אלפים בהלוויית הצעיר שנורה ביפו: "דם הערבים הוא זול"

תושב בעיר אמר כי האלימות עודדה בידי התנועה האסלאמית: "חיפשה הזדמנות להבעיר את השטח" ■ כתב חדשות 2 נפצע באורח קל לאחר שהותקף

ניידת משטרה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניידת משטרה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלפים השתתפו אמש (שבת) בהלוויה ביפו של תושב העיר בן 21, שנורה למוות בידי שוטרים במהלך מרדף בלילה שבין שישי לשבת. מאות שוטרים הגיעו לאבטח את האירוע בעקבות העימותים האלימים שנרשמו במהלך היום, שבסופם עוכבו שמונה מפגינים. תושבים ובני משפחה האשימו את המשטרה באצבע קלה על ההדק ודרשו לחקור את האירוע. במהלך האירוע נפצע כתב חדשות 2 גלעד שלמור באורח קל, ופונה לבית החולים איכילוב עם חבלות בגופו. לאחר תום מסע הלוויה, ייודו אבנים באזור כיכר חג' כחיל ביפו, וכוחות המשטרה ערכו סריקות לאיתור המיידים.

רבים מהשוטרים שהגיעו למקום הועברו מירושלים ליפו בעקבות המתיחות. "היינו שלושה שבועות בירושלים, אבטחנו את שער האריות", סיפר אחד מלוחמי מג"ב במקום. "כרגע אנחנו דרוכים וערוכים לכל אפשרות של הסלמה", סיפר לוחם אחר. בין הכוחות שהוזעקו ליפו יחידות יס"מ ממחוזות שונים של המשטרה בארץ, כוחות משמר הגבול ויחידות מיוחדות נוספות, לצד שוטרי משטרת תל-אביב.

בסיום מסע הלוויה נרשמו כמה הפרות סדר וזריקות אבנים. ארבעה כלי רכב הוצתו ברחובות עדיה בן שמואל והחרוב, וכובו בידי כוחות בכיבוי במקום. נזק כבד נגרם לכלי הרכב.

סגן מפקד מחוז תל-אביב, תת-ניצב יוסי בכר, אמר כי הוא מצפה מכל גורם בעל השפעה להרגיע את הרוחות בעיר. "לכולנו יש אינטרס לשמור שיפו תישאר אטרקטיבית ושוקקת", אמר. "אני מבקש להמתין לתוצאות בדיקת מח"ש, ולא לעשות משהו שכרגע נוגד את החוק, מכל סוג שהוא. אנחנו ערוכים במידה טובה, ואני מקווה שלא נצטרך להשתמש בכוחות שנמצאים כאן. האירוע הוא אירוע פלילי מובהק, וכך צריך להתייחס אליו".

תושב בעיר אמר כי התנועה האסלאמית השתלטה על המחאה וגרמה לעימותים האלימים. "העורך דין שלה מייצג את כל העצורים, היא חיפשה הזדמנות להבעיר את השטח", אמר. "המשפחה רוצה לקבור את הילד בשקט, אבל התנועה האסלאמית מנסה להשתלט על ההלוויה ולעשות תהלוכה כאילו הוא קדוש. הוא בכלל לא קדוש, הוא עבריין".

עו"ד רמזי כתילאט, קרוב משפחתו של ההרוג, אמר כי המשפחה שרויה בהלם. "אבא שלו בדיוק הגיע מנסיעה לסוכת אבלים במקום למצוא את הבן שלו. אף אחד לא רואה שום הצדקה ל ירי של שוטרים שהורג אנשים, לא משנה מה הסיבה. אין לנו שום מידי על האירוע, המשטרה מסתירה את הפרטים ואף אחד לא נתן שום הסבר".

"זה מעשה שבל יעשה ונפעל כדי שהדין ימוצה עם העבריין שהביא למותו של בחור בן 21", הוסיף עו"ד כתילאט. "המשטרה פשוט הרגה אותו. היא רואה את דמם של האזרחים הערבים דם זול, שאפשר לשפוך. זה לא מקובל".

עורך הדין איתן און, המייצג את משפחת ההרוג, אומר כי "בשלב ראשון יתבהרו הדברים בקשר לירי שלטענתנו היה מיותר. לא נשקפה סכנה לשוטרים, ואין מחלוקת שלא נעשה ירי על ידי מרשי לעבר השוטרים, ולכן לא היה מקום לפעול באופן כה חריג ולירות באש חיה על מנת להרוג".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988