המועצה הארצית: משקי עזר יוכלו לבנות בית נוסף בשטח

החלטה משמעותית בנוגע למשקי העזר במושבים: המועצה הארצית לתכנון ובנייה קיבלה את המלצת הוולנת"ע לאפשר למשקי העזר תוספת יחידת דיור נוספת שאינה נספרת בתמ"א 35 • כעת תעבור ההחלטה לעיון הוועדות המחוזיות, ולאחר מכן דרושה החלטת ממשלה לאישור הסופי

מושב מגשימים/ צילום: איל יצהר
מושב מגשימים/ צילום: איל יצהר

החלטה משמעותית הנוגעת למשקי העזר במושבים: המועצה הארצית לתכנון ובנייה קיבלה אתמול (ג') את המתווה המאפשר למשקי העזר במושבים להוסיף יחידת דיור נוספת שאינה נספרת בתמ"א 35. מדובר בהחלטה שעתידה לאפשר למשקי העזר (מגרשים קטנים במושבים שאינם נחלות) לקדם בנייה של בית מגורים נוסף. המועצה הארצית אשררה למעשה את המלצת הועדה לנושאי תכנון עקרוניים (ולנת"ע) שהתקבלה בדצמבר האחרון.

כעת, יעבור הנושא להתייעצות מול הוועדות המחוזיות, ולאחר מכן צפוי דיון נוסף במועצה הארצית. נציין כי באם המועצה הארצית תחליט בסופו של דבר לאשר סופית את ההחלטה, הדבר דרוש עוד החלטת ממשלה. אישור המועצה הארצית את המלצת הולנת"ע הוא מהלך משמעותי, אולם, כאמור, עוד טרם מדובר בסוף פסוק, למרות שהכיוון, כך על פי הנוגעים בדבר, חיובי.

על-פי המתווה שאישרה המועצה הארצית אתמול התוספת תתאפשר למשקי עזר שאינם מוגדרים כנחלה, ובלבד שהיו קיימים בינואר 1992 ולא פוצלו מאז. ההליך דומה לתוספת יחידות דיור בחלקות המגורים בנחלות, וזאת בתנאי ויתקבל אישור הוועדה המחוזית.

עמדת הולנת"ע שאומצה על ידי המועצה הארצית נשענה על העובדה שמתן אפשרות לתוספת יחידות דיור בתחומי משקי העזר אין בה כדי לחרוג ממדיניות התכנון מעקרונות תמ"א 35. נציין כי לעומת מספר הנחלות ברחבי הארץ (עשרות אלפים), מספר משקי העזר במושבים השונים נמוך באופן משמעותי ועומד על מספר אלפים בודדים (כ-2,000 משקי עזר).

במקביל, המהלך יתייחס ככל הנראה רק למגרשים שהיו קיימים במושב בסביבות שנות ה-90, וזאת היות ועד לנקודת זמן זו המגרשים הקיימים היו שייכים לגרעין הוותיק של המושב, טרם ההרחבות, טרם המהלכים התכנוניים להרחבת ישובים כפריים וטרם הגבלות היקף יחידות הדיור במושב בתמ"א 35.

נזכיר כי החלטה זו באה בעקבות עתירה לבג"ץ של משקי העזר, שכתוצאה ממנה הוקמה ועדת היגוי שבה ישבו גם נציגי התנועות המיישבות, אשר בחנה את הנושא ושמעה את עמדותיהם של אנשי המקצוע. בראש ועדת ההיגוי שדנה בשאלה האם להמליץ על אישור תוספת הבית במשקי העזר עמדה תמר כפיר ממינהל התכנון.

עו"ד עמית יפרח, היועמ"ש ויו"ר אגף קרקעות בתנועת המושבים, אמר היום (ד') כי: "משקי העזר הם מעטים ביחס למספר הנחלות, ולכן הפריצה של תמ"א 35 אינה דרמטית ואף מתבקשת. מלכתחילה לא היה נכון לא לאפשר גם להם להוסיף יחידת דיור נוספת בחלקות המגורים שלהם כפי שנעשה בנחלות, ולכן טוב שנעשה תיקון העיוות, וכעת גם למשקי העזר תינתן ההזדמנות לבנות יחידת מגורים נוספת".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988