דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

סקר הסקרים: הליכוד מובילה, ליברמן מתייצב, העבודה מתנדנדת

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך וסקר הסקרים חוזר • מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה • כל הסקרים מכל כלי התקשורת • "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

הליכוד שומרת על מקומה בראש הטבלה, ואילו ההתחזקות של ליברמן נבלמה - כך עולה מסקר חדש שפורסם הבוקר ב-103FM. ממוצע 5 הסקרים האחרונים מצביע על פער קטן אך יציב של 3 מנדטים בין הליכוד לבין כחול לבן, המפלגה השנייה בגודלה. מפלגת העבודה, הימין החדש ורעם-בלד זוכות כעת בממוצע ל-4 מנדטים, ועל כן מתנדנדות סביב אחוז החסימה. לימין החדש זה לא הספיק בבחירות הקודמות, וטרם התברר באיזה הרכב תרוץ המפלגה במועד ב'.

מסקר 103FM עולה גם כי אילו בני גנץ היה מפנה את מקומו כיו"ר כחול לבן ומוסר את המושכות לגבי אשכנזי, התוצאה בצמרת היתה מתהפכת - וכחול לבן היתה מקבלת 35 מנדטים, מול 33 של הליכוד. נראה שהמחסור בכריזמה מנהיגותית אצל גנץ מעורר דיון בלתי פוסק באפשרות להחליפו, אבל לאור בריכת האגו שבה שוחים מובילי מפלגת הגנרלים - ובראשם זה של הלא-גנרל יאיר לפיד - קשה לראות איך מישהו שם זז ממקומו. מעבר לכך, קשה לראות איך תחלופה כזאת תשפיע לטובה על תוצאות המפלגה אל מול מפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בספטמבר.
מפלגת העבודה ממשיכה לגרד את אחוז החסימה ונמצאת בסכנה ממשית של מחיקה מהמפה - וזאת כאשר היו"ר אבי גבאי הודיע שלא יתמודד שוב על התפקיד, ומספר 2 שלו טל רוסו הודיע שלא ירוץ כלל. כעת יתמודדו על הנהגת המפלגה עמיר פרץ, סתיו שפיר ואיציק שמולי, וייתכן שיהיו עוד. גם 5 המנדטים של מרצ לא מבשרים לה טובות - ובשלב זה לא נראה שהכרזתו של ניצן הורוביץ על ריצה לראשות המפלגה מעוררת תקוות מחודשות אצל בוחריה. ייתכן שרק חבירה מרצ והעבודה זו לזו תציל את שתיהן, אך מוקדם לקבוע.

ההתחזקות של ליברמן מצביעה על כך שבלעדיו לראש הממשלה בנימין נתניהו יהיה קשה מאוד להגיע לקואליציה של 61 חברי כנסת. לפי נתוני הסקר האחרון, בלי ליברמן לנתניהו יש 60 חברי כנסת בלבד. הסוקרים מתעקשים להמשיך ולחלק את המפלגות לגושי ימין-חרדים ומרכז-שמאל-ערבים, אף שהחלוקה הזאת התבררה כבלתי רלוונטית משום שאין כל ערובה לכך שהמפלגות המשויכות לגושים הללו יישבו יחד.

סכום המנדטים בגרף הממוצע לא בהכרח מגיע ל-120, משום שישנן מפלגות שבחלק מהסקרים עוברות את אחוז החסימה, אבל בממוצע נמצאות מתחתיו. גרף הממוצע מבוסס על שני הסקרים הראשונים שפורסמו בכלי התקשורת:

■ סקר 103FM מתאריך 14 ביוני
סקר ישראל היום מתאריך 3 ביוני
■ סקר מערב מתאריך 31 במאי
■ סקר כאן 11 מאריך 30 במאי
סקר חדשות 13 מתאריך 30 במאי

פירוט הסקרים:

 

חלק מהסקרים, בהם של כאן 11, מבוצעים על ידי מכון דיירקט פולס שבבעלות שלמה פילבר, עד המדינה בתיק 4000 שבו צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיות מואשם בשוחד, ולשעבר מנכ"ל משרד התקשורת ומנהל קמפיין הליכוד ב-2015. טל שניידר חשפה ב"גלובס" בחודש פברואר כי שיטת הסקירה של פילבר שנויה במחלוקת ומבוססת מסרונים, וכן כי החברה שבבעלותו מייעצת למפלגת הימין החדש של איילת שקד ונפתלי בנט. מטעם תאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה לכתבה כי "כאשר אנחנו מזמינים סקרים מדיירקט פולס הדבר נעשה מול מנהלת המחקר בלבד, גב' נטלי פלדמן שהינה אשת מקצוע ותיקה בתחום. שיטת הסקירה של החברה היא חדשנית ונבחרה על-פי שיקול דעתנו המקצועי, לביצוע סקרים נקודתיים". 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של היום
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות