מניית אייר פראנס צונחת; רק 80% מהטיסות יופעלו מחר

ברבעון הראשון של השנה דיווחה החברה על הפסד של 141 מיליון דולר, שמיוחס בעיקר לשביתה של עובדיה • מנכ"ל הקבוצה התפטר

מטוס אייר פראנס / צילום: רויטרס
מטוס אייר פראנס / צילום: רויטרס

קבוצת התעופה אייר פראנס-KLM נמצאת בסכנת קריסה - כך מדווחים בתקשורת העולמית. מניות הקבוצה  צנחו בשיעור של 14.5% בעקבות התפטרות מנכ"ל הקבוצה.

למרות שממשלת צרפת מחזיקה ב-14.3% ממניות החברה, לפי שר האוצר הצרפתי, נכון לפרסומים ב-CNN, אין בכוונתה להציע תכנית חילוץ לבור הכלכלי שאליו שקעה קבוצת התעופה. אם לא די בכך, מנכ"ל הקבוצה, ז'אן מארק ז'אנייק, הודיע כאמור כי באמצע חודש מאי הוא יפרוש מתפקידו בעקבות מחאת עשרות אלפי אנשי צוות וטייסים שהצביעו נגד תוכנית הבראה רב-שנתית שכללה קיזוז בשכרם.

אייר פראנס מדורגת במקום ה-17 מבין מאות חברות התעופה הפועלות בעולם במובן של תנועת הנוסעים, אחרי רכישת חברת התעופה ההולנדית KLM בשנת 2004, הפכה הקבוצה לאחת הגדולות באירופה. חברת תעופה נוספת שמשתייכת לקבוצה היא טראנסאוויה המתמחה בטיסות לואו קוסט, החברה מפעילה טיסות ישירות מישראל ליעדים בצרפת ובהולנד. 

לאחרונה הכריזה קבוצת אייר פראנס על הקמת מותג תעופה חדש בשם JOON, שישמש בעיקר בטיסות באירופה ויפעל על טהרת הלואו קוסט.

אחת המכות שספגה אייר פראנס לאחרונה הייתה בעקבות שביתה עצומה של עובדיה שנמשכה כמעט שבועיים - נזקי השביתה נאמדו בקבוצה ב-360 מיליון דולר, לפי הודעתה מיום שישי האחרון. את הרבעון הראשון של השנה סיכמה הקבוצה בהפסד של 141 מיליון דולר, כ-90 מיליון מתוך זה מייחסת הקבוצה לשביתה האמורה. איומי השביתה מצד עובדי החברה עוד לא חלפו, והנוסעים עשויים להרגיש שיבושים בלוח הטיסות. 

מחר: רק 80% מהטיסות המתוכננות של אייר פראנס יופעלו

בעקבות הדיווחים על המשבר הכלכלי אליו נקלעה קבוצת אייר פראנס KLM, החברה מודיעה כי מחר (ג'), בעקבות שביתת העובדים בחברה, היא תפעיל 80% מסך הטיסות המתוכננות שלה. בסך-הכול יופעלו: 955 מהטיסות לטווח ארוך, 75% מהטיסות לטווח בינוני מפריז שארל דה גול ואליה ו-82% מטיסותיה לטווח קצר, מפריז-אורלי ובתוך צרפת.

היקף כוח-האדם שישבות מחר, ובכפוף לחוק הצרפתי, יכלול כ-14% מהטייסים, 17.8% מאנשי צוות האוויר וכ-3% מאנשי צוות הקרקע.

"אייר פראנס עושה כל מאמץ על-מנת למזער את אי-הנוחות העלולה להיגרם לקהל לקוחותיה ובמטרה להפעיל את הטיסות כסדרן ככל הניתן", כך לשון הודעת החברה.

החברה מזמינה את ציבור הנוסעים להתעדכן כל העת באתר אייר פראנס www.airfrance.co.il תחת הסעיף "My reservations", טרם היציאה לשדה התעופה, ולוודא את שעת ההמראה הסופית.

אייר פראנס מזמינה את הנוסעים שטיסתם צפויה לצאת החל מ-8 במאי לקבוע מועד טיסה חלופי, ללא עלות, בין אם טיסתם בוטלה או שלא. בנוסף, לקוחות שטיסתם בוטלה יוכלו לבקש החזר כספי, בהתאם למדיניות החברה המופיעה באתר החברה. 

בכדי להתעדכן על אפשרויות השינויים לנוסעים, ניתן לפנות לאתר החברה www.airfrance.co.il  ולמוקד שירות הלקוחות בטלפון 03-7630870 או לפנות לסוכני הנסיעות. נוסעים אשר אינם נמצאים בארץ יכולים לפנות למוקד הלקוחות הבינלאומי בטלפון +33 1 57 021058. 

תוספת חשובה: באייר פראנס עדיין לא ידעו להגיד מה גורל הטיסות המתוכננות מחר בקווים מישראל ואליה, למעט המסר כי "לוח הטיסות מתפרסם 24 שעות מראש ויש להתעדכן לפיו, ובמקרה שיש ביטולים או שינויים בטיסות מ/אל ישראל, הנוסעים יעודכנו בהתאם, והחברה תדאג למצוא פתרון לכלל הנוסעים". 

נדגיש כי שיבושי הטיסות מחר צפויים רק באייר פראנס ולא כוללים טיסות של טראנסאוויה ו-KLM. 

גם הנוסעים מישראל יחוו את השיבושים: טיסת אייר פראנס 1321 מתל-אביב לפריז, שיועדה למחר בבוקר (המראה בשעה 8:05), לא תצא כמתוכנן. הסיבה היא שטיסת אייר פראנס מפריז, שאמורה הייתה לנחות בישראל מחר בשעה 4:50 לפנות בוקר, לא תצא כמתוכנן. 

מאייר פראנס ישראל נמסר בתגובה: "חברת אייר פראנס בישראל מכחישה את הפרסום לפיו החברה בסכנת קריסה. מאז חודש פברואר 2018 החברה מתמודדת עם עיצומי עובדים, ואולם לחברה אין כל כוונה להשהות את הפעילות לישראל, ו-3 הטיסות היומיות של החברה לפריז ממשיכות לפעול כרגיל. המידע שפורסם, לפיו 'אייר פראנס בסכנת קריסה', אינו עומד בקנה אחד עם המציאות ומבוסס על ראיון שבוצע עם שר הכלכלה הצרפתי בטלוויזיה בצרפת, ראיון אשר הוצא מהקשרו". 

צרו איתנו קשר *5988