התאורה בקצה המנהרה - מחוברת לאינטרנט ויותר חכמה

האינטרנט והחדשנות מגיעים גם לעולם המסורתי של תאורה - מתיקים מוארים ועד סנכרון עם המוזיקה ברקע • וגם: איך הענקיות מנסות להשתלב בעולם החדש

חדשנות בתאורה / צילום: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי
חדשנות בתאורה / צילום: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תשכחו מבדיחות בנוסח "כמה אנשים צריך כדי להתקין נורה": בעידן הבית החכם, התאורה הביתית מחוברת לאינטרנט, מקבלת פקודות קוליות ואפילו מסייעת לבטיחות הבית והילדים. 

מצלמת וידיאו בשקע הנורה

שקע הנורה התקני הוותיק עדיין שומר כיום על קלות ההתקנה המסורתית באמצעות הברגה, אבל תומך בהתקנים רב-תכליתיים ומקושרים. דוגמה אחת היא "הנורה החכמה" החדשה של חברת Sengeld, שהדור החדש שלה הוצג לאחרונה.

מדובר בנורת LED בעוצמה של 850 לומן עם תאורה בפיזור רחב, שמיועדת לשימוש מחוץ לבית. בתוך גוף הנורה משולבת מצלמת וידיאו באיכות HD, בזווית צילום רחבה של 140 מעלות ובעלת יכולת ראיית לילה, חיישן זיהוי תנועה שמזהה בני אדם (ולא מופעל בגלל חיות בית) ורכיב Wi-Fi עם אנטנה.

ההפעלה הראשונית של הנורה החכמה ברשת דורשת חיבור פיזי באמצעות כבל לנתב, אולם לאחר מכן ניתן להעביר אותה לכל שקע תאורה בתוך או מחוץ לבית, כאשר התמונה מועברת אלחוטית לענן - ומשם לאפליקציה בסמארטפון של בעל הבית.

הנורה מופעלת אוטומטית כאשר מזוהה תנועה בסביבתה, כדי להאיר את הדרך בפני אורחים לגיטימיים למשל, ובמקרה של התקרבות בלתי מורשית היא שולחת התרעה לטלפון הנייד בצירוף הקלטה. בנוסף, רכיב פנימי בנורה מאפשר תקשורת אינטרקום דו צדדית. באמצעות האפליקציה אפשר גם לעמעם את עוצמת ההארה, לקבוע מראש זמני הפעלה וכיבוי ועוד. המחיר עומד על כ-149 דולר, כולל חבילת אחסון לנתוני הווידיאו בענן.

מצלמת וידיאו בשקע הנורה/ צילום:  יחצ
 מצלמת וידיאו בשקע הנורה/ צילום: יחצ

תיק בית ספר מואר

התאורה המתקדמת מוצאת את דרכה כיום גם למוצרים יומיומיים ניידים כמו תיקי בית ספר. חברת Skout הגרמנית פיתחה תיקים חדשים בשיתוף פעולה עם יצרנית הנורות והתאורה Osram. התיקים נראים ומתפקדים כמו תיקי גב לבית ספר, אך בתוך המסגרת החיצונית שלהם משולבים פסי תאורת LED ממוזערים של Osram, שמתאפיינים בצריכת כוח נמוכה מאוד ועמידים בפני חבטות ופגעי מזג אוויר, הטיפוסיים לתיקי בית ספר.

התאורה מופעלת אוטומטית בעת תנועה, ונראית למרחק רב תוך כדי שהיא משפרת את בטיחות הילד - במיוחד בתנאי ראות קשים. מקור הכוח הוא סוללה נטענת פנימית, אשר כוללת תצוגה שמראה את רמת הטעינה. הסוללה יכולה גם לשמש כמטען נייד לסמארטפונים, או כפנס כיס למקרה הצורך. ערכה מלאה שכוללת תיק, סוללה ניידת ועזרי כתיבה תואמים עולה כ-280 אירו, ושוקלת פחות מ-1.2 קילו.

