נשיא מצרים על הסכם יבוא הגז מישראל: "הבקענו גול"

עבד אל-פתח א-סיסי התייחס להסכם רכישת הגז שנחתם ביום שני: "כל הגז מהאזור יגיע אלינו" ■ החברה המצרית הפרטית דולפינוס תרכוש גז ממאגרי תמר ולוויתן בהיקף כספי שעשוי להגיע ל-15 מיליארד דולר

גנרל עבד אל פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א- סיסי - נשיא מצרים / צילום: יחצ
גנרל עבד אל פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א- סיסי - נשיא מצרים / צילום: יחצ

"הבקעת גול" כך מכנה נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי את ההסכם לרכישת הגז מתמר ולווייתן שנחתם שלשום. על-פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג אמר א-סיסי במסיבת עיתונאים לרגל פתיחת מרכז השקעות, כי ההסכם מקדם את חזונו להפוך את מצרים למעצמת אנרגיה אזורית "זה משהו שאני חולם עליו כבר ארבע שנים", אמר נשיא מצרים.

במסגרת ההסכם התחייבה חברת מצרית פרטית בשם דולפינוס לרכוש גז ממאגרי תמר ולוויתן בכמות כוללת של 64 מיליארד מ"ק (BCM) ובהיקף כספי העשוי להגיע לכ-15 מיליארד דולר, על-פני עשר שנים.

ההזרמה צפויה להתחיל עם השלמת פיתוח מאגר לוויתן לקראת סוף 2019 כשבהמשך יצטרף מאגר תמר. "כל הגז מהאזור יגיע אלינו", אמר א-סיסי. "או שנשתמש בו לצרכינו או שנייצא אותו בעצמנו", הוסיף, כאשר הוא מתכוון בכך למתקני הנזלת גז הפועלים במצרים ומאפשרים לה לייצא את הגז בצורתו הנוזלית.

בבלומברג מציינים את תגליות הגז בקפריסין ומעריכים כי מדינות האזור נמצאות בתהליך גיבוש של מדיניות ייצוא גז ליבשת אירופה הסמוכה. אפשר לציין בהקשר זה את היוזמה שמוביל שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ לספק גז בצינור מקפריסין וישראל לאיטליה דרך יון.

צרו איתנו קשר *5988