עורך דינה של טובה פישמן: "שופכים את דמה"

עו"ד אבנר זינגר תוקף את בקשת הנאמן להחיל על הפישמנים שיתוף בנכסים ובחובות: "מנסים להפוך את טובה פישמן לפושטת רגל"

אליעזר וטובה פישמן בבית המשפט  / צילום:  שלומי יוסף
אליעזר וטובה פישמן בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

את הליכי פשיטת הרגל של אליעזר פישמן מלווה כל העת ביקורת ציבורית נוקבת (שנמתחת גם "בגלובס") על התנהלותו של פישמן ועל התנהלות הבנקים כלפיו לאורך השנים.

הביקורת לא נעצרת רק בפישמן, והיא נמתחת גם על התנהגות בני משפחתו, ילדיו, ואשתו, טובה פישמן, שנהנו לאורך השנים מחיי המותרות שהתאפשרו בזכות הרווחים והדיבידנדים שהתקבלו מקבוצת חברות פישמן. אחד הקרבות המשפטיים שמתנהלים בתוך המאבק המשפטי הכללי בין פישמן לבין הנאמן על פשיטת הרגל שלו, עוד יוסי בנקל, נוגע לטובה פישמן. בנקל מבקש מנשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, לתת פסק דין הצהרתי לפיו כל הנכסים הרשומים על שם טובה פישמן הנם משותפים לה ולבעלה וכן להצהיר שהיא שותפה יחד אתו בחובותיו. טובה פישמן מתנגדת לבקשה בחריפות.

לדברי עו"ד בנקל, פעם אחר פעם עולות ידיעות על חייבים המתגוררים בדירות פאר, עורכים נסיעות יקרות לחו"ל, אוכלים במסעדות יוקרתיות וכך הלאה - וכל זאת בעוד הם נמנעים מהגשת דוחות מהימנים על רמת חייהם, או מעלים טענות-שווא, במטרה "למשוך זמן", עד שיוכלו להתיש את נושיהם ואת בעלי התפקיד די הצורך בכדי לזכות בהפטר בלא תמורה - או בתמורה להסדר שאינו מקנה לנושים אלא "פירורים" מיכולתם האמיתית.

לפי הנטען בבקשת בנקל, "עניין לנו, בנסיבות המקרה (של פישמן), ב'סמן קיצוני' לסוגיה זו, שבמרכזה חייב אשר גלגל במהלך תקופה ארוכה חובות במיליארדי שקלים, אותם יצר מאשראי נדיב שהועמד לו ולעסקיו, בהתעלם ממצבו הכלכלי ההולך ומחמיר" - וזאת, לטענת בנקל, כאשר "פישמן ורעייתו וכל יתר בני משפחתו נהנים מחיי מותרות ופאר".

תגובות אלימות ברשתות

בשיחה שניהל עמנו היום (ה') אבנר זינגר, עורך דינה של פישמן (המייצג אותה ביחד עם עו"ד שלום גולדבלט), תוקף זינגר חזיתית את ההתנהלות כלפי הלקוחה שלו. "העובדה שאליעזר פישמן הוכרז פושט רגל לא צריכה להוביל לכך שישפכו את דמה של רעייתו" אומר זינגר. לדבריו, "אין טענה שטובה פישמן לקחה חלק במהלכיו העסקיים של בעלה. נהפוך הוא, נטען ע*י הנאמן בנקל, שלא רק שהיא לא לקחה חלק בעסקי בעלה אלא שהיא בכלל לא מבינה בעסקים. למעשה מה שמנסים לעשות כאן, זה להפוך את טובה פישמן לפושטת רגל רק מסיבה אחת ויחידה והיא שהיא רעייתו של פושט רגל".

- למה שטובה פישמן תמשיך ליהנות מנכסים שמכירה שלהם יכולה להביא כסף לנושים של פישמן?

"טובה פישמן היא לא פושטת רגל. זו תוצאה מרחיקת לכת, לא הוגנת ולא מבוססת על אדנים משפטיים. הנאמן (בנקל) למעשה מנסה לייצר סכסוך מלאכותי בין בני הזוג פישמן. הוא רואה את עצמו כמי שיכול לתבוע בשם אליעזר פישמן את אשתו הגם שאין כל סכסוך ביניהם. בני זוג רשאים לקבוע ביניהם איזה משטר רכושי יתקיים ביניהם. כשיש מחלוקת בין בני הזוג עצמם איזה משטר רכושי מתקיים ביניהם ניתן לברר את העניין במסגרת הליך משפטי, אבל כשאין מחלוקת למה לייצר מחלוקת מלאכותית שלא קיימת?"

- כדי לאפשר החזר של חלק מחוב העתק?

"בני הזוג פישמן החליטו שיש ביניהם הפרדה רכושית. אף גורם חיצוני לא יכול לקרוא תיגר נגד הסדר מוסכם כזה. אילו היה מצב לפיו בבעלות הגב* פישמן היו נכסים על שמה, שנצברו במימון כספים שמקורם בחובות שבעלה חב כלפי הנושים, ייתכן שהיה מקום לברר עניין זה. אבל במקרה הנדון אין זה שנוי במחלוקת שכל הנכסים הרשומים ע*ש גב* פישמן לא נרכשו מחובות קיימים. הם נרכשו לפני שנים מכספים שנצברו בידי פישמן מרווחים לגיטימיים לפני שהפך לחדל פירעון. הוא ראה לשתף את אשתו בחלק מהרווחים האלה, במסגרת ההפרדה הרכושית שהתקיימה ביניהם, ואת מרבית יתרת רכושו הוא שימר בידיו".

- אני מבין שיש לך גם טענות לפומביות ההליך.

"אסור לשפוך את דמה של גב פישמן בגלל אופן התנהלותו העסקית של בעלה. לדעתנו, המקום הנכון והראוי לדון בבקשה כזו הוא לא במסגרת תיק חדלות הפירעון של אליעזר פישמן, אלא בפני בית המשפט לענייני משפחה, בדלתיים סגורות. בכך תימנע ההמולה התקשורתית המתנהלת נגד טובה פישמן, שמזמינה ברשתות החברתיות תגובות מילוליות אלימות".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988