ההפגנה נגד הפרקליטות: אלפים הגיעו; רוב בכירי הליכוד נעדרו

בליכוד שאפו לייצר סחף ציבורי רחב, אולם רבים מבכירי המפלגה חשו לא בנוח עם הכותרת "עוצרים את ההפיכה השלטונית" והודיעו מראש כי לא ישתתפו בהפגנה • כתב תאגיד השידור יואב קרקובסקי שנשלח לסקר את ההפגנה נתקל בקללות, דחיפות ויריקות

הפגנת התמיכה בנתניהו / צילום: שלומי יוסף
הפגנת התמיכה בנתניהו / צילום: שלומי יוסף

20:45

שרת התרבות מירי רגב וחברי הכנסת מיקי זוהר וקטי שטרית הגיעו להפגנת התמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו ונגד פרקליטות המדינה, שנערכה הערב (ג') ברחבת מוזיאון תל-אביב. 

מירי רגב בהפגנה / צילום: שלומי יוסף, גלובס
 מירי רגב בהפגנה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בתוך כך, קללות, דחיפות, יריקות וניסיונות בלתי פוסקים לקטוע את השידור היו מנת חלקו של כתב תאגיד השידור הציבורי יואב קרקובסקי עת ניסה לשדר ממקום הפגנת התמיכה בבנימין נתניהו בתל-אביב. השידור התרחש בעת מהדורת החדשות המרכזית שהגישה דוריה למפל, וניכר היה כי קרקובסקי והצוות מתקשים להשלימו.

למרות ההפרעות קרקובסקי נהג במקצועיות וניסה להמשיך בדיווח ולתאר את המתרחש במקום. אולם הקהל מסביבו נכנס לתוך הפריים, ירק ודחף, ואפילו נראו ניסיונות לחטוף מידו של קרקובסקי את המקרופון. בין היתר הטיחו בקרקובסקי חלק מהמפגינים שהיו במקום: "שמאלנים תישרפו". 

20:20

כ-3,500 מאות בני אדם מפגינים בשעה זו ברחבת מוזיאון תל-אביב למען ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגד הגשת כתבי האישום נגדו. מדובר במספר נמוך בהרבה מזה שציפו לו נתניהו ואנשיו. המפגינים קוראים לחקור את פרקליט המדינה שי ניצן ולזכות את נתניהו. עד כה לא הגיעו להפגנה חברי כנסת ובכירים מהליכוד.

18:20

בימין מארגנים בימים האחרונים את ההפגנה הגדולה נגד הפרקליטות נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. תחת הכותרת "שומרים על המדינה, עוצרים את ההפיכה השלטונית" צפויים להשתתף ברחבת מוזיאון תל-אביב אלפי מפגינים.

בליכוד שאפו לייצר סחף ציבורי רחב, אולם רבים מבכירי הליכוד חשו לא בנוח עם הכותרת "הפיכה שלטונית" והודיעו מראש כי לא ישתתפו בהפגנה.

כתוצאה מכך שקלו בצמרת הליכוד במהלך היממה האחרונה לבקש מכל חברי הכנסת שלא להגיע, כדי שלא ייווצר מצב בו רק מספר מועט שלהם מתייצב.

מספר שרים וחברי כנסת הודיעו מראש כי לא יגיעו להפגנה מפאת בעיות בלו"ז. השר אופיר אקוניס אמר הבוקר כי הוא עסוק בענייני משרד המדע בצפון הארץ. סגן שר הביטחון אבי דיכטר אמר ביומן הערב בגלי צה"ל כי הוא מתנגד למינוח "הפיכה שלטונית", וכי זו אחת הסיבות לכך שייעדר מן ההפגנה.

בהפגנה מתוכננים לנאום דוברים פוליטיים של נתניהו כגון ארז תדמור ויערה זרד וכן העיתונאים שמעון ריקלין וגדי טאוב. בנוסף ישתתפו להקת הנוער פרחי ירושלים והזמר אסף לוי.

עורכו של אתר האינטרנט הימני-לאומי "בשבע" קרא בטוויטר למפגינים מן הימין להגיע להפגנה.

בציונות הדתית קראו ביממה האחרונה לציבור הדתי-לאומי לבוא ולקחת חלק בהפגנה. הרב צבי טאו מהזרם החרד"לי, שהריץ בבחירות האחרונות את מפלגת נעם (המתנגדת לזכויות הלהט"ב), קרא לציבור להגיע להפגנה בתל-אביב. "זו חובה מוסרית של כל אדם שנשאר עם שכל ישר, וטובת המדינה עומדת לנגד עיניו".

גם הרב חיים דרוקמן, יו"ר ישיבת אור עציון ודמות מובילה בציונות הדתית, יצא בקריאה להשתתף בהפגנה. הוא צילם סרטון בו אמר כי יש "לזעוק על משפט השדה שעושים לראש הממשלה... זה עוול, ממש עוול... כל אדם יש לו זכות חפות כל עוד שהוא לא נשפט, קל וחומר לראש הממשלה שעל-פי החוק הוא ממשיך לכהן עד לשפיטה של,ו והוא אינו חייב להתפטר. כולם להפגנה".

נתניהו עצמו שקל בתחילה להשתתף בהפגנה ואף נסע היום לתל-אביב ועבד ממצודת זאב. אולם החששות מפני מספר נמוך של משתתפים והדרת רגליהם של פוליטיקאים בכירים אחרים, גרמו לו להמתין עם ההודעה על השתתפותו.

צרו איתנו קשר *5988