דעה: זיוף נתוני גיוס החרדים - התנהגות לא ערכית ולא אחראית

התנהגות ראשי אכ"א בפרשה הייתה לא ערכית ולא כפי שמצופה מקצינים שאמורים לשמש דוגמה לחיילי צה"ל • הדוגמאות להתנהגות הפסולה הן רבות, וכל שיש לעשות הוא לראות את מה שמול העיניים • קריאת כיוון

חרדים בירושלים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
חרדים בירושלים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

לאחרונה פורסם דוח של ועדת הבדיקה ברשות האלוף רוני נומה, שמינה הרמטכ"ל לבדוק את זיוף מספריי החרדים שגויסו בשנים 2011-2018. בחלקים רבים של הדוח ניכרת עבודה מעמיקה ורצינית, אך ישנם נושאים שהדוח לא עסק בהם באופן ראוי.

1. העברת נתונים לא אמינים ב-2016 לבג"ץ ע"י אכ"א: בין השנים 2013-2016 הודה קצין שהיה עוזרו של מפקד מדור חרדים שהוא ועוד מישהו זייפו את נתוני מספר המתגייסים החרדים לעיתים במאות אחוזים, וזה לפי טענתו ע"פ רוח המפקדים באכ"א באותה תקופה, שיחה זו הוקלטה והועברה לאלוף נומה וראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז, הנתונים שהעביר אכ"א לבג"ץ בשנת 2016 היו מבוססים על נתונים מזויפים ומנופחים שהצטברו בשנים שבהם זויפו ע"י הקצין. נתונים מנופחים אלה הוצגו בכל השנים לוועדת חוץ ובטחון ולממשלה, ולכן זה לא מתיישר עם קביעת ועדת הבדיקה שהנתונים שהוגשו לבג"ץ ב-2016 היו אמינים.

בנוסף, הובא בפני ועדת נומה כי במהלך 2018 נערך תחקיר באכ"א ביחס לדיווחי הגיוס של השנים 2014-2016 שהעלה כי קיים ספק ביחס למהימנות הדיווחים, שכן אחוזים ניכרים מהחיילים שנספרו לא עונים על הגדרת חרדי כחוק. לאור זאת, קביעת ועדת נומה שנקודת המוצא לבדיקתה את זיוף מספרי החרדים תתחיל בשנת 2016 על בסיס דיווח הצבא לבג"ץ שלדעת הוועדה היה אמין, לא מבוסס. זה כשