נתניהו על איומי הבית היהודי: "לא מתרגש מאולטימטום מזויף"

לאחר שבבית היהודי איימו לפרק את הממשלה אם חוק ההסדרה לא יעלה מחר להצבעה, אמר ראש הממשלה עם עלייתו לטיסה לבריטניה כי "יש אנשים שעסוקים בוויכוחי סרק לתקשורת, אני עסוק בניהול המדינה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (א') במרומז לאיומי הבית היהודי בנושא חוק ההסדרה, כשנשאל אם יספיק להגיע מחר מבריטניה להצבעה על חוק ההסדרה. "אני שומע כל הזמן אולטימטומים מזויפים ואני לא מתרגש מזה. יש אנשים שעסוקים בוויכוחי סרק לתקשורת ולרשתות החברתיות, אני עסוק בניהול המדינה, וכשאני מנהל את המדינה אני חושב על האינטרס הכולל שלנו. הלאומי", אמר.

בבית היהודי מאיימים שאם החוק לא יעלה מחר להצבעה, הם יפילו את הממשלה. ח"כ בצלאל סמוטריץ', אחד מיוזמי הצעת החוק, אמר כי מפלגתו לא תישאר בקואליציה ללא חוק ההסדרה, והוסיף כי אם החוק ייפסל על ידי בג"ץ, תדרוש המפלגה את העברת פסקת ההתגברות, כדי שבג"ץ לא יוכל עוד לפסול חוקים של הכנסת. מהלך שכזה עלול להיתקל בהתנגדות מצד מפלגת כולנו שעלולה להטיל על כך וטו משום שיש בכך פגיעה בבג"ץ.

בבית היהודי אמרו כבר בבוקר שהם אינם מאמינים להצהרת נתניהו בנוגע להעלאת חוק ההסדרה מחר. הדיונים על החוק במליאת הכנסת החלו כבר ביום שלישי שעבר. ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר הוועדה המשותפת לוועדת חוקה ולוועדת חוץ וביטחון, שהכינה את החוק, הציג את ההצעה ואחריו דיברו שני נציגים מהאופוזיציה, ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) וח"כ עפר שלח (יש עתיד). ביום למחרת נמשכו הדיונים, שבמהלכם, נאמו שני נציגים נוספים, ח"כ מיכל רוזין (מרצ) וח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת).

חוק ההסדרה נועד להכשיר בדיעבד מאות בתים בהתנחלויות, הבנויים על קרקע פלסטינית פרטית, וקמו לו התנגדויות רבות באופוזיציה. החוק נולד במקור כדי לייצר אפשרות משפטית שתמנע את פינוי עמונה ואת תשעת הבתים בעפרה. עם זאת, בגרסתו הנוכחית הוא אינו חל על מאחזים ובתים שיש לגביהם פסקי דין חלוטים של בית המשפט העליון, לנוכח התנגדותו של יו"ר כולנו משה כחלון לסעיף הרטרואקטיבי בחוק, מחשש לפגיעה ברשות השיפוטית. המשמעות היא שאישור החוק לא ימנע את הרס הבתים בעפרה, כפי שלא מנע את פינוי עמונה.

 

צרו איתנו קשר *5988