טראמפ (שוב) נגד התקשורת: "אויבת העם"

נשיא ארה"ב שב לתקוף את גופי התקשורת בארצו והאשימם בהפצת חדשות מזויפות ■ "תקשורת 'הפייק ניוז' אינה האויבת שלי אלא של כלל הציבור", צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, תוך התייחסות לרשתות הטלוויזיה המרכזיות בארה"ב

``במידה וטראמפ ישחרר חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדלן`` / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
``במידה וטראמפ ישחרר חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדלן`` / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

נשיא ארצות-הברית דונלד טראמפ החריף הלילה (שבת) את המתקפה בה החל עוד מימי מערכת הבחירות נגד אמצעי התקשורת האמריקאים. הנשיא חזר על האשמותיו בחשבון הטוויטר שלו נגד ה"ניו-יורק טיימס", NBC, ABC, CBS, ו-CNN בהפצת "פייק ניוז" (חדשות מזויפות). "הם לא האויבים שלי, הם האויבים של הציבור האמריקאי", כתב.

טראמפ נוהג למתוח ביקורת מעת לעת נגד הסיקור התקשורתי שלו, בין היתר כשתקף עיתונאים שהפנו אליו שאלות. לאחרונה התלונן כי מידע שמופץ אודותיו הוא בגדר "חדשות מזויפות", אולם בארצות-הברית יש מי שרואים בעובדה שכינה את התקשורת "אויבת הציבור" כעליית מדרגה.

זאת ועוד, הנשיא האמריקאי ערך פעמיים את המסר שהפיץ. הציוץ הראשון, שנמחק תוך זמן קצר, כלל תיוגים של ה"טיימס", CNN ו-NBC, והסתיים במילה "חולני!". בגרסה המשופצת נוספו ABC ו-CBS ל"רשימה השחורה", ואילו המילה "חולני!" הוסרה.

במסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן ביום חמישי, הזכיר טראמפ את צמד המילים "פייק ניוז" 7 פעמים. "רבים מגופי התקשורת בוושינגטון מדווחים לא עבור הציבור, אלא עבור אינטרסים צרים ועבור מי שמרוויח מאותה מערכת מאוד מאוד מקולקלת", אמר בתחילת מסיבת העיתונאים. "התקשורת הפכה לכל-כך לא ישרה, שאם לא נדבר על כך, אנו עושים שירות גרוע ביותר לציבור האמריקאי", הוסיף.

"שאלה דוחה ומעליבה"

בתקשורת האמריקאית הגדירו את אותה מסיבת עיתונאים כמופע שתכליתו דה-לגיטימציה לתקשורת. כשנשאל בנוגע לעובדות לא נכונות עליהן הצהיר, כמו למשל זכייתו במספר אלקטורים גבוה יותר מאובמה, השיב טראמפ: "זה המידע שמסרו לי". לאחר מכן ניסה להבהיר כי התכוון לניצחון הרפובליקני הגדול ביותר מאז רייגן, וגם כשהעיתונאי אמר לו שהפרט לא נכון, הוא השיב: "זה המידע שיש לי".

במסיבת העיתונאים אמר טראמפ הדיווחים על קשרי הממשל שלו עם רוסיה הם "שקריים", וגם הגן על יועצו מייקל פלין שהתפטר: "הוא רק עשה את העבודה שלו".

השיא הגיע כשעיתונאי יהודי ניסה לשאול את טראמפ על ריבוי המקרים האנטישמיים במדינה, ואז קטע הנשיא את דבריו ואמר: "אני האדם הכי פחות אנטישמי שראיתם בעולם. אני שונא את ההאשמות האלה כלפיי".

הכתב ג'ייק טורקס מ"אמי מגזין" שאל את הנשיא על איומי הפצצות וריבוי המקרים האנטישמיים - שאלה שזכתה לכינוי "לא הוגנת" מצד הנשיא. בתשובה טראמפ כינה את ראש ממשלת ישראל "בתניהו" ואמר: "שמעתם את ראש הממשלה ומה שאמר עליי, הוא מכיר אותי זמן רב. אתם צריכים לשמוע את זה ולא לשאול כאלה שאלות. אני האדם הכי פחות גזעני, זו שאלה דוחה ומעליבה" - והורה לכתב לשבת וסירב לאפשר לו לשאול שאלה נוספת.

 

צרו איתנו קשר *5988