מאמץ למנוע צירוף של הרשות הפלסטינית לאינטרפול

ישראל מנהלת מאבק דיפלומטי עד הרגע האחרון בניסיון לסכל את קבלתם מחר של הפלסטינים כחברים קבועים בארגון השיטור העולמי ■ החשש העיקרי: המהלך יאפשר להם להוציא צווי מעצר בינ"ל לקציני צה"ל ופוליטיקאים

אבו מאזן / צילום: רויטרס
אבו מאזן / צילום: רויטרס

מאבק דיפלומטי עד הרגע האחרון: בשבועות האחרונים מתבצעים מאחורי הקלעים מאמצים דיפלומטיים חסרי תקדים בניסיון לסכל את צירופה מחר (א') של הרשות הפלסטינית כחברה מן המניין ב"אינטרפול" - ארגון השיטור העולמי. החשש העיקרי הוא שהמהלך ישדרג את מעמדם של הפלסטינים בעולם, אך בעיקר כי הוא עלול להביא בעתיד לפגיעה ישירה בישראל ולאפשר להם להוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד קציני צה"ל ופוליטיקאים ישראלים.

בתקופה האחרונה בוצעו מגוון צעדים מצד כלל המערכת הדיפלומטית, לרבות ראש הממשלה בנימין נתניהו, בניסיון לשכנע את המדינות החברות בארגון לא לתת יד למהלך. בישראל חוששים כי למרות ההתגייסות האמריקאית לבלימת המהלך, לא ניתן יהיה לסכל את צירוף הפלסטינים, בניגוד להצלחה האחרונה בבלימת צירוף הפלסטינים לארגון התיירות העולמי.

התקווה בקרב גורמים ישראלים היא שעד מחר הם יצליחו לשכנע את הוועד המנהל של אינטרפול לדחות את ההצבעה. במידה שהמאמצים לא יצלחו, במהלך השבוע צפוי קרב דיפלומטי קשה לישראל.

הרשות הפלסטינית לא תצטרף לארגון התיירות

לפני 10 ימים, בעקבות הלחץ המדיני כבד שהפעילה ישראל בסיוע ארצות-הברית בניסיון למנוע מארגון התיירות העולמי של האו"ם לקבל את הפלסטינים כחברה מן המניין, הסכימו ברשות לוותר על בקשתם להתקבל כחברים בהצבעה שתוכננה.

יו"ר הארגון הודיע היום בכינוס בסין כי ההצבעה על הסעיף המדובר תדחה ל-2019. מי שהיה שותף למגעים נגד הצטרפותם של הפלסטינים היו גורמים במשרד החוץ שהפעילו לחץ על ראשי הארגון ונציגי מדינות אירופה ושר התיירות יריב לוין.

קודם לכן נחשף כי הרשות הפלסטינית מבקשת לשדרג את מעמדה, בניגוד להבטחה שנתנו לנשיא טראמפ להרגיע את השטח לקראת עצרת האו"ם. בשנים האחרונות נמנעו הפלסטינים האחרונות מלנסות ולשדרג את מעמדם במוסדות האו"ם ובארגונים בינלאומיים, ועל כן הרצון להתקבל לארגון התיירות היה מהלך מפתיע.

צרו איתנו קשר *5988