תיקי בית ספר של חברת Skout הגרמנית בשיתוף עם יצרנית הנורות והתאורה Osram / צילום: יח"צ
 תיקי בית ספר של חברת Skout הגרמנית בשיתוף עם יצרנית הנורות והתאורה Osram / צילום: יח"צ

ענקיות הטכנולוגיה יאירו את הבית

חברת פיליפס, מחלוצות "התאורה החכמה" בעולם, הצליחה ליצור אקוסיסטם שלם של יצרנים סביב מערכת נורות ה- LED הביתיות המתוחכמת שלה, המכונה "HUE". המערכת נשלטת מרחוק, מסוגלת לשנות גוונים ומצוידת במערכת ניהול מרכזית.

כיום מצטרפים לפיליפס גם יצרנים של נברשות וגופי תאורה מעוצבים ואופנתיים: דוגמה אחת היא חברת ET2 מקליפורניה, שהציגה החודש ליין שלם של גופי תאורה מעוצבים העשויים חומרים אקריליים, אלומיניום ואפילו עץ.

לאחר חיבור אלחוטי לשרת התאורה הביתי של פיליפס, ניתן להפעיל את גופי התאורה מרחוק באמצעות פקודות קוליות. האפשרויות כוללות הפעלה/כיבוי, עמעום, שינוי גוון התאורה, הפעלה בשעות מסוימות וסנכרון עם אופציות נוספות של הבית החכם שתומכות במערכת ה-HUE (דוגמת חיישני תנועה אוטומטיים), שילוב במערכת האבטחה ועוד.

ייחוד נוסף של הקולקציה החדשה הוא באפשרות הפעלה בפקודות קוליות באמצעות כל הסייענים הקוליים המרכזיים הקיימים כיום בשוק - כולל אלכסה של חברת אמזון, האסיסטנט של חברת גוגל ו"הומקיט" של חברת אפל. התמיכה בהם מובנית ואינה דורשת התקנה מיוחדת. המחירים נעים בין כ-400 ל-740 דולר, בהתאם לגוף התאורה.

ענקיות הטכנולוגיה יאירו את הבית/ צילום:  יחצ
 ענקיות הטכנולוגיה יאירו את הבית/ צילום: יחצ

תאורה חכמה מודולרית

למרות המבחר העצום של גופי תאורה בשוק, יש מי שלא מסתפק במוצרים מסחריים תקניים ורוצה "מגע אישי" פרי עיצובו. עבור אותם הלקוחות מיועד המוצר Canvas של חברת Nanoleaf, שהושק השנה.

הערכת כוללת ריבועי תאורת LED שטוחים בעלי גווני תאורה שניתנים לשינוי מודולארי והתאמה אישית, אותם ניתן להצמיד זה לזה כמו אריחי חיפוי ולסדר במגוון לא מוגבל של תצורות יצירתיות. ה"אריחים" מוצמדים זה לזה באמצעות חריצים, שמשמשים גם להעברת מידע וכוח חשמלי.

ההפעלה מתבצעת באמצעות חיישן מגע בגופי התאורה, או לחלופין באמצעות אפליקציית אנדרואיד או פקודות קוליות באמצעות מגוון סייעני בית חכם של חברות אמזון, גוגל ואפל.

חיבור לבית החכם מאפשר גם פקודות קוליות לשינוי עוצמת ההארה והגוון ושילוב הפעלת התאורה במערכת ההשכמה. עבור מי שעדיין תקוע בעידן הדיסקו, מגיעים משטחי התאורה גם עם חיישן קולי שמסנכרן את ההדלקה והכיבוי עם פס הקול המוזיקלי שנשמע ברקע. ערכת בסיס - שכוללת שמונה ריבועי תאורה, ריבוע פיקוד וספק כוח לרשת הביתית - עולה כ-250 דולר, כאשר ניתן להוסיף עם הזמן עוד גופי תאורה.

תאורה חכמה מודולרית עם חיישנים קוליים/ צילום:  יחצ
 תאורה חכמה מודולרית עם חיישנים קוליים/ צילום: יחצ

צרו איתנו קשר *5988