ידם על העליונה: המנצחת הגדולה בעליון - רשות המסים

בחינה של פסקי הדין בענייני מיסוי בשנים האחרונות מעלה כי רשות המסים מנצחת את הנישומים ברוב המוחלט של התיקים המגיעים אל העליון

בית המשפט העליון / צילום: אריאל ירוזולימסקי
בית המשפט העליון / צילום: אריאל ירוזולימסקי

מומחי מס רבים הימרו מראש על תוצאת הדיון הנוסף בפרשת הירשזון, ורובם העריכו כי פסה"ד הקודם יתהפך. הסיבה לכך הייתה העובדה, כי ההלכה הראשונה של בית המשפט בעניין הירשזון הייתה מהפכנית וחורגת באורח משמעותי מלשון החוק, אבל גם - ואולי בעיקר - בשל העובדה כי "הבית (רשות המסים) תמיד מנצח".

בחינה של פסקי הדין בענייני מיסוי בשנים האחרונות מעלה, כי רשות המסים מנצחת את הנישומים ברוב המוחלט של התיקים המגיעים אל העליון. כך עלה גם מבדיקה שערך עו"ד יניב שקל, מומחה למיסוי, ומבעלי בוטיק המס "שקל ושות'". הבדיקה העלתה, כי בין יולי 2012 ליולי 2015 ניצחה רשות המסים ב-82 ערעורי מס שהגיעו אל העליון, לעומת 8 ניצחונות בלבד לנישומים. מדובר בניצחון של יותר מ-90% מהתיקים - נוק-אאוט מוחץ לטובת רשות המסים בבית המשפט העליון.בקרב הניצחונות הבודדים של הנישומים נספר אז גם עניינו של הירשזון, וכעת - עם מתן פסה"ד החדש - מתחזקת עוד קצת הסטטיסטיקה לרעת הנישומים.

על-פי הבדיקה שערך עו"ד יניב שקל, בערעורים שהגישו נישומים לבית המשפט העליון בתקופה הרלבנטית, גרפה רשות המסים 67 ניצחונות, לעומת 4 ניצחונות בלבד לטובת המערערים-הנישומים. בנוסף, ב-6 ערעורי מס נוספים נתנו שופטי העליון תוצאות מעורבות - וקיבלו חלקית את טענות רשות המסים וטענות הנישום.

גם בערעורים שהגישה רשות המסים (באופן טבעי, מספר הערעורים שמגישה המדינה נמוך משמעותית ממספר הערעורים שמגישים הנישומים), ניצחה רשות המסים 14 פעם, לעומת 4 ניצחונות לטובת הנישומים.

רשות המסים מול הנישום - המנצחת הגדולה בעליון
 רשות המסים מול הנישום - המנצחת הגדולה בעליון

עוד עולה מהבדיקה, כי בערעורים הדדיים - כאשר הוגשו ונדונו ערעור של המדינה וערעור של הנישומים באותו עניין - ניצחה רשות המסים בתיק אחד, וניתנו שני פסקי דין מעורבים (התקבלו באופן חלקי טענות של שני הצדדים).

זווית נוספת של העניין, הנה העובדה כי לרשות המסים קל יותר לשכנע את בית המשפט בכך שנדרש דיון נוסף בהכרעת העליון בנוגע לסוגיות מס. לדברי עו"ד ליאור נוימן, ראש תחום מסים במשרד ש. הורוביץ, "במקרים שרשות המיסים מפסידה מול נישומים בתיקים עקרוניים והיא מעלה טענות להשפעה רוחבית והשלכות תקציביות, היא מקבלת יותר הזדמנויות לדיון נוסף מאשר במקרים דומים שבהם הנישומים הם שמבקשים דיון נוסף".

הנישום נמצא בעמדת נחיתות בעניין זה מכמה סיבות. הראשונה היא שהוא אינו יכול להציג השלכה תקציבית של מיליארדים על קופת המדינה. סיבה אפשרית נוספת היא העובדה שעניינו עובר לא מעט גלגולים עד שהוא מגיע להכרעת העליון.

צרו איתנו קשר *5988