צפון קוריאה על הפרק: טראמפ יצא למסע ממושך ברחבי אסיה

אחרי ביקור באתר לזכר קורבנות פרל הרבור בהוואי, המריא נשיא ארה"ב ליפן, התחנה הראשונה בביקורו ביבשת, שיימשך 12 יום ■ הוא ינסה לגבש חזית אחידה נגד פיונגיאנג וכן יקדם את מדיניות הסחר האמריקאית

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און / צילומים: רויטרס
דונלד טראמפ וקים ג'ונג און / צילומים: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יצא הלילה (שבת) אל יפן, שם יתחיל את מסעו הממושך באסיה, שיכלול חמש מדינות ב-12 ימים. האיום מצד קוריאה הצפונית צפוי לתפוס את מירב סדר היום של הנשיא, שינסה ליצור חזית אחידה עם יפן נגד פיונגיאנג.

טראמפ יישא דברים בפני כוחות אמריקאים ויפניים בבסיס חיל האוויר יוקוטה, עם נחיתתו, והוא ידגיש את חשיבות הברית בין שתי המדינות עבור ביטחון האזור. הוא ישחק גולף עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, בדומה למפגשם באחוזתו של טראמפ בפלורידה מוקדם יותר השנה.

המתיחות בדרום-מזרח אסיה גברה בשנה האחרונה, בשל שורת ניסויים בליסטיים וניסוי גרעיני שערכה קוריאה הצפונית, על אף הסנקציות הבינלאומיות המוטלות עליה. ביום חמישי ערכה ארה"ב מפגן כוח בחצי האי הקוריאני, כשמפציצים אמריקאים חלפו בשמי האזור. בפיונגיאנג זעמו ואמרו כי מדובר בפעולה מסוכנת.

ביקורו של טראמפ, שאליו מתלווה רעייתו מלניה טראמפ, יהיה הארוך ביותר של נשיא אמריקאי מאז ג'ורג' בוש האב ב-1992. אחרי יפן, הוא יבקר גם בקוריאה הדרומית, בסין, בווייטנאם ובפיליפינים. הוא האריך את מסעו ביום נוסף, כדי להשתתף בפסגת מדינות מזרח אסיה במנילה.

מסעו החל בטקס צבעוני בהוואי. הוא שט בספינה אל אתר זיכרון למתקפה של היפנים על פרל הרבור ב-1941, והשליך פרחים לבנים אל המים כהוקרה להרוגי המתקפה שהכניסה את ארה"ב אל מלחמת העולם השנייה.

אחרי ביקוריו ביפן ובקוריאה הדרומית, יגיע טראמפ לבייג'ינג כדי ללחוץ על נשיא סין שי ג'ינפינג להגביר את המאמצים לבלימת קוריאה הצפונית. טרם גרם לחששות בקרב כמה מבעלי בריתו, אחרי שהבטיח "להשמיד" את קוריאה הצפונית אם היא תאיים על ארה"ב.

גם סוגיית הסחר תעסיק רבות את טראמפ במהלך ביקורו, כשהוא ינסה לשכנע את בעלות בריתה של ארה"ב להסכים למדיניות סחר שמיטיבה יותר עם וושינגטון. הוא יישא נאום חשוב בפסגת שיתוף הפעולה הכלכלי של אסיה והפסיפיק, ובו יביע את תמיכתו במדיניות סר חופשית ופתוחה באזור, שנחשב כמי שיכול לבלום את שאיפותיה של סין.

צרו איתנו קשר *5988