בתגובה לירי על רמת הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

חיל האוויר תקף עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי • דובר צה"ל: התקיפה - תגובה לשיגור הרקטות על רמת הגולן • לפי דיווחים בסוריה, בתקיפות נהרגו 11 בני אדם, מהם 8 איראנים • אשכנזי: "רואים באסד אחראי לנעשה בשטחו"

טילים מעל דמשק / צילום: רויטרס, SANA
טילים מעל דמשק / צילום: רויטרס, SANA

מטוסי קרב של צה"ל תקפו עשרות מטרות של כוח קודס האיראני וצבא סוריה הלילה (ד'). מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור הרקטות על-ידי כוח איראני משטח סוריה לשטח ישראל, זאת בהתייחס לארבע הרקטות שנורו אתמול אל צפון רמת הגולן.

במהלך התקיפה בוצע ירי של טילי קרקע-אוויר סוריים, זאת נמסר בהודעה, על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה. בעקבות כך הושמדו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התושבים הונחו להישמע להוראות פיקוד העורף. 

לפי דיווחים בסוריה, בתקיפות נהרגו 11 בני אדם, מהם 8 איראנים, רובם במתקפה על בסיס משמרות המהפכה ליד שדה התעופה בדמשק.

מדובר צה"ל נמסר גם כי "התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לתכלית הנוכחית האיראנית בסוריה. התבססות זו מהווה סכנה לביטחון ישראל, ליציבות האזורית ולמשטר הסורי".

כמו כן נמסר כי המשטר הסורי נושא באחריות לנעשה בשטחו, וצה"ל מזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל, שתגרור תגובה חריפה. "צה"ל נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וימשיך לפעול ככל שיידרש למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

בשבוע שעבר האשימו סוריה והג'יהאד האסלאמי את ישראל בתקיפת ביתו של בכיר בארגון הפלסטיני בדמשק. לפי כלי התקשורת בסוריה, מועאז עג'ורי, בנו של אכרם עג'ורי החבר בלשכה המדינית של הארגון, נהרג בתקיפה שהתבצעה במקביל לחיסולו של בכיר הארגון ברצועת עזה, בהא אבו אל-עטא. בישראל לא התייחסו לתקיפה בסוריה, אך קיבלו אחריות על החיסול של אל-עטא.

המתיחות בצפון עלתה השבוע לאחר שארבע רקטות נורו משטח סוריה אל מרחב צפון רמת הגולן. דובר צה"ל מסר כי הרקטות ששוגרו יורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל. בעקבות הירי, שר הביטחון נפתלי בנט קיים התייעצות ביטחונית בקריה עם הרמטכ"ל אביב כוכבי ועם בכירי מערכת הביטחון. 

אשכנזי: "רואים באסד אחראי על הנעשה בשטחו; נותנים גיבוי למערכת הביטחון ולצה"ל" 

יו"ר הוועדה הזמנית לענייני חוץ בטחון בכנסת, ח"כ גבי אשכנזי, התייחס לתקיפות הלילה בסוריה בראשית דיון שכינס הבוקר: "אנחנו רואים באסד אחראי על הנעשה בשטחו. ישראל לא יכולה לאפשר לאיראן להתבסס בסוריה ולאיים ולפעול משם כנגד אזרחי המדינה ומדינת ישראל. חברי ועדת החוץ והביטחון, ואני בראשם, עוקבים אחר ההתפתחויות ומעורבים בנעשה, לנוכח השינויים האסטרטגיים במציאות שלנו.

"אנחנו נפגשנו עם שורה ארוכה של ראשי מערכת הביטחון ושמענו אותם, גם בוועדת החוץ והביטחון, כמו שנשמע גם היום, וגם בוועדות המשנה. אנחנו בוחנים את השנויים הנדרשים ואת הצורך במוכנות מערכת הביטחון, נוכח האתגרים בכלל הזירות והצרכים הביטחוניים עבור מדינת ישראל.

"כולנו מכאן נותנים גיבוי למערכת הביטחון ולצה"ל, ובטוחים שהם ימשיכו לפעול כנדרש נוכח המציאות המורכבת. זו תקופה רגישה המחייבת את כולנו, הן לפעולה מדודה והן לפעול באופן שלא יסלים את המצב מעבר למה שמשרת את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל".

צרו איתנו קשר *5988