רה"מ על מעבר השגרירות: מודה לטראמפ על ההחלטה האמיצה

במשרד החוץ נפתח הערב החגיגות הרשמיות לכבוד העברת שגרירות ארה"ב לירושלים מחר • באירוע השתתפו, בין השאר, ראש הממשלה, סגן מזכיר המדינה ג׳ון סאליבן, שר האוצר סטיבן מנוצ׳ין, בתו של הנשיא וחתנו איוונאקה טראמפ וג׳ארד קושנר

איוונקה טראמפ, ג'ארד קושנר והשגריר דיוויד פרידמן בנתב"ג היום / צילום: רויטרס
איוונקה טראמפ, ג'ארד קושנר והשגריר דיוויד פרידמן בנתב"ג היום / צילום: רויטרס

במשרד החוץ בירושלים נפתחו הערב (א') החגיגות הרשמיות לכבוד העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. באירוע קבלת פנים חגיגית, שכמוהו לא זוכרים גם ותיקי משרד החוץ השתתפו ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה נתניהו, סגן מזכיר המדינה ג׳ון סאליבן, שר האוצר סטיבן מנוצ׳ין, בתו של הנשיא וחתנו איוונאקה טראמפ וג׳ארד קושנר, שגריר ארהב בישראל דיוויד פרידמן ושגרירי 33 מדינות, ארבעה מתוכם שגרירי מדינות איחוד אירופי: הונגריה, צ׳כיה, רומניה ובולגריה כאשר שאר 24 שגרירי מדינות האיחוד העדיפו להדיר רגליהם משלל אירועים הקשורים בירושלים.

איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר בחגיגות פתיחת שגרירות ארה"ב היום / צילום: טל שניידר
 איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר בחגיגות פתיחת שגרירות ארה"ב היום / צילום: טל שניידר

בפתח האירוע דיבר ראש הממשלה בנימין נתניהו ובירך את השגריר פרידמן שעבד ללא לאות על פתיחת השגרירות מחר וגם הודה באופן אישי לאיוואנקה טראמפ וגראד קושנר. "אנחנו מודים לנשיא טראמפ על החלטה האמיצה להעביר את השגרירות מחר", אמר נתניהו. "הגעתם לפה למשרד החוץ בימים שישראל היא כוח עולה בהייטק, בכלכלה ואפילו בשירה. מי שלא רצה את ירושלים באירוויזיון, יקבל את האירוויזיון פה בירושלים״.

בנימין נתניהו נואם בחגיגות פתיחת שגרירות ארה"ב / צילום: טל שניידר
 בנימין נתניהו נואם בחגיגות פתיחת שגרירות ארה"ב / צילום: טל שניידר

סגן מזכיר המדינה ג’ון סאליבן אמר: ״היום יום מרגש ומחר יהיה מרגש עוד יותר. זה הולם שהתאריך מחר הוא מועד נוסף לציון מציאות שצריך היה כבר מזמן להכיר בה. האירוע יוביל למהלך שלום רחב במזרח התיכון". סאליבן סיים את דבריו ב״יהיה לנו הכבוד לארח אתכם מחר בשגרירות ארה"ב בירושלים״.

שר האוצר מנוצ׳ין הקדיש את דבריו לנושא האיראני בעיקר: ״הטלנו סנקציות שיגרמו לאיראן לחדול ממעשיהם. אסור שיהיה להם גרעין, לא בעוד 10 שנים ולא בעוד 15 שנה".

סגן מזכיר המדינה ג’ון סאליבן נואם בחגיגת פתיחת השגרירות האמריקאית / צילום: טל שניידר

באירוע נכחו גם סנטורים וחברי קונגרס מן המפלגה הרפובליקנית וגם נציג אחד של ממשל אובמה: השגריר לשעבר דן שפירו המתגורר בישראל. חברי כנסת רבים מהליכוד, הבית היהודי והעבודה השתתפו גם הם באירוע. מקרב צמרת המדינה הגיע המבקר יוסי שפירא, ראש המוסד יוסי כהן, וחלק מראשי האופוזיציה: יצחק הרצוג וציפי לבני. מחר בשעה 16:00 יערך טקס הפתיחה הרשמי במתחם השגרירות ולשם יוזמנו כ-800 אורחיהם של האמריקאים. המתחם כולו יהיה סגור ותחת אבטחה כבדה.

צרו איתנו קשר *5988