בעל הבית החדש באפריקה ישראל: לפידות יודעת להרוויח בתקשורת, בנדל"ן, בסחר בינלאומי - וגם בשוק ההון

הפיננסייר הוותיק יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעלי לפידות קפיטל, ידוע בחוש הריח המפותח שלו להזדמנויות עסקיות, שבזכותו כבר ביצע כמה וכמה מהלכים עסקיים מוצלחים ועתירי רווח בתחומים שונים • רכישת הבעלות באפריקה ישראל יחד עם אלטשולר שחם גמל ופנסיה תהיה כנראה המהלך המוצלח הבא

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי
יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

בעל השליטה החדש בחברת אפריקה ישראל יהיה, ככל הנראה, הפיננסייר הוותיק יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעלי חברת ההשקעות הציבורית לפידות קפיטל. לוקסי ידוע בחוש הריח המפותח שלו להזדמנויות עסקיות בכלל, ובשוק ההון בפרט, שבזכותו כבר ביצע כמה וכמה מהלכים עסקיים מוצלחים ועתירי רווח בתחומים שונים.

על רקע התוצאות של הצבעת מחזיקי אג"ח אפריקה ישראל ביום חמישי, שבה נבחרה הצעתם המשותפת של לפידות קפיטל ושל אלטשולר שחם גמל ופנסיה לרכישת הבעלות על אפריקה ישראל במסגרת הסדר חוב לחברה, זינקה היום מניית לפידות ב-21% לשווי שוק של 718 מיליון שקל, כשהיא משלימה עלייה של 170% בחמש שנים.

לוקסנבורג (63) מחזיק ב-85% ממניות לפידות, ושולט באמצעותה בחברת סאני תקשורת, יבואנית ומפיצת מכשירי הסלולר של סמסונג בישראל, ובשותפות לפידות חלץ, המתמחה בקידוחי מים ונפט ושירותים נלווים לקידוחים. נוסף על כך, פועלת לפידות בתחום המסחר באינטרנט, באמצעות שירותים שהיא מעניקה בעיקר לענקית הקמעונות המקוונת אמזון דרך חברות הפועלות באירופה, וגם חולשת על תיק השקעות סחיר. 

את לפידות הגדיר לוקסי בראיון שהעניק אשתקד ל"גלובס" כ"מעין חברת החזקות, שנשענת על שלוש רגליים ריאליות, ולצדן פעילות הונית. בשנים האחרונות החלק הריאלי תפס יותר תאוצה, על חשבון תיק השקעות סחיר עם השגת תשואות דרך שוק ההון".

"צייד הזדמנויות"

חלק מההשקעות שלוקסי מעורב בהן כיום, הגיעו לידיו דרך מאבק שליטה או עימות מסוג אחר. הוא נחשב ל"צייד הזדמנויות", ואינו מתבייש בתואר. זה התחיל עם חברת לפידות חיפושי נפט, כשהיתה בשליטתו של ברוס (ברוך) רפפורט המנוח. "בסוף שנות ה-90", אמר לוקסי באותו ריאיון ל"גלובס", "היא הייתה חברה נכסית שנוהלה בינוני ומטה, וזו גם הייתה תקופה של שפל בשוק ההון - כך שחברו כאן כמה פרמטרים שעזרו לכך ששער המניה היה עמוק מתחת לשווי החברה, וזה מצא חן בעינינו".

לאחר שלוקסי הגיע להחזקה משמעותית, התחילו החיכוכים שלו עם רפפורט. לוקסי טען כי החברה אינה מנוהלת נכון, שככל שהיא מקבלת יותר עבודות, היא דווקא מפסידה יותר כסף - ועוד כהנה וכהנה. "התחלנו לריב על זה במשך שנתיים, ובסוף עשינו במב"י (Buy Me Buy You)", הוא אמר. "הייתי בטוח שהוא ירכוש את החברה, ולהפתעתי, הוא אמר לי, 'בחור צעיר, קח, תנהל את החברה כמו שאתה רוצה'". 

תחת לוקסי הסיטה לפידות את פעילותה לקידוחי מים. בשנים האחרונות עובדת לפידות צמוד לחברת מקורות ומבצעת קידוחי מים יבשתיים. אבל המהלך שהפך את לוקסי ממחפש הזדמנויות שוק הוני לבעל עסק תפעולי צומח, ועל הדרך גם הקפיץ את מניית החברה, היא ההשתלטות של חברת סאני, זכיינית סמסונג בישראל, על השוק הפתוח (המכירות לחברות הסלולר נעשות ישירות על ידי סמסונג).

ההזדמנות בסאני נוצרה לאחר שבעל השליטה הקודם בקבוצת סאני-סקיילקס, אילן בן דב, נקלע לקשיים ולסדרה של הסדרי חוב, בעקבות ההשתלטות הממונפת על חברת הסלולר פרטנר. כשבן דב שקע, ביצע לוקסי באמצעות לפידות רכישות אגרסיביות של אג"ח, שהעבירו את השליטה בקבוצה לידיו. לפידות הובילה ב-2015 הסדר חוב בהיקף של מיליארד שקל בקבוצת סאני-סקיילקס (שנהפכה ל"סאני תקשורת") ונהפכה לבעלת השליטה בחברה, שנהייתה למרכז עסקיה ולפרה מניבה של מזומנים.

סיבוב מוצלח באיי.די.או

לפני כשנה ביצע לוקסי "סיבוב" מוצלח נוסף, הפעם על מניותיה של חברת הנדל"ן המניב איי.די.או, הפועלת בשוק המגורים בברלין ונסחרת בבורסת תל אביב. לוקסי רכש במהלך החודשים אוגוסט וספטמבר 2017 כ-7.3% ממניות ADO, באמצעות לפידות, לפידות חלץ, ובאופן פרטי, זמן קצר לאחר שמשפחת דיין וקרן ההשקעות הזרה אפולו הפתיעו את בעלת השליטה בחברה דאז, שיכון ובינוי, כשרכשו 33.5% ממניות החברה ממשקיעים מוסדיים.

הפיננסייר המיומן זיהה הזדמנות להיכנס בין שני הגופים, שכן מהלך הרכישות הפך אותו לסוג של "לשון מאזניים". בסוף 2017 הוא הצליח להכשיל את מינויים של שני דח"צים (דירקטורים חיצוניים) לדירקטוריון ADO. דיין ואפולו הבינו שאם ברצונם לקדם מהלכים נוספים ולהשלים את ההשתלטות על החברה, הם יאלצו לקנות את לוקסי החוצה - ובאוקטובר 2018 הוא חתם על הסכם למימוש כל החזקותיו באיי.די.או לאפולו, אחת מבעלות השליטה בחברה.

העסקה הניבה למוכרים רווח מצרפי של יותר מ-50 מיליון שקל. בדיעבד, התברר כי המהלך בוצע בתזמון מוצלח מאוד, שכן מניות איי.די.או נמכרו לאפולו במחיר של 88.5 שקל - גבוה ב-77% ממחירן הנוכחי בבורסה (בחודשים האחרונים צנחו מניות החברה בעקבות הכוונה להקפיא את שכר הדירה בברלין).

לא היה זה הסיבוב המוצלח הראשון שביצע לוקסי בתחום הנדל"ן. בשנים 2013-2014 השקיעה לפידות בחברת נתנאל גרופ - השקעה שממנה יצאה במחיר כמעט כפול מזה שבו רכשה את המניות. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988