איראן מדווחת: למרות אזהרות טראמפ ביצענו ניסוי בליסטי

הממשל בטהרן מדווח כי ערך ניסוי מוצלח בטיל הבליסטי החדש ■ עפ"י הדיווחים, מדובר בטיל בעל טווח של 2,000 קילומטרים שיכול לשאת עליו מספר ראשי נפץ ■ "נגביר את כוחנו הצבאי", הבהיר הנשיא רוחאני

חסן רוחאני / צילום: רויטרס
חסן רוחאני / צילום: רויטרס

יממה לאחר שחשף את הטיל הבליסטי החדש "חורמשאר" במצעד צבאי מפואר, מדווח הבוקר (שבת) הממשל בטהרן על ניסוי מוצלח בטיל. לטענת איראן, מדובר בטיל לטווח בינוני בעל טווח של 2,000 קילומטרים המסוגל לשאת כמה ראשי נפץ.

אתמול במהלך המצעד הצהיר נשיא איראן רוחאני כי ארצו תחזק את תכנית הטילים שלה והצהיר כי לא יבקש רשות משום מדינה לשם כך. "נגביר את כוחנו הצבאי", הבהיר. "כל המדינות בעולם תמכו בהסכם הגרעין עליו חתמנו, כולן חוץ מארה"ב והמשטר הציוני".

הניסוי בטיל הבליסטי מגיע לאחר שמוקדם יותר השבוע בנאום בעצרת האו"ם אמר רוחאני כי "המשטר הציוני שמאיים על הביטחון האזורי עם הנשק הגרעיני שלו ולא כפוף לשום הסכם מטיף בחוצפה נגד ההסכם". הוא הוסיף כי "איראן לא תהיה הראשונה שמפרה את ההסכם אך תפעל בנחישות נגד כל הפרה מכל צד".

"לא נסבול איומים והפחדות, אנחנו מאמינים במשא-ומתן ובמתינות", אמר רוחאני בהתייחסו לדברים התקיפים של טראמפ יום קודם לכן. "הסכם הגרעין הוא תוצאה של משא-ומתן ארוך, והוא נתמך על ידי מועצת הביטחון ומדינות רבות. הוא שייך לקהילה הבינלאומית כולה בשל כך".

רוחאני הוסיף כי "הממשל החדש בארה"ב הורס את האמינות שלו. הרטוריקה נגד ההסכם לא מתאימה להישמע על בימת האו"ם שנועד לקדם שלום וכבוד בין אומות". שיא ארה"ב דונלד טראמפ נאם גם הוא בעצרת הכללית של האו"ם ובמשך 41 דקות התייחס למגוון סוגיות, בהן הסכם הגרעין איראן, המאבק בטרור, האיומים של צפון קוריאה ועוד. בנאומו תקף בחריפות את איראן, ואת הסכם הגרעין אותו כינה לא פעם בעבר "עסקה גרועה ביותר". "הגיע הזמן שאומות העולם יתעמתו עם המשטר העוין, שמדבר על רצח המוני, מוות לאמריקה והרס לישראל ולהרבה אומות בחדר הזה - הממשל האיראני", אמר טראמפ. "הוא הפך מדינה עשירה עם עבר עשיר והיסטוריה, למדינה עם כלכלה כושלת, עם שפיכות דמים וכאוס. במקום להשתמש במשאבים שלהם, משאבי הנפט שלהם הולכים לחיזבאללה ולקבוצות טרור שהורגות מוסלמים חפים מפשע ותוקפות את שכניהם ואת ישראל. מאסד בסוריה, דרך תימן ועד ערעור השלום בכל המזה"ת".

עוד חזר טראמפ על טענתו כי ההסכם עם איראן היה הסכם חד-צדדי וגרוע. "אנחנו לא יכולים לתת למשטר רצחני להמשיך עם ערעור היציבות תוך פיתוח טילים מסוכנים, ואנחנו לא יכולים להסכים להסכם שמספק הגנה לבנייה של כור גרעיני", אמר. "ההסכם הזה הוא מבוכה לארה"ב. הגיע הזמן שהעולם יצטרף אלינו, הגיע הזמן שהמשטר ישחרר אמריקאים ואזרחים אחרים שהם מחזיקים שלא כחוק. ומעל הכל הממשלה האיראנית צריכה להפסיק לתמוך בטרור, להתחיל לשרת את אזרחיה ולכבד את הזכויות הריבוניות של שכנותיה". 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988