התבטאות ראשונה של נגיד בנק ישראל על המצב לאחר הבחירות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, לאחר פגישה עם שר האוצר: "השווקים הפיננסיים לא מאוד הושפעו מאי-הוודאות שנוצרה בעקבות המצב הפוליטי, אולם אין להסיק מכך שאין בה נזק" • כחלון: "התקופה הקרובה תהיה מאתגרת"

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"שיתוף-הפעולה בין משרד האוצר לבנק ישראל מתקיים כל העת בכל הדרגים ועל פני מגוון רחב של תחומים. המשק הישראלי צומח בקצב נאה ועד כה השווקים הפיננסיים לא מאוד הושפעו מאי-הוודאות שנוצרה בעקבות המצב הפוליטי, אולם אין להסיק מכך שאין בה נזק" - כך אמר היום (ב') נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, במסגרת פגישה עם שר האוצר משה כחלון וצמרת האוצר בירושלים.

"מול הממשלה הבאה יעמדו אתגר משמעותי בכל הנוגע לטיפול בבעיית הגירעון ומשימות חשובות בתחום הטיפול בבעיית הפריון הנמוך של המשק הישראלי", הוסיף ירון. "על כל נבחרי הציבור להבין שדחיית הטיפול בסוגיות אלה תפגע בכלכלת ישראל".

הדברים של ירון נאמרים במסגרת פגישה עם צמרת האוצר ובהמשך לחוסר הוודאות הפוליטית. נזכיר כי סוכנות הדירוג מודי'ס הזהירה בסוף השבוע האחרון כי הדירוג של ישראל עומד בסכנה. "התוצאות הלא חד משמעיות של הבחירות בישראל מהוות סיכון להידוק התקציבי הנדרש", כתבו במודי'ס בנימה פסימית בכותרת ההמלצה למשקיעים. 

שר האוצר, משה כחלון, סגן השר, יצחק כהן, מנכ"ל המשרד שי באב"ד וראש אגף התקציבים, שאול מרידור, ביקרו היום בבנק ישראל. לאחר פגישה בין השר לבין נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, ביקרה משלחת האוצר במתקני מחלקת המטבע ובחדר העסקות של חטיבת השווקים. לאחר מכן התקיים דיון כלכלי בהשתתפות מנכ"ל בנק ישראל, חזי כאלה, מנהל חטיבת המחקר, פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, מנהל חטיבת השווקים, אנדרו אביר, והממונה על שיתוף נתוני אשראי, צוריאל תמם. 

"התקופה הקרובה תהיה מאתגרת ותדרוש שיתוף-פעולה מלא בין משרד האוצר, בנק ישראל וכל הגופים שמובילים את כלכלת ישראל כדי לעבור את תקופת אי היציבות הפוליטית", אמר כחלון. "הנגיד ואני שוחחנו על כך שאי היציבות הפוליטית מחייבת אותנו לנהוג באחריות יתרה כדי להימנע מפגיעה בכלכלת ישראל. נתוני המקרו כלכליים כפי שהוצגו לנו טובים, בוודאי ביחס לנתונים הגלובליים.

"הסקירה בנושא הרפורמה בבנקאות הראה על התקדמות גדולה, הצלחנו עם הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים, ואנחנו צריכים להמשיך בכך כדי לפתוח את שוק הבנקאות לתחרות אמיתית. כדי לשמור על מצבנו הכלכלי האיתן ולעמוד באתגרים הכלכליים שלפנינו צריך לסיים במהרה את מלאכת הרכבת הממשלה לטובת ניהול כלכלת ישראל", סיכם כחלון.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988