לייטריקס השלימה סבב גיוס לפי שווי של מיליארד דולר

גולדמן זאקס הוביל השקעה של 135 מיליון דולר בלייטריקס הירושלמית, מתוכם 80 מיליון דולר גייסה החברה והם ייכנסו לקופת החברה, ושאר הסכום ישמש לרכישת מניות של עובדי ומייסדי החברה

ד"ר זאב פרבמן, עמית גולדשטיין, איתי צידון, ניר פוכטר וירון אינגר / צילום: מנואל גלזר
ד"ר זאב פרבמן, עמית גולדשטיין, איתי צידון, ניר פוכטר וירון אינגר / צילום: מנואל גלזר

עוד חד-קרן ישראלי: חברת לייטריקס (Lightricks), המפתחת אפליקציות לעיבוד תמונות לרשתות החברתיות, לאמני מובייל ולעסקים קטנים, הודיעה היום (ד') על השקעה של 135 מיליון דולר בחברה, לפי שווי של מיליארד דולר. מתוך סכום ההשקעה, החברה גייסה 80 מיליון דולר שייכנסו לקופת החברה, ו-55 מיליון דולר ישמשו לרכישת מניות של עובדי ומייסדי החברה (סקנדרי). החברה מסרה כי הגיוס נעשה בשווי הגבוה פי 3 משוויה בסבב הגיוס הקודם שנערך בחודש נובמבר אשתקד.

את הסבב הוביל גוף ההשקעות של גולדמן זאקס, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה הקרנות כללטק ו-Insight Partners. ויולה ונצ'רס השקיעה בחברה משלביה הראשונים אך לא השתתפה בסבב זה. בסך-הכול גייסה החברה עד היום 105 מיליון דולר ו-100 מיליון דולר נוספים שימשו לרכישת מניות של מייסדי ועובדי החברה.

החברה הוקמה ב-2013 על ידי חמישה מייסדים: ד"ר זאב פרבמן המכהן כמנכ"ל, ניר פוצ'טר, עמית גולדשטיין, ירון אינגר ואיתי צידון. כמו בסבבי הגיוס הקודמים של החברה, גם בסבב זה יוקדש חלק משמעותי מהסכום, 55 מיליון דולר, לטובת רכישת מניות ממחזיקי המניות הקיימים בחברה. 80 מיליוני הדולרים הנוספים ייכנסו לקופת החברה.

מנהלי החברה מתכוונים להשתמש בכסף שגויס לצורך הרחבת מצבת העובדים של החברה ולרכישות אסטרטגיות של חברות אחרות. בראיון שנערך עם מנכ"ל החברה לאחר סבב הגיוס הקודם שלה, פרבמן הסביר את הרעיון שמאחורי אסטרטגיית רכישת המניות של החברה: "קיבלנו הצעות רכישה לאורך כל הדרך. היה לנו קל להגיד 'לא' בזכות מבנה העסקאות שאנחנו עושים. בסופו של דבר המיליון הראשון חשוב מאוד והמיליון העשירי פחות חשוב, כי אנשים מעדיפים להישאר ולעשות משהו מעניין".

כיום, לייטריקס מעסיקה כ-260 עובדים, ומתכוונת להגדיל את צוותה ל-500 עובדים עד סוף שנת 2020. החברה פועלת מתוך האוניברסיטה העברית ומעסיקה כ-30 חוקרים ודוקטורנטים בתחום רשתות הניורונים. הכנסות החברה ב-2018 עמדו על 50 מיליון דולר, והשנה החברה צופה כי תגיע להכנסות שנתיות של 150 מיליון דולר. בנוסף, החברה מדווחת על למעלה מ-180 מיליון הורדות של כלל האפליקציות שלה, מתוכן כ-3 מיליון מנויים בתשלום.

לייטריקס מפתחת אפליקציות לעיבוד תמונה ווידאו, הפונות לחובבי, אמני ומקצועני מובייל. לחברה שלושה קווי מוצרים, האחד הוא אפליקציית FaceTune שהגיעה למקום השני בחנות האפליקציות של אפל, ומובילה את המעבר של החברה לתשלום מבוסס מנוי חודשי. קו המוצרים השני הוא סט אפליקציות ליצירת תוכן אמנותי במובייל בשם Enlight. הקו השלישי שהושק לאחרונה, התפתח סביב אפליקציית SWISH, והוא כולל מוצרים המיועדים לעסקים קטנים ובינוניים ליצירת פרסומות במובייל.

פרבמן מסביר כי החברה מתכוונת להשתמש באסטרטגיה של רכישת חברות אחרות כדי להרחיב את קו המוצרים של לייטריקס, באמצעות רכישת חברות קטנות יחסית בעלות נמוכה: "אנחנו רואים הרבה חברות בשוק שבונות מוצרים טובים ולא כל כך הולך להן מהרבה סיבות, ואנחנו רואים בזה הזדמנות לווין-ווין, שאנחנו ניקח את המוצרים שלהן ונשלב אותם בקו המוצרים שלנו", הוא אומר.

"בשונה ממה שלפעמים נראה מהצד, פיתוח כלים כמו שלנו מצריך הרבה יכולות מחקר ופיתוח", אמר פרבמן ל"גלובס" בעבר. "ב-Facetune המערכת צריכה קודם כל לזהות שיש תמונה, ואז לבנות מודל תלת ממדי של הפנים שאפשר לבצע על גביו עריכה. כך גם בכל אחד מהמוצרים שלנו יש מרכיבים טכנולוגיים לא טריוויאליים. אם הייתי צריך למצוא מכנה משותף בין הפרויקטים שלנו כרגע, כמו הרבה פרויקטים בתחום הזה - אנחנו עובדים על מעבר מהאלגוריתמים הקלאסיים של ראייה ממוחשבת ולמידת מכונה לארכיטקטורות של רשתות ניורונים".

לייטריקס

מייסדים: ד"ר זאב פרבמן (מנכ"ל), ניר פוצ'טר, עמית גולדשטיין, ירון אינגר ואיתי צידון
משקיעים: גולדמן זאקס, Insight Venture Partners, כללטק, ויולה ונצ'רס
שנת הקמה :2013
עובדים: 260

צרו איתנו קשר *5988