קומפאס של אורי אלון גייסה לפי שווי של 6.4 מיליארד דולר

החברה האמריקאית, שפיתחה פלטפורמה טכנולוגית לחברות נדל"ן, גייסה 370 מיליון דולר, פחות משנה לאחר שביצעה סבב גיוס בהיקף דומה • אורי אלון היה במשך מספר שנים הבעלים של הפועל ירושלים, עד שהחליט לפני שנה לעזוב על רקע צמיחת קומפאס

אורי אלון
אורי אלון

חברת קומפאס (Compass) האמריקאית של היזם הישראלי אורי אלון גייסה 370 מיליון דולר, פחות משנה לאחר שביצעה סבב גיוס של 400 מיליון דולר. לפי גורמים המקורבים לחברה, הגיוס התבצע לפי שווי של 6.4 מיליארד דולר אחרי הכסף, זאת בהשוואה לגיוס הקודם אשר לפי פרסומים נערך לפי שווי של 4.4 מיליארד דולר.

אלון היה הבעלים של קבוצת הכדורסל הפועל ירושלים עד לפני כשנה, ואף היה שותף לשתי זכיות שלה באליפות, לראשונה בתולדותיה. הוא עזב את הפועל ירושלים לפני כשנה, על רקע צמיחתה של קומפאס.

בסבב השקיעו סופטבנק, רשות ההשקעות של קטאר (QIA), קרן הצמיחהDragoneer Investment Group מסן פרנסיסקו שהצטרפה בסבב זה וקרן הפנסיה הקנדית (CPPIB). בחברה מסרבים לחשוף מי מהמשקיעים הוביל את סבב הגיוס.

קומפאס הוקמה בשנת 2012 על-ידי אלון ושותפו רוברט רפקין, לשעבר יועץ בבית הלבן וראש לשכת מנכ"ל ונשיא גולדמן סאקס. מאז הקמתה גייסה החברה 1.5 מיליארד דולר.

החברה מפתחת ומפעילה פלטפורמה טכנולוגית לניהול נדל"ן משלב הערכת הנכס, דרך חיפוש קונים ועד סגירת העסקה. הפלטפורמה מחברת בין סוכנים וקונים ומציגה נתונים בזמן אמת על נכסים ואזורים שבהן מתבצעות העסקות כדי להגיע לעסקה מיטבית עבור סוכני הנדל"ן. לפי החברה, סוכנים שמשתמשים במערכת יודעים לתמחר טוב יותר את הנכסים שהם מוכרים או שוכרים, והנכסים נמצאים "על המדף" זמן קצר באופן משמעותי.

החברה מעסיקה למעלה מ-2,500 עובדים בארה"ב, כשליש מתוכם אנשי מחקר ופיתוח. בנוסף, לחברה יותר מ-12 אלף סוכני נדל"ן עצמאיים, ואין לה כלל פעילות בישראל.

לפי אתר RealTrends, המדרג סוכנויות נדל"ן בארה"ב, ב-2018, החברה הגיעה למחזור מכירות שנתי של 45 מיליארד דולר בנכסים, בהשוואה ל-14 מיליארד דולר בשנה שלפני כן. כיום קומפאס פועלת בלמעלה מ-200 משרדים ב-24 ערים בארה"ב, וביותר ממחצית מהם הפעילות היא רווחית, אך החברה אינה רווחית, משום שהיא משקיעה את הכנסותיה בצמיחה.

לפני הקמת קומפאס, אלון הספיק לרשום שני אקזיטים: ב-2005, בשנה הראשונה לדוקטורט שעשה בסידני, פיתח אלגוריתם חיפוש בשם אוריון שנמכר במהירות לגוגל. שנה לאחר מכן הקים את ג'ולפן, מנוע חיפוש המציג תוצאות זמן אמת מהרשתות החברתיות, שנמכר לטוויטר. עד סוף 2012 הקים וניהל את מרכז הפיתוח של טוויטר בניו-יורק, אותו עזב כדי להקים את קומפאס.

קומפאס גייסה הון רב בשנתיים האחרונות והשתמשה בו לביצוע רכישות רבות, הן בתחום הטכנולוגיה והן בתחום הנדל"ן. מאז הגיוס האחרון שלה באוקטובר אשתקד, קומפאס רכשה חברה בתחום ה-CRM וגייסה את ג'וזף סירוש, לשעבר מנהל הטכנולוגיה הראשי בתחום הבינה המלאכותית במיקרוסופט וסמנכ"ל באמזון, למנהל טכנולוגיות ראשי. בנוסף, החברה שילשה את צוות הפיתוח וההנדסה שלה. קומפאס רכשה עד כה למעלה מ-10 סוכנויות נדל"ן בארה"ב. 

צרו איתנו קשר *5988