חיסול השגריר הרוסי בטורקיה: ארדואן מאשים את יריבו הפוליטי

(עדכון) - שוטר ביחידה מיוחדת של המשטרה הטורקית נכנס לגלריה היוקרתית באנקרה עם תעודת שוטר והיתל בשומרים ■ הרשויות ניסו לקשור אותו ליריבו של ארדואן, אך זה טען: "ההאשמות מגוחכות"

אנדרי קרילוב השגריר הרוסי שנרצח בטורקיה / צילום: רויטרס
אנדרי קרילוב השגריר הרוסי שנרצח בטורקיה / צילום: רויטרס

מבלוט מרט אלטינטש, השוטר הטורקי בן ה-22 שהתנקש אמש (ב') בשגריר רוסיה באנקרה אנדריי קרלוב, קרא ברגעים שלאחר הירי, בפתיחת תערוכה בגלריה לאומנות עכשווית בעיר: "אל תשכחו את חאלב. אל תשכחו את סוריה. כל עוד אנחנו לא בטוחים, גם אתם לא תיהנו מביטחון".

אלטינטש הוסיף בערבית, "אללה אכבר", וציטט מתוך שיר מוסלמי עתיק: "אנו אלה שנשבעו לבצע ג'יהאד למען מוחמד". הוא המשיך בטורקית: "תחזרו, תחזרו. רק המוות יוציא אותי מפה". בהתייחסות למשבר בחאלב שבסוריה, קרא: "מי שיש לו חלק בדיכוי הזה, יוחזר לו באותו המטבע". השגריר קרלוב היה מוטל באותה העת על הרצפה לצדו, ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן.

 

השוטר המשיך לנופף בנשקו לעבר הקהל בגלריה המוכרת, שמארחת אירועים דיפלומטיים רבים, עד שנורה על ידי כוחות המשטרה. גם הוא מת מפצעיו כעבור זמן קצר. בדיווחים בכלי התקשורת הטורקיים נמסר כי אלטינטש, שסיים את הכשרתו באקדמיה המשטרתית רושטו אונסל באיזמיר בשנת 2014, נכנס למקום לאחר שהציג את תעודת השוטר שלו, לפיה הוא חבר ביחידה מיוחדת של המשטרה.

גורמים רשמיים בטורקיה הבהירו כי הוא לא היה בתפקיד בעת האירוע, אולם הוא תועד רגעים ספורים לפני הירי עומד מאחורי השגריר הרוסי בלבוש רשמי. חלק מהנוכחים במקום ככל הנראה סברו כי הוא חלק מצוות האבטחה של השגריר, ואכן, בדיווחים הראשוניים נטען כי מאבטחו של קרלוב אחראי להתנקשות.

הצלם של סוכנות הידיעות אי-פי בורהאן אוזביליג'י, שהיה נוכח במקום, סיפר כי היורה "היה מעוצבן. הוא הקיף את הגופה, ניפץ כמה מהתמונות שהיו תלויות על הקיר". לדבריו, "הוא צעק על כולם להתרחק והצביע בנשקו לעברנו". הוא הוסיף: "רק כששבתי למשרד לערוך את התמונות נדהמתי לגלות שהיורה היה בדיוק מאחורי השגריר בזמן שהוא דיבר".

בכלי התקשורת המקומיים דווח כי המתנקש, תושב אנקרה שגדל במחוז איידן, הסמוך לאיזמיר בדרום-מערב המדינה, פעל בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים, ותמונתו של אחד מהם הופצה ברשתות החברתיות. עם זאת, טרם נמסר אישור רשמי לדיווחים, ורק דווח כי המשטרה המקומית ממשיכה בחיפוש אחר סייענים.

הערב פשטו כוחות המשטרה על ביתו, ושר ההגנה הטורקי פיקרי אישיק הבטיח "לחשוף מי עומד מאחורי ההתנקשות". בנוסף לכך, אמו ואחותו של אלטינטש נעצרו הערב באיידן.

בחלק מהדיווחים בטורקיה נטען כי אלטינטש היה חבר בארגון מקומי, המזוהה עם הארגון האסלאמיסטי הסורי "ג'בהת פתח א-שאם", לשעבר "ג'בהת א-נוסרה", שנאבק במשטרו של בשאר אסד . בהודעה רשמית מהממשל הרוסי, נטען כי הוא היה "טרוריסט קיצוני", ואילו ראש עיריית אנקרה מליח גוקצ'ק מיהר לטעון כי הוא קשור לארגונו של פתהוללה גולן, יריבו המושבע של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שהואשם באחריות לניסיון ההפיכה הכושל במדינה ב-15 ביולי.

מסמך משטרתי שפורסם הערב ברשתות החברתיות מראה כי הוא יצא ליומיים חופש ב-16 וב-17 ביולי, ונטען כי הוא העביר את החופש בדיארבקיר, בירת המחוז הכורדי בדרום-מזרח טורקיה. עם זאת, עיתונאים טורקים טענו כי המסמך מזויף. דובר מטעמו של איש הדת גולן, השוהה ב ארצות הברית , הבהיר כי הוא אינו מעורב בהתנקשות בשגריר, והוסיף כי הטענות נגדו "מגוחכות". לדבריו, גולן מגנה את ההתנקשות.

בעוד חקירת המקרה נמשכת, הרשויות הטורקיות הטילו, כנהוג במקרים דומים במדינה, צו איסור פרסום גורף על פרטי המקרה. בקרמלין נמסר כי הנשיא ולדימיר פוטין עודכן בפרטים, וכי הוא שוחח עם ארדואן. כמו כן, בעקבות ההתנקשות, תוגברה האבטחה סביב השגרירות הרוסית בעיר וסביב הקונסוליה באיסטנבול.

צרו איתנו קשר *5988