יפעל לכך שמקורבים אליו ישלמו לזקן שכר עבודה מוגדל וכן יעניקו לה סיוע כספי למימון סנגור פרטי, במקרה שלא תמשיך להיות מיוצגת על-ידי סנגוריה.

הקובלנה הוגשה בידי פרקליט המדינה, בהיותו אחד מארבעת הגופים שחוק לשכת עורכי הדין העניק להם סמכות (מקבילה) להגיש קובלנה בשל עבירת משמעת.

במקביל, הוחלט כי התיק הפלילי נגד עו"ד תל-צור ייגנז. 

תל-צור: "לא דבק רבב פלילי בהתנהלותי"

עו"ד תל-צור מסר בתגובה: "קיבלתי בסיפוק רב את הודעת פרקליט המדינה על גניזת התיק הפלילי בענייני בעקבות הליך השימוע. סגירת התיק הפלילי משמעותה אחת - לא דבק רבב פלילי בהתנהלותי.

"מלכתחילה - וכך הודעתי בעבר על יסוד ניסיון של 30 שנה כסנגור - ברור היה כי לא עברתי כל עבירה פלילית, וכי זו המסקנה האפשרית היחידה. אני מברך אפוא את פרקליט המדינה על החלטתו זו.

"כפי שאמרתי ביום החקירה הראשון, אני מקבל על עצמי את הביקורת מבחינת הנראות על התנהלותי בפרשה זו, בעצם קיום הפגישה עם שולה זקן, בהיותי מקורב לאולמרט. לפיכך, נטלתי אחריות במישור המשמעתי, תוך הטלת סנקציה, על-מנת להביא פרשה זו לידי סיום ולהותירה מאחורי.

"עבודת הסנגוריה מהווה עבורי שליחות חשובה מאין כמוה, ובתום פסק הזמן בכוונתי לשוב לפעול כסנגור ולהגן על חשודים ונאשמים, על-מנת להבטיח את זכויותיהם ועשיית משפט צדק בעניינם".

ניסיון השפעה על עדה

פרשת שיבוש ההליכים על-ידי ראש הממשלה לשעבר ועורך דינו, ש"נולדה" מתוך פרשיותיו השונות של אולמרט, הסעירה את המדינה כולה ואת עולם המשפט בפרט.

תחילתה של הפרשבה במהלך המשפט בפרשת הולילנד, שבו עמד אולמרט לדין ואף הורשע בגין לקיחת שוחד. בנובמבר 2012 חשף "גלובס" כי הפרקליטות מנהלת מגעים לקראת חתימה על הסדר טיעון בפרשת הולילנד עם זקן, שהייתה מואשמת גם היא בתיק. לפי הפרסום, הסדר הטיעון היה אמור לכלול הודאה באשמה של זקן בחלק מסעיפי האישום נגדה. אולם, המגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין זקן התפוצצו.

במארס 2014, לאחר שזקן הפנתה עורף לפטרונה לשעבר והחליטה להעיד נגדו, התבררה הסיבה: אולמרט נפגש עם זקן בימי המגעים בינה לבין הפרקליטות, ובמסגרת הפגישה הניא אותה מלחתום עם הפרקליטות על הסדר טיעון. זאת, כדי למנוע מזקן להפוך לעדת תביעה נגדו, באופן שעלול היה לפגוע בו. עוד התברר כי מי שהתלווה לאולמרט לחלק מהפגישות עם זקן היה פרקליטו, עו"ד תל-צור. החשד נגד תל-צור היה שהוא פעל מטעמו של אולמרט לשם סיכול הסדר טיעון שעמד להיחתם בין הפרקליטות לבין זקן. זקן גם חשפה כי היא הקליטה את אולמרט בחשאי לאורך חודשים, וכי היא מוכנה להעביר לפרקליטות את הקלטות. בשיחות המוקלטות, נשמע עו"ד תל-צור מפציר בה שלא לחתום על הסדר הטיעון שהציעה לה הפרקליטות.

בהודעת הפרקליטות בעניינו של תל-צור - שפורסמה אז בעקבות החקירה שהחלה הודות לקלטות של זקן - נאמר כי "תל-צור נפגש עם זקן ובני משפחתה, בלא ידיעת סנגוריה (עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד-כהן), וניסה להניא אותה מלחתום על הסדר הטיעון ולהשפיע על תוכן עדותה כעדת תביעה. בתום הפגישה אף הציע לה סיוע כספי מטעמו של אולמרט. בהמשך, אף הציע לזקן הכפלה של התמיכה הכלכלית שקיבלה עד אז וכן סיוע במימון סנגור פרטי, אם תחליט שלא להמשיך להיות מיוצגת על-ידי עורך דינה דאז".

תל-צור לא היה עורך דינו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט במשפט הולילנד, אלא הוא ייצג נאשם אחר בתיק, דני דנקנר, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, שהורשע אף הוא בלקיחת שוחד בפרשת הולילנד. עו"ד תל-צור ייצג את אולמרט בתיק טלנסקי-מעטפות הכסף שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים, ובמקרים נוספים.

