עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: הייתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי • בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו • תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל-כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס
גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי, שמונה למשרה לאחר שתרם מיליון דולר למימון חגיגות ההשבעה של דונלד טראמפ, העיד הערב (ד'), בשימוע האימפיצ'מנט הרביעי בוועדת המודיעין של בית הנבחרים, כי הייתה התניה של תן וקח בהתנהלות נשיא ארה"ב מול נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי. העדות עומדת בניגוד מפורש להצהרות של טראמפ בשבועו שחלפו, שלפיהן לא הייתה מעולם התניה כזו.

יתר על כן, סונדלד הצביע במפורש על מעורבות ישירה של הנשיא במגעים של נציגים אמריקאים עם שלטונות אוקראינה. לדבריו, הוא ופקידי רשות אמריקאים אחרים לחצו על זלנסקי ויועציו לחקור את ג'ו ביידן ואת בנו האנטר, שכיהן כדירקטור בחברת הגז האוקראינית בוריסמה כאשר אביו כיהן כסגן נשיא, רק "מפני שהנשיא הורה לנו לעשות כן".

בהצהרת הפתיחה שלו ובמהלך עדותו נשזרו כמה אמירות נוספות על המעורבות הישירה של טראמפ: "על פי ההוראה המפורשת של נשיא ארה"ב", או: "מילאנו אחרי הוראות הנשיא". וגם: "שר האנרגיה פרי, השגריר המיוחד לאוקראינה קרט וולקר ואנוכי עבדנו עם ג'וליאני על ענייני אוקראינה על פי הוראה מפורשת של נשיא ארה"ב. לא רצינו לעבוד עם ג'וליאני, אבל, אם לומר זאת בפשטות, נאלצנו לעבוד עם הקלפים שחולקו לנו". סנודלנד לא הותיר שום ספק שהוא אינו מוכן להקריב את עצמו למען טראמפ.

אנליסטים אמרו הערב, בשידורים שוטפים על השימוע, כי עדות סונדלד מהדקת את החבל סביב צווארו של טראמפ ונוטלת מהרפובליקאים את אחד מקווי ההגנה האחרונים שעדיין נותרו להם, דהיינו שאין עדות שקושרת ישירות את טרמאפ למגעים עם אוקראינה; ומי שניהל את המגעים עם קייב היה פרקליטו האישי של הנשיא, רודי ג'וליאני.

טראמפ עצמו ניסה להרחיק עצמו מסונדלנד. "אני לא מכיר אותו כל-כך טוב", הוא אמר הערב. "לא דיברתי אתו הרבה. זה לא מישהו שאני מכיר היטב. הוא נראה בסדר".

"זו הייתה השאיפה והדרישה של טראמפ"

החלק המזיק ביותר בעדותו סונדלנד היה קביעתו, שהייתה התניית ברורה - קוויד פרו קוו או עסקת תן וקח - בהתנהלות הבית הלבן מול זלנסקי: קח פגישה עם טראמפ, שאתה מייחל לה כל-כך; תן הצהרה פומבית שתתחיל לחקור את הביידנים. וסונדלנד הוסיף, שהוא היה מודאג מהאפשרות שגם מתן חבילת סיוע צבאי בסך 391 מיליון דולר, שהקונגרס תקצב לאוקראינה, הותנה בהצהרה פומבית של זלנסקי על חקירת הביידנים. "זו הייתה השאיפה והדרישה של טראמפ", אמר סונדלנד.

הוא ניסה לחדד את המסר הזה למורת רוחם של המחוקקים הרפובליקאים: "אני יודע שחברי הוועדה הזו אוהבים להציג סוגיות מסובכות בצורה של שאלה פשוטה: האם היה קוויד פרו קוו? כפי שהעדתי בעבר, כשמדובר בבקשת זלנסקי להיפגש עם טראמפ בבית הלבן, התשובה היא כן".

אנליסטים אמרו כי הוכחה לקיום התניית תן קח במגעי הבית הלבן עם קייב עלולה להיות הקש שישבור את גב הפיל הרפובליקאי. ההנחה המקובלת היא, שרוב הסנאטורים הרפובליקאים לא יבגדו בטראמפ כאשר בית הנבחרים יגיש לסנאט את כתב האישום נגד הנשיא (הסנאט חייב לסמוך ידו על כתב האישום ברוב של 67 קולות). ראש הסיעה הרפובליקאית בסנאט, מיץ' מקונל, אמר השבוע כי אינו רואה אפשרות שהסנאט ידיח את הנשיא.

אבל יש סימנים להיווצרות סדקים בחומה הזו - ולא מדובר רק בסנאטור מיט רומני, שאינו נמנה עם אוהדי טראמפ. הסנאטור לינדסי גרהאם, שמכונה לעיתים הפודל של טראמפ, אמר לאתר אקסיוס באוקטובר: "אם תוכל להראות לי שטראמפ אכן העלה על השולחן התניית תן וקח, מעבר לשיחת הטלפון, זו תהיה התפתחות מטרידה מדאיגה מאוד (שיחת הטלפון שעליה דיבר גרהאם היא השיחה בין טראמפ לזלנסקי, ב-25 ביולי, שבה אמר טראמפ לעמיתו האוקראיני: "הייתי מבקש, עם זאת, שתעשה לנו טובה").

סונדלנד, שמודע כנראה לאפשרות שמינויו כשגריר לאיחוד האירופי לא יאריך ימים, החליט, קרוב לוודאי, לגרור עמו אל עברי פי פחת לא רק את הנשיא אלא גם את הבכירים מסביבו: סגן הנשיא מייק פנס, שר-החוץ מייק פומפיאו, היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון, ראש מטה הבית הלבן בפועל מיק מולווייני, שר האנרגיה ריק פרי וכמובן ג'וליאני. "כל אחד היה בסוד העניינים", אמר סונדלנד. "זה לא היה סוד".

כך, למשל, הוא גילה ששוחח עם פנס בוורשה, לפני שיחתו של סגן הנשיא עם זלנסקי, והביע באוזניו דאגה מהחלטת הממשל לעכב את הסיוע לאוקראינה ומהאפשרות שהעיכוב נובע מדרישת טראמפ לחקור את הביידנים. ראש המטה של פנס, מארק שורט, נחפז להגיב הלילה: "סונדלנד לא נפגש כלל עם סגן הנשיא בעת ביקורו בוורשה".

ועל פומפיאו: סונדלנד טוען שהוא ביקש משר החוץ לקדם פגישה בין טראמפ לזלנסקי בתקווה שפגישה כזו תחיש את הסיוע לאוקראינה.

כמה אנליסטים כתבו הלילה כי המידע שמסר סונדלנד מצדיק להזמין את כל האישים האלה לעדות בשימועי האימפיצ'מנט: מה הם ידעו על התניית קח ותן של טראמפ ומתי נודע להם על כך. האם זה יקרה? קרוב לוודאי שלא. כולם יסרבו להתייצב, קרוב לוודאי, ובידי הדמוקרטים בבית הנבחרים מספיק ראיות כדי לגבש כתב אישום נגד הנשיא, גם בלעדיהם.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988