הסלמה בדרום: כ-300 רקטות נורו מרצועת עזה; במד"א טיפלו היום ב-22 פצועים ישראלים

(עדכון) - פגיעה ישירה בבית באשקלון, אך הדיירים יצאו ללא פגע • רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים • רה"מ נתניהו סיים את ההתייעצות הביטחונית בקריה; מחר יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני • מטוסי צה"ל תקפו את מבנה תחנת הטלוויזיה אל אקצא בלב עזה

פגיעה בשדרות היום / צילום: רויטרס
פגיעה בשדרות היום / צילום: רויטרס

ערב של לחימה קשה בדרום: מטוסי קרב של חיל האוויר תוקפים בשעה זו שורה של מטרות ברצועת עזה בתגובה לירי כבד של מעל ל-300 רקטות ופצצות מרגמה לעבר עוטף עזה, אופקים, שדרות ובאר שבע. אזעקות נשמעו גם באזור התעשייה אשקלון ובאזור ים המלח.

נכון, לשעה 23:00, טיפלו במד"א ב-22 נפגעים. "החל משעה 16:30 ועד לשעה 23:00 צוותי מגן דוד אדום העומדים בכוננות הגבוה ביותר העניקו טיפול רפואי בגזרות שער הנגב, אשקלון ושדרות ל-22 נפגעים, בהם: 1 קשה (חייל) שנפגע מרסיסים, 9 במצב קל שנפצעו מרסיסי זכוכיות, הדף ונחבלו במהלך ריצה למרחבים מוגנים, כמו כן 12 בני אדם שלקו בהתקף חרדה. כלל הפצועים פונו לבתי החולים סורוקה (1 קשה, 1 חרדה) וברזילי (9 קל, 11 חרדה). במהלך הערב שירותי הדם של מד"א סיפקו לבתי החולים בדרום 120 מנות ומרכיבי דם", נסמר מדוברות מד"א.

דובר צה"ל מסר כי "עד כה, יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל למעלה מעשרות שיגורים מתוך כ-300 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים".

בנוסף מסר דובר צה"ל הודיע על "תקיפת נכס טרור ייחודי של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה. מטוסי קרב של צה"ל תקפו את מבנה תחנת הטלוויזיה 'אל אקצא', הנמצא בלב העיר עזה. המבנה מצוי בבעלות ארגון הטרור חמאס ושימש את הארגון לפעילות צבאית הכוללת העברת מסרים לפעילי טרור גם בגדה, קריאות מפורשות לביצוע פיגועי טרור והדרכה כיצד לבצע אותם". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את ההתייעצות הביטחונית בקריה, עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון. התקבלו החלטות מבצעיות. מחר יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני.

מחר לא יתקיימו לימודים באשקלון, עוטף עזה, קריית גת וקריית מלאכי. 

חייל נפצע קשה ופגיעה ישירה בבית באשקלון

רקטה פגעה הערב בבית באשקלון. לוחמי האש כיבו השריפה שפרצה בעקבות הנפילה. הדיירים יצאו ללא פגע. עיריית אשקלון מסרה על פגיעה ישירה נוספת, הפעם בסמוך לבניין בעיר. נפגעת חרדה במקום. צוותים של העירייה וכוחות הביטחון במקום.

מדובר צה"ל נמסר כי חייל צה"ל נפצע באורח קשה כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט (נגד טנקים) במועצה האזורית שער הנגב. החייל נפצע לאחר שהטיל פגע באוטובוס ריק שעמד לצידו.  

דובר צה"ל מסר כי "בשעות האחרונות מטוסי ומסוקי קרב, טנקים וכלי טיס של צה"ל תקפו למעלה מ-70 יעדי טרור של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברחבי רצועת עזה. היעדים שנתקפו בשעה האחרונה על ידי מטוסי קרב הם מנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים ברפיח ודיר אל באלח וכן עמדת תצפית של ארגון הטרור חמאס בג'בליה. בנוסף נתקפו מטרות גא"פ ובהן שתי מנהרות טרור התקפיות ברפיח, אתר לייצור אמצעי לחימה ברפיח, ארבעה מתחמים צבאיים בנציראת, רפיח ובית להיא, עמדת שיגור ירי תלול מסלול בג'בליה".

מדוברות מד"א נמסר: "בשעה 16:31 התקבלה קריאה במד"א על נפילת פצמ"ר סמוך לאוטובוס בכביש בסמוך לישובים במועצה האזורית שער הנגב. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי תחת אש לצעיר כבן 19 שנפגע קשה מרסיסים כשעמד בסמוך לאוטובוס ריק מנוסעים ופינו אותו לבי"ח סורוקה כשהוא מורדם, מונשם
ומצבו יציב. במקביל צוותי מד"א טיפלו בגזרת שדרות ב 6 נפגעים שהיו בדרכם למרחבים מוגנים ונפצעו מרסיסי זכוכיות ומדלת ממ"ד שנסגרה על כף ידה של נערה כבת 16. בנוסף צוותי מד"א טיפלו ב-3 נפגעי חרדה שפונו לבי"ח סורוקה וברזילי. לסיכום: סה"כ 10 נפגעים טופלו ע"י צוותי מד"א. מתוכם פצוע קשה מרסיסי פצמ"ר, 6
קל עם פציעות בדרכם למרחב מוגן ו-3 נפגעי חרדה".

במשרד הפנים ממתינים הערב להערכת המצב של הצבא ופיקוד העורף. באם יוחלט כי יש להשאיר מחר במרחב המוגן בישובי הדרום או בחלקם, ישקול שר הפנים אם לדחות את הבחירות. בסמכות שר הפנים לקבוע את קיום הבחירות שנדחו עד יממה ממועדן. מעבר לכך יקבע המועד החדש בוועדת הפנים של הכנסת. אלה הישובים בדרום: אילת, אל קסום, חוף אשקלון, להבים, לקיה, מיתר ותל שבע.

בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ובכירי הצבא בהערכת מצב ביטחונית בקריה / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
 בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ובכירי הצבא בהערכת מצב ביטחונית בקריה / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

עוד טרם החל מטח הרקטות הנרחב לעבר ישראל, הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף עמדה של חמאס בצפון הרצועה בירי טנקים.

ההסלמה בדרום באה אחרי יום מתוח, בין השאר בעקבות הפעילות שהסתבכה אמש בעומק הרצועה, ובה נהרג סא"ל מ', ונפצע קצין נוסף. באותה תקרית נהרגו 7 פלסטינים ובהם בכיר בזרוע הצבאית של חמאס.

מוקדם יותר היום הובא סא"ל מ' למנוחות, וראש אמ"ן, האלוף תמיר היימן ספד לו: "אתמול בלילה נפל הלוחם האמיץ סא"ל מ' ז"ל במהלך פעילות מבצעית חסויה ברצועת עזה. את פרטי הפעילות, כמו על שירותו של סא"ל מ' לא אוכל לפרט במעמד הזה".

צרו איתנו קשר *5988