"החלטה אישית ועצמאית של זקן"

לאחר שהמשטרה המליצה על העמדתו לדין של עו"ד תל-צור בגין שיבוש מהלכי משפט, זימנה ביוני האחרון הפרקליטות את עורך הדין הבכיר לשימוע לפני העמדה לדין פלילי.

תל-צור טען בשימוע כי זקן היא שיזמה את הפגישה עמו כדי להתייעץ בנוגע להסדר הטיעון שהוצע לה, וכי ההחלטה אם לחתום על ההסדר הייתה ונותרה לאורך כל הדרך החלטה אישית ועצמאית של זקן, שנועצה בנושא זה גם עם עורכי דינה.

"אני עו"ד וסנגור מזה 30 שנה ויודע היטב את הגבול בין מותר לאסור בייעוץ לנאשם בהליך פלילי", אמר אז תל-צור. "אני חולק על עמדת הפרקליטות, לפיה שיבשתי כביכול הליכי משפט, וכמוני חושבים עורכי דין וסנגורים בכירים רבים, וכן פרקליטים ושופטים בדימוס, שראו את מלוא חומר הראיות ומשוכנעים כי לא ביצעתי עבירה כלשהי. זקן היא שפנתה אליי לצורף התייעצות, ואני יעצתי לה על-פי מיטב הבנתי, על-פי הנתונים שהניחה בפניי, משיקולים מקצועיים וענייניים, כאשר טובתה לנגד עיניי".

תל-צור טען עוד כי "במסגרת השיחות, שהוקלטו ללא ידיעתי, לא רק שלא ניסיתי להניא את זקן מלחתום על הסדר הטיעון ולא הבטחתי לה דבר כנגד אי-חתימתה, אלא ההיפך הוא הנכון: הבעתי בפניה את עמדתי שמדובר בהסדר סביר מבחינתה, אם כי ניתן היה לדעתי לשפר את תנאיו. הבהרתי לה במפורש כי יש להפריד בין ההתלבטות שלה בנושא הסדר הטיעון לבין הסיוע שהיא מצפה לקבל מאולמרט".

הפגישות, השכנועים והסדר הטיעון שלא נחתם

נבות תל-צור הוא אחד מבכירי עורכי הדין בארץ בתחום הפלילי. תל-צור נולד בקיבוץ אפיקים הסמוך לכנרת. אביו, יאיר, מלוחמי יחידה 101, נהרג מעלייה על מוקש בסיני ביולי 1967 בעת שהיה מג"ד 890 של הצנחנים. תל-צור עצמו שירת ביחידה מובחרת כקצין מודיעין, והוא משרת במילואים בדרגת סגן-אלוף.

תל-צר למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב. הוא התמחה במשרד עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, לאחר ההתמחות נשאר לעבוד כעו"ד שכיר במשרד. ב-1999 הצטרף תל-צור כשותף בכיר למשרד כספי ושות', ומונה כמנהל המחלקה המטפלת בעבירות צווארון לבן. תל-צור ייצג לאורך הקריירה שלו את שועי הארץ שהסתבכו בחקירות ובמשפטים פליליים, ובהם השר אריה דרעי; השר המנוח, בנימין בן-אליעזר; ראש עיריית רמת-גן לשעבר, צבי בר; ראש רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא; יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר; אנשי העסקים, דודי אפל וג'קי בן-זקן, ורבים נוספים.

בדצמבר 2014 התיר בית המשפט העליון את פרסומן המלא של ההקלטות שמסרה שולה זקן, מזכירתו לשעבר של אהוד אולמרט, לפרקליטות במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם עמה בפרשת הוללינד. בקלטות ניתן לשמוע את הניסיונות של ראש הממשלה לשעבר אולמרט להניא את זקן ממתן עדות בתיק טלנסקי ומחתימה על הסדר טיעון בתיק הולילנד, וכן נשמעות הבטחות מצדו להעברת כספים עתידיים לזקן ממקורבים ומאנשי עסקים.

באחת מההקלטות מתועדת פגישה מנובמבר 2012 בביתה של זקן, בה השתתפו זקן ובנה נדב, איש העסקים וידיד המשפחה, אורי מנצור, ועו"ד תל-צור, שייצג את דני דנקנר במשפט הולילנד ואת אולמרט במשפט טלנסקי. ברקע אותה פגישה, עמדה על הפרק הצעת הסדר הטיעון הראשונה שעליה שקלה זקן לחתום עם הפרקליטות בתיק הולילנד.

"הוא מתפרק, את לא תשבי"

לאורך כל הפגישה התעקש תל-צור כי אין ראיות כדי להרשיע את זקן בשוחד בפרשת הולילנד, ולכן אין צורך שהיא תחתום על הסדר טיעון עם הפרקליטות. וכך התנהלה השיחה בין עורך הדין הבכיר למזכירה לשעבר, באותה פגישה בנובמבר 2012 שהוקלטה על-ידי האחרונה:

תל-צור: "למה את צריכה להודות בשוחד?... את רוצה להודות בקבלת שוחד? מה יש להם - תיק שוחד על 50 אלף שקל?"

