מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש", שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

ראשי הערים בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס
ראשי הערים בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש", שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה מעורכי דין, שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים. המכתב נשלח על-ידי משרד עורכי הדין 'בן ציון ופריבס', המייצגים לדבריהם את "תושבי העיריות, גופים ציבוריים, וגורמים מסחריים רלוונטיים".

במכתב, מתארים עורכי הדין את הפעלת השירות כ"פסולה ואסורה", וטוענים כי האחריות על הנזקים הכלכליים שנגרמו כתוצאה ממנה - ובראשם הפגיעה בנהגי המוניות - מוטלת על כפתי חברי המועצה וכלל האחראיים לאישורן וביצוען של "הפעולות העוולתיות". לדבריהם, הפעלת מערכי התחבורה הציבורית על ידי העירייה איננה חוקית ומתבצעת בחוסר סמכות. זאת, בשל הפעלה אסורה של תחבורה ציבורית בימי המנוחה בקו שירות, עצירה פסולה בתחנות האוטובוס - "עבירה פלילית שאין להקל ראש בחשיבותה", פגיעה בנגישות נוסעים ובעלי מוגבלויות, הפעלת איגוד ערים בניגוד לחוק, ו"שינוי סדרי עולם חברתיים העומדים בלב האמנה החברתית הישראלית".

לדברי עורכי הדין, הליך אישור השירות התבצע באופן גלוי והושפע ממניעים "זרים ופסולים", כשהפעלתו היא קביעת עובדות בשטח בזמן שמתקיימות נסיבות חריגות בזירת הפוליטיקה הארצית, ללא עריכת דיון מקיף ושמיעת הצדדים הנפגעים: תושבים שהקו עובר בשטחם, קבוצות אוכלוסייה מתנגדות, עסקים פרטיים בתחום ההסעות, נהגי מוניות שפרנסתם נפגעת וכיו"ב. "הדברים אמורים ביתר שאת לאור הפגיעה הכלכלית החמורה שגרמה ההחלטה לנהגי המונית הפועלים בעיר - נהגים ותושבים אשר השקיעו הון ומשאבים רבים על מנת לרכוש את הזכות להסיע נוסעים כחוק בימי המנוחה בהתבסס על הדרכים המותרות על פי דין, ואילו כעת נפגע משלח ידם בעקבות פעילות העירייה", לשון המכתב.

עוד נכתב כי "הפעלת התחבורה אף מהווה אפליה פסולה כלפי תושבים דתיים ומסורתיים. בהקשר זה יודגש כי לצד עצם ההפעלה יש להצר על כך שהעירייה לא הכריזה בשלב ראשוני, על מימון נסיעות מקבילות, בהיקף הולם, גם לתושבים דתיים ומסורתיים שאינם משתמשים בשירותי התחבורה בשבת, ופגיעה זו אף עלולה לעלות לכדי אתנן פוליטי פסול לחלק אחד מתושבי העיר על חשבון החלק האחר". וכי הפעלת התחבורה אף מהווה "פגיעה קיצונית ולא מידתית בכבוד התושבים כאשר היא מחייבת אותם - ללא סמכות מפורשת - לממן שירותים המתנגשים באופן דרמטי עם מערכת אמונתם".

הפונים דורשים מן העיריות להפסיק את הפעלת השירות באופן מידי, או להשהות את השירות ולצמצמו אופן שיתיישב עם האמור במכתבם. עוד עם דורשים פיצוי ושיפוי עבור התושבים, הנהגים והגופים הנפגעים, בין אם בכסף או בשווה כסף באמצעות מימון נסיעות באמצע השבוע.

נעים בסופ"ש: מיזם התחבורה המוצלח בתקופה של אי יציבות שלטונית ברמה הארצית

שירות "נעים בסופ"ש", שהחל את פעילותו לפני כשלושה שבועות, הינו שילוב כוחות של עיריות המעוניינות לספק לתושביהן פתרון תחבורתי בסופי השבוע. את השירות מפעילות תל אביב, גבעתיים, רמת השרון וקרית אונו, ולדברי עיריית תל אביב - ערים נוספות שוקלות את הצטרפותן למערך.

העיריות המפעילות את השירות מגדירות אותו כ"הצלחה מסחררת", לאחר שמדי שבוע בתקופה שבה הוא פועל, השתמשו בו יותר מ-10,000 אנשים, והעיריות נאלצו להסב חלק מהמיניבוסים באוטובוסים גדולים, כדי להדביק את הביקוש הרב שנוצר. למרות זאת, לא אחת נצפו ממתינים מאוכזבים בתחנה.

השירות החל את פעילותו בתקופה שבה הכנסת איננה מתפקדת באופן מלא, ולמורת רוחו של שר התחבורה הנכנס, בצלאל סמוטריץ'. היות שמדובר בשירות הסעות חינמי אותו מספקות העיריות לרווחת התושבים ולא בתחבורה ציבורית, לשר התחבורה אין יכולת לבלום את המהלך. יחד עם זאת, אמש פנתה מפלגת 'יהדות התורה' לשר הפנים אריה דרעי, וביקשה ממנו לא לייקר את הארנונה בערים המפעילות את "נעים בסופ"ש", ובכך לפגוע בהן כלכלית כגמול על הפעלת השירות.

הפעלת מערך ההסעים יצרה תסיסה בקרב תושבים בערים אחרות בגוש דן, שלעת עתה העומדים בראשן החליטו לא להצטרף אליו. ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, שבעירו ישנו רוב חילוני, הסביר בראיון לאתר החרדי "כל הזמן", את התנגדותו למיזם: "אני לא מוכן להשתתף בכל הפסטיבלים האלה נגד הציבור הדתי והחרדי. זה לא רוח העיר, יש פה כבוד הדדי בין תושבים. אנחנו מאוחדים כאן כקהילה אחת גדולה וכל אחד באמונתו יחיה. רון חולדאי לא ינהל את העיר הרצליה".

עוד הוסיף פדלון כי "למה אנחנו צריכים מלחמת יהודים? אני בעד לכידות, בעד הביחד. יש מספיק צרות במדינה הזו, אנחנו כל הזמן תחת איום קיומי במדינת ישראל של חמאס של החיזבאללה, ביהודה ושומרון, סוריה, איראן, זה מה שמעניין אותנו כעת ולא מלחמת אחים ביננו".

יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניצן הורוביץ בתגובה למכתב: " מהפכת התחבורה הציבורית בשבת, לא רק שלא תפסק, היא תגדל ותתרחב לכל יישובי הארץ המעוניינים בכך. כמה אירוני שעל פי מכתב ההתרעה, הפעלת הקווים בשבת 'פוגעת בשוויון ומהווה אתנן פוליטי פסול לציבור החילוני'. האם התובעים האנונימיים באמת מעוניינים להיכנס לנושא ולבחון כמה משלם הציבור החילוני על שירותים שניתנים באופן בלעדי לציבור הדתי והחרדי?! האוטובוס כבר יצא מהתחנה. נמשיך את המאבק הארוך בכפיה הדתית. התחבורה הציבורית בשבת היא רק ההתחלה ".

צרו איתנו קשר *5988