תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים • בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי
הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

בשנים האחרונות נמנעה המשטרה מלתת הערכות לגבי כמות המשתתפים בהפגנות, בין היתר על מנת שלא לאפשר לנתונים אלה כוח ניגוח פוליטי. מרחב התמרון הזה איפשר לראשי ההפגנות לייצר מספרים מנופחים, לצד מספרים נמוכים בהרבה אותם סיפקו גורמים אחרים.

מרחב התמרון הזה עלה גם אתמול (שבת) בעקבות ההפגנה נגד הממשלה ברחבת מוזיאון תל-אביב. המספר שנזרק לחלל האוויר מעל הבמה - 100 אלף משתתפים, לפי ח"כ יאיר לפיד, היה רחוק מאוד ממספרים אחרים שטענו כי נתוני משתתפים עמדו על כ-10,000 מפגינים.

אבל כמה משתתפים באמת נטלו חלק בהפגה? המספר המדויק הוא 50,127 איש, כך עולה מנתונים שנאספו על ידי אחת מחברות הסלולריות ונודעו ל"גלובס". מדובר במספר שנאסף בשיטות בדיקה מתקדמות, ושלפיהן ניתן לקבוע באופן כמעט מוחלט את מספר המשתתפים ואת התפלגותם לפי שעות.

המשטרה, כאמור, נמנעה גם הפעם מלתת הערכות על כמות המשתתפים.

מדוע לא מבוצע האומדן באמצעות שימוש בטכנולוגיות קיימות? בעיקר בגלל בעיות של פגיעה בפרטיות הלקוחות. עם זאת, איסוף הנתונים על ידי חברות הסלולר לא מהווה פגיעה בפרטיות הלקוחות, מאחר שהמערכת היא אנונימית. בסך הכל אספה המערכת נתונים מהשעה 18:00 בערב, קצת לפני תחילת ההתכנסות של המפגינים במקום, ועד חצות. מאיסוף הנתונים עולה כי רגע השיא, מבחינת כמות משתתפים, היה בשעה 21:00.

הנתונים שנתקבלו הושוו לנתוני הנוכחות במוצאי שבת בשבועות האחרונים, באותו מיקום, ומהם נוטרלו מספר הלקוחות הקבועים של אותה חברה באותו אזור. כך למשל, נוטרלה מוצאי השבת שלפני האחרונה, בגלל היתכנות לסטייה בנתונים הרגילים בשל האירוויזיון שנערך באותו יום .

בניגוד להפגנות והתכנסויות בכיכר רבין, שם יכולה המשטרה והמארגנים לדעת פחות או יותר את כמות האנשים על רקע ניסיון העבר - ברחבת מוזיאון תל-אביב אין מספיק ניסיון מצטבר של הפגנות דומות. מסיבה זו נעשה הפעם איסוף הנתונים וניתוחם באמצעות חברה סלולרית, בצורה של עבודה מקיפה ומעמיקה.

נתוני הסלולר  כמות המפגינים, לפי שעה
 נתוני הסלולר כמות המפגינים, לפי שעה

מספירת ראשים ועד קרן לייזר

לטכנולוגיות ספירת קהל יש שימושים בשני תחומים עיקריים - שיטור וביטחון פנים, מה שנקרא "הומלנד סקריוריטי", שם מנסים להגיע להערכה של קהל המשתתף בהפגנות או בצעדות, ובתחום המסחר שם עסקים וקניונים מנסים לנטר את מספר הלקוחות והמבקרים על מנת לבצע אופטימיזציה של השירותים המוצעים, והקצאת כוח אדם שאמורה לטפל בהם. 

במקומות סגורים או מתוחמים, ניתן לבצע הערכה מדויקת יחסית, באופן ידני, באמצעות לחצן המופעל על ידי האחראים בדרכי הגישה לאירוע, אך ככל שמדובר בשטח פתוח עם מספר דרכי גישה וקהל שנע במקום, האתגר הופך למורכב יותר.

בהפגנות בשטח קבוע פחות או יותר, הדרך הפשוטה ביותר להעריך היא באמצעות הערכת שטח ההפגנה במטר-מרובע, והכפלתו במספר בני האדם העומדים על כל מטר מרובע. לשם כך יש לדעת לחשב את השטח בלבד על פי מפות או תצלומי אוויר ולהעריך את הצפיפות. בצפיפות נמוכה עומדי אדם אחד על כל מ"ר ובתנאים של צפיפות גבוהה - 3-4 אנשים .

ישנם כמה אמצעים טכנולוגיים לספירה, כל אחד בעל יתרונות ומגבלות שונות. מצלמות הן אמצעי מצוין ויחד עם תוכנה מתאימה בעלת יכולות בינה מלאכותית ניתן לא רק לספור את המצולמים לזהותם וללמוד על מעשיהם ואפילו כוונותיהם. החיסרון המרכזי של אמצעי זה, מלבד המשאבים האדירים הנחוצים לפרישת המצלמות, הוא מגבלות רגולטוריות מתחום הפרטיות. 

אמצעי נוסף הוא באמצעות קרן לייזר, אולם אמצעי זה לא מאפשר לקזז מופעים חוזרים של אותו משתתף. מידע שמתקבל מספקיות הסלולר מאפשר גם כן לקבל הערכה על מספר הנוכחים באזור מסוים, בתנאי שהם מחוברים לרשת הסלולרית.