תל-צור: "אנחנו פה במשפחה?"

זקן: "כן".

תל-צור: "חופשי?"

זקן: "בטח".

בשלב זה נשמע תל-צור מציע לזקן גרסה שתוכל למסור בבית המשפט, כדי להימנע מהסדר הטיעון שעמד על הפרק. "יהיה אפשר להגיד שהטיפש הזה (עד המדינה המנוח בפרשת הולילנד, שמואל דכנר - ח' מ') חיזר אחרייך ודחית אותו בתוקף, אבל הוא חיזר אחרייך ולא נענה", הציע תל-צור.

זקן: "זה העניין, זאת האמת".

תל-צור: "והמטומטם הזה שם עלייך כסף, הוא הרי חולה נפש ההוא".

זקן: "רגע, ובשביל האמת הזאת אני צריכה לשבת שלוש עד חמש שנים?"

תל-צור: "הוא מתפרק, את לא תשבי, לא יהיה משפט. זה העיתוי - למה הם (בפרקליטות - ח' מ') בכזאת היסטריה - הוא (דכנר - ח' מ') מתאשפז כל יומיים, עוד לא נגענו בו, עוד לא תדלקנו אותו". 

תל-צור: "זה עוד מוקדם שולה (להגיע להסדר טיעון - ח' מ') - היום ובעוד חודש זה אותו דבר. אם אני עורך דין שלך, תקשיבי לי... אני יכול לייצג אותך? אני רוצה לייצג אותך. אני לא הייתי נותן לך לסגור על שוחד, זה לא מגיע לך".

זקן: "נבות, בוא נגיד שהוא (דכנר - ח' מ') מת?

תל-צור: "אז אין משפט", העריך עורך הדין הבכיר, ובהמשך הוסיף "no case to answer, נגמר התיק".

בהמשך אמר תל-צור לזקן: "אני אגיד לך עכשיו משהו, עכשיו גם פה במשפחה, כי זו האמת, גם כמו שצריך - כל המשפטים האלה חוץ מרשות המסים (תיק המינויים ברשות, בו הורשעה זקן - ח' מ')... זו מלחמה של שניכם (של זקן ושל אולמרט - ח' מ') - אין אחד יוצא ואחד נכנס. או שניכם בחוץ או שניכם בפנים. ושניכם עברתם את זה ביחד".

זקן: "אני עברתי את זה לבד".

תל-צור: "את לא לבד"

תל-צור גם התייחס לתמיכה הכספית שהעניק אולמרט לזקן ואמר: "אני לא רוצה להעמיד את זה על עזרה כספית או משהו כזה"; וזקן שאלה בקול כועס: "סליחה, דיברנו על משהו לפני שנה?"; תל-צור שאל בקול מופתע: "ולא יצא מזה?"; וזקן השיבה בשאלה: "יצא?"; תל-צור ענה: "לא יודע"; וזקן סיכמה: "אולי יצא, ואתה יודע".

"כל משא-ומתן הוא טעות"

בסופו של דבר זקן לא חתמה ב-2012 על הסדר טיעון בתיק הולילנד, ועד המדינה דכנר אכן מת במהלך המשפט. אולם, למרות זאת אולמרט - כמו רוב הנאשמים בתיק הולילנד - הורשע. גם זקן הורשעה, במסגרת הסדר הטיעון, שנחתם עמה בסופו של דבר.

ההקלטה של השיחה מנובמבר 2012 הייתה חלק מהבסיס לפתיחת החקירה נגד אולמרט ועו"ד תל-צור בחשד לשיבוש הליכי משפט. בפברואר 2016 אישר בית משפט השלום בירושלים את הסדר הטיעון שנחתם עם אולמרט בתיק שיבוש ההליכים. במסגרת ההסדר, אולמרט הודה והורשע בשתי עבירות של שיבוש הליכי משפט.

אולמרט הורשע לאחר שנחשף כי הוא נפגש עם זקן בבית מלון בירושלים וניסה לשכנע אותה שלא להעיד במשפט טלנסקי. ראש הממשלה לשעבר הוקלט, כשהוא אומר לזקן: "תזכרי דבר אחד: אם אני לא אצא זכאי, אף אחד לא ייצא זכאי". בפגישה נוספת הזהיר אולמרט את זקן כי התובע במשפט טלנסקי, עו"ד אורי קורב, "ירצח אותה" על דוכן העדים (אם היא תבחר להעיד - ח' מ').

לפי האישום השני בתיק שיבוש ההליכים, כאשר סנגוריה של זקן ניהלו מגעים להסדר טיעון בתיק הולילנד, אולמרט שוב נפגש עמה במלון וניסה לשכנע אותה שלא לחתום על ההסדר. אולמרט הוקלט אומר לה: "אני בדעה שכל משא-ומתן (עם הפרקליטות על הסדר - ח' מ') עכשיו הוא טעות".

צרו איתנו קשר *5988