הראל רוכשת מחצית מבניין משרדים בסן פרנסיסקו בהשקעה של 380 מיליון שקל

השותפה האמריקאית תנהל את הנכס • הראל מחזיקה בחו"ל בתיק נדל"ן להשקעה בהיקף של כ-10 מיליארד שקל

סמי בבקוב. מנהל ההשקעות בהראל / צילום: איל יצהר, גלובס
סמי בבקוב. מנהל ההשקעות בהראל / צילום: איל יצהר, גלובס

ימים אחדים לאחר ההודעה על עזיבתו של מנהל פעילות ההשקעה בנדל"ן בקבוצת הראל, רון קובלסקי, והחלפתו באיציק טאוויל, אשר ניהל את תיק האשראי הלא סחיר בקבוצה, הראל ממשיכה להרחיב את פורטפוליו ההשקעות הישירות שלה בנדל"ן. החברה הודיעה על השקעה של 380 מיליון שקל בנכס הממוקם בחוף המערבי בארה"ב, עם רכישת זכויות אקוויטי בבניין משרדים בסן פרנסיסקו.

קבוצת הראל מחזיקה בתיק נדל"ן להשקעה בהיקף של יותר מ-15 מיליארד שקל, ששני שלישים ממנו מושקעים בנכסים בחו"ל. עתה היא רוכשת מניות בבניין משרדים בסן פרנסיסקו לפי שווי בניין של כ-1.45 מיליארד שקל, כשהיא תחזיק ב-49% מהזכויות בחברת הנכס, גם הודות למינוף ההון שתשקיע. הראל נכנסת לעסקה בשיתוף עם ריט קרן ציבורית אמריקאית שנסחרת בניו יורק, כשהשותפה האמריקאית היא שתנהל את הנכס. עוד נודע כי מדובר בבניין הממוקם במרכז העסקים הראשי של סן פרנסיסקו (South Financial District).

גורמים המעורים בעסקה מציינים כי מדובר בבניין משרדים בגובה 26 קומות ובשטח של כ-400 אלף רגל (כ-37.2 אלף מטר רבוע) והוא מושכר בשיעור תפוסה של כ-87%. חלק ניכר משטחי הבניין מושכרים לפירמת רו"ח בינלאומית, כשהראל ושותפתה לעסקה רוצות להשביח את הנכס. מדובר בבניין המשרדים השלישי שהראל רוכשת בסן פרנסיסקו, כאשר שני הבניינים הנוספים ממוקמים גם הם במרכז העסקים הראשי של העיר. נוסף על עסקאות אלה הראל ביצעה בשנים האחרונות עוד 3 עסקאות נדל"ן בחוף המערבי בארה"ב. לצד עסקאות אלה יש להראל שורת עסקאות בחוף במזרחי של ארה"ב ובאזורים נוספים.

את ההשקעות של קבוצת הראל מנהל סמי בבקוב. מבחינת הראל ויתר הגופים המוסדיים הגדולים, ההשקעה הישירה בנדל"ן, בארץ ובחו"ל, נעשית בעיקר בנדל"ן מניב למשרדים אך גם בנדל"ן מניב מסוג אחר, כגון לוגיסטי. השקעות אלה נעשות כחלק ממערכי ההשקעות האלטרנטיביים, שלא בניירות ערך סחירים "רגילים". השקעות אלה נועדו לספק עוגן תשואה קבועה, וגם תזרים קבוע, שאינם קשורים ישירות למדדים בבורסות.