סערה בארה"ב: על טראמפ - "נשיא תיאוריות הקונספירציה"

(עדכון): הנשיא טראמפ הסתמך שוב על אתר ימין קיצוני כשטען שאובמה האזין לשיחותיו - והתקשורת קוראת לו לפרסם את המסמכים: "זה לא הסטנדרט שאנחנו יכולים לקבל מנשיא, הוא חייב להוכיח"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טענתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפיו הנשיא הקודם "צותת לטלפון שלו" עוררה זעם בארצות הברית: פרשנים פוליטיים קראו לטראמפ לחשוף את ההוכחות - שטרם זכו לאישור כלשהו מצד הממשלה וגם מצד צוותו של אובמה. ב"וושינגטון פוסט" הגדילו לעשות ואמרו כי טראמפ "היה מועמד של תיאוריות קונספירציה ועכשיו הוא נשיא של תיאורות קונספירציה". בן רודס, אחד מיועציו הבכירים של אובמה, סתר את טענת טראמפ ואמר כי "נשיא לא יכול להורות על ציתות לאדם פרטי".

"אף נשיא לא יכול להורות על האזנות - אלו הגבלות שהוצבו כדי להגן על האזרחים מאנשים כמוך", כתב רודס לטראמפ בחשבון הטוויטר שלו. הוא גם השיב לרמיזה של טראמפ לתביעה נגד אובמה ("עורך דין טוב יכול לבנות מזה תיק גדול") וכתב: "רק שקרן יכול לעשות זאת".

טראמפ לא הציג שום סימוך לטענתו - שמסתמכת על דיווח באתר הימין הקיצוני "ברייטבארט", אותו ניהל בעבר סטיב באנון - כיום יועצו הבכיר של טראמפ. באתר נכתב כי "ממשל אובמה ניסה להשיג, ולבסוף הצליח, אישור להאזין לקמפיין של טראמפ". המהלך כונה בברייטבארט "הפיכה חשאית נגד טראמפ" ונטען כי השדר מארק לווין פנה בנושא לקונגרס.

האתר לא סיפק הוכחה לטענת הציתות לטראמפ - אך הנשיא מיהר להסתמך על הדיווח ולהאשים את אובמה בחדירה לפרטיות שלו "בסגנון ווטרגייט". ב"וושינגטון פוסט" דחו את הדברים וכתבו: "הרעיון שממשל אובמה אישר האזנה למועמד של המפלגה היריבה הוא מופרך. אם מישהו טוען את זה, נטל ההוכחה הוא עליו".

 

"זה לא הסטנדרט שאנחנו יכולים לקבל מנשיא"

פרשן העיתון כריס קיליזה כתב כי הקריירה של טראמפ נולד "בביצות של הימין הקיצוני: הוא ניצל את התיאוריות שפרחו שם - ובראשן הטענה שאובמה לא אמריקני - כדי לקדם את עצמו בפוליטיקה הלאומית".

לדברי קיליזה, גם כיום טראמפ נטוע עמוק בעולם תיאוריות הקונספירציה: "זה לא הסטנדרט שאנחנו יכולים לקבל מנשיא, הוא חייב להוכיח את דבריו - הכדור במגרש של טראמפ".

מספר כלי תקשורת נוספים, בהם ה"וול סטריט ג'ורנל" וחדשות NBC, ציינו כי נשיא אינו יכול לקבל בעצמו אישור לצותת ליריב פוליטי ללא חקירה - והדגישו כי טראמפ לא פרסם אף הוכחה לטענותיו.

"נורא, בדיוק גיליתי שאובמה צותת לי במגדלי טראמפ מעט לפני הניצחון. הוא לא מצא כלום. זה מקארתיזם", צייץ היום טראמפ בשעת בוקר מוקדמת (שעון ארה"ב) בחשבון הטוויטר שלו.

טראמפ תקף את הנשיא לשעבר בסדרת ציוצים והאשים אותו בביצוע מהלך לא חוקי. "אני מתערב שעורך דין טוב יכול לבנות תיק גדול מהעובדה שהנשיא אובמה האזין לטלפונים שלי באוקטובר, ממש לפני הבחירות", כתב טראמפ.

אחר כך הוסיף הנשיא האמריקני: "האם זה חוקי שנשיא יצותת במהלך מרוץ הבחירות? זהו שפל חדש". טראמפ לא הסתפק בכך והוסיף: "כמה נמוך ירד הנשיא אובמה כשהאזין לטלפונים שלי במהלך תקופת בחירות מפחידה מאוד. זה כמו פרשת ווטרגייט. אדם רע (או חולה)!". דובר מטעמו של אובמה לא הגיב עד כה לדיווח, וגם בבית הלבן טרם הגיבו לדברי טראמפ על מנת לאשר או להכחיש אותם.

צרו איתנו קשר *5988