חברות הביטוח מסרבות לשלם על נזקי השריפה בחיפה

תושבים רבים סורבו ע"י החברות לכסות על הנזקים, מאחר שאם מדובר בפעולות איבה - לא הפוליסה אחראית על התשלום אלא מס רכוש ■ בינתיים, שר האוצר כחלון הבטיח פיצוי מיידי של 2,500 שקל לנפגעים

שריפה פינוי תושבים מבתיהם בחיפה/ צילום:רויטרס
שריפה פינוי תושבים מבתיהם בחיפה/ צילום:רויטרס

משפחות רבות בחיפה מצאו את עצמן היום (א') חסרות אונים, כשחברות הביטוח סירבו לכסות על נזקי השריפות שהתחוללו בעיר בימים האחרונים. לדברי התושבים, חברות הביטוח הבהירו כי הטיפול בעניין עובר למס רכוש, מאחר שבמקרה של פעולות איבה - לא פוליסת הביטוח האישי היא זו שמכסה על זה.

"ביום שישי שוחחנו עם שמאי מטעם חברת הביטוח ונאמר לנו להתחיל לשפץ ולהביא בעלי מקצוע - והם יכסו את כול ההוצאות כולל מימון של שומר", סיפר חזי אורגיל, תושב חיפה. "היום השמאי התקשר ואמר שחברת הביטוח מושכת את ידיה ושמי שיטפל בנו יהיה מס רכוש. כבר הזמנתי דלת. כרגע זה מצב של חוסר אונים. יש פוליסת ביטוח, למה שהביטוח לא יכסה את ההוצאות?".

גם ברוך, תושב העיר, לא אופטימי לגבי המשך הדרך מול חברות הביטוח. "הבנו שהן התנערו מאחריות ואמרו לשמאים להפסיק לעבוד מולנו", סיפר. "זה אומר שצפוי תהליך ממושך. עוד יהיה גשם, והנזק רק יתגבר".

שר האוצר, משה כחלון, אמר אמש בפתח ישיבת הערכת המצב בחפ"ק כוחות הכיבוי וההצלה בחיפה כי משרדו ידאג לתושבים שרכושם ובתיהם נפגעו בגל השריפות שפקד את המדינה בימים האחרונים. זאת מאחר שבחלק מהמקרים ישנן ראיות ל הצתות . בישיבה נקבע כי כל מי שביתו נהרס בשריפה והוא אינו יכול לשוב אליו יקבל מענק של 2,500 שקל לנפש.

לדבריו, קרן מס רכוש במשרדו תישא בהוצאות במקרים שהוכחו כהצתות על רקע לאומני וכי יתר הנזקים יהיו בטיפול חברות הביטוח. "האזרחים יכולים להיות רגועים, אנחנו מטפלים בהכול, מההתחלה ועד הסוף, גם אם זה חצי מיליארד, גם אם זה יותר וגם אם זה פחות", אמר כחלון.

כמו כן, ועדת הכספים של הכנסת תתכנס מחר כדי לדון בפיצוי לנפגעי השריפות. בדיון ישתתפו נציגי הממשלה, משרד האוצר, רשות המסים, גורמי ביטוח ושאר הגופים הרלוונטיים. "אנשים איבדו את ביתם ועלינו לדון מהר ככל הניתן כיצד ניתן לעמוד לימינם ולסייע בידם בשיקום הבתים, השכונות והערים שנפגעו", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

צרו איתנו קשר *5988