חברות הביטוח יכולות - וגם צריכות - לתמוך באדריכלים

הרפורמה לריכוז הסמכויות בידי האדריכלים לא נידונה לכישלון, וזה תלוי בראש ובראשונה בממשלה • דעה

אדריכל צבי דונסקי / צילום: יח"צ
אדריכל צבי דונסקי / צילום: יח"צ

במאמרו "לא לומדים מטעויות: מנגנון הרישוי העצמי לאדריכלים ייכשל", טוען אריק מירובסקי כי רפורמה לריכוז סמכויות כולל בידי האדריכלים נידונה לכישלון, וזאת בשל רתיעתן הצפויה של חברות הביטוח מביטוחם של האדריכלים והפוליסות היקרות שתיקבענה על-ידן.

"רגולציית הנדל"ן הישראלית כנראה שלא מכירה באמירה שאין דבר מצליח מהצלחה, כי לא פעם היא פועלת לפי עיקרון אחר לפיו אין דבר מצליח מכישלון - בכל פעם לוקחים כישלונות מוכחים מהעבר ומנסים למחזר אותם", כותב מירובסקי ומסתמך על יוזמות העבר בנושא זה.

כאשר אנו לוקחים בחשבון את פני הדברים כפי שהם עומדים היום, מירובסקי מתאר תמונת מצב הנשמעת הגיונית. עם זאת, פני הדברים, כפי שהם היום, אינם רצויים וניתנים לשינוי.

כיום על האדריכלים להתמודד עם תכנון בסדר גודל אשר אינו הולם את השכר המוצע להם, את המשאבים הניתנים להם תקציבית ואת לוחות הזמנים העומדים לרשותם. כתוצאה מכך, אין אפשרות ריאלית לאדריכל לבצע את מלאכת התכנון המלאה כראוי, ועל כן אין סיבה לחברות הביטוח לתמוך במשימה אשר נועדה מראש לכישלון.

הבעיה, אם כך, איננה חברות הביטוח, אלא הממשלה. הממשלה היא היוזם והמממן העיקרי של מרב הפרויקטים הגדולים והמסובכים בשוק. על הממשלה לאפשר לאדריכלים לעבוד תחת לוחות זמנים סבירים והגיוניים, עם תקציבי פיתוח הולמים ושכר המשקף את מלוא היקף התפקיד הנדרש מהאדריכל.

אם הממשלה תשנה את גישתה הנוכחית ותאמץ את העקרונות האמורים, אין סיבה שחברות הביטוח לא יתייצבו מאחורי האדריכל. כמו במדינות אחרות בעולם הנאור, גם חברות הביטוח בארץ יתמכו בשמחה באדריכלים, אם ויעמדו לרשותם הכלים התקציביים לממש באופן הולם את תפקידם.

ההכרה בכך שאדריכל מסוגל לייצג את מכלול צרכיו של המזמין בדרך הנאמנה ביותר, היא מבורכת וחשובה. השינוי המוצע יחזיר את האדריכל לראש הפירמידה של המתכננים והיועצים, ויאפשר לו לקדם פרויקטים במקצועיות ובמהירות.

בישראל ישנם לא מעט משרדי אדריכלים מעולים, שיש להם היכולת המקצועית והאינטגריטי לנהל את צוות המתכננים והיועצים ולייצג את מכלול האינטרסים של המזמין. אם אלה יקבלו מהממשלה לוחות זמנים הגיוניים ותקציבים ראויים, אין סיבה שחברות הביטוח לא יתייצבו מאחוריהם.

לא ניתן לתקן מערכת לא מתפקדת על-ידי פלסטר כזה או אחר. נדרש כאן שינוי מערכתי כולל. אם כולנו נתנהל כמו שצריך, כולנו נרוויח.

הכותב עומד בראש משרד דונסקי אדריכלים ומעצבים

צרו איתנו קשר *5988