ההתייקרות הצפויה בתעריף החשמל תצומצם "באופן משמעותי"

זאת בעקבות הסכמת האוצר להפחית מסים שהוא גובה על הדלקים שרוכשת חברת החשמל •  ההתייקרות בתעריף החשמל הייתה אמורה לעמוד במקור על 6%-8% לצרכני החשמל במגזר הביתי • שיעור ההתייקרות יעמוד כעת על כ-3%

מתקן של חברת החשמל / צילום: תמר מצפי
מתקן של חברת החשמל / צילום: תמר מצפי

ההתייקרות הצפויה בתעריף החשמל תצומצם ב"אופן משמעותי" בעקבות הסכמת האוצר להפחית מסים שהוא גובה על הדלקים שרוכשת חברת החשמל - כך הודיעה הערב (ד') רשות החשמל בתגובה להודעת האוצר.

ההתייקרות בתעריף החשמל הייתה אמורה לעמוד במקור על 6%-8% לצרכני החשמל במגזר הביתי, כשעיקר ההתייקרות נובע מעלייה בהיקף 1.3 מיליארד שקל בעלות הדלק (גז טבעי, פחם וגז טבעי נוזלי) שחברת החשמל אמורה לרכוש בשנת 2019.

ההתייקרות כעת תהיה בשיעור של כ-3%. להלן החישוב: בסך-הכול ייחסכו 300 מיליון שקל מביטול העלאת הבלו על הפחם, ועוד 400 מיליון צפויה חברת החשמל לקבל במסגרת תביעה ייצוגית נגד סימנס - בסך-הכול כמחצית מסכום ההתייקרות של הדלקים (1.3 מיליארד שקל) שאחראית ל-5.9% מההתייקרות.

הערב הודיע האוצר כי בימים האחרונים התבצעה עבודה אינטנסיבית בהנחיית שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וחברי הנהלת האוצר, במטרה לבלום את גל ההתייקרויות הנוכחי. בהודעה נאמר כי "לבחינת רשות החשמל, האמונה על קביעת תעריף החשמל, יועברו מספר צעדים שהמרכזי שבהם הוא ביטול העלייה הצפויה בבלו. במסגרת ההבנות עם רשות החשמל, השפעה חיצונית זו תקטין באופן משמעותי את תשומות ייצור החשמל, ולפיכך תצמצם דרמטית את העלייה הצפויה במחירי החשמל. צעד זה הומלץ על-ידי רשות החשמל, ויחד עם צעדים נוספים יובא בפני רשות החשמל שתידון ותפרסם את החלטתה כבר בימים הקרובים".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב על צמצום ההתייקרות ומסר: "שוב עשו כאן ישראבלוף. הממשלה תשלם לחברת החשמל. ומאיפה יש לממשלה כסף? אין לה. זה הכסף שלנו. זה יבוא מהדיור, מחינוך, מהרווחה. כסף שלנו. אפשר לשנות את זה. אפשר פשוט להוריד את מחיר הגז וכך להוריד את מחיר החשמל בישראל ב20%. זה המחיר הנכון לחברות הגז, והמחיר הנכון לנו הצרכנים. במקום הישראבלוף שהולך מסביב, אפשר פשוט להוריד את מחיר הגז".

צרו איתנו קשר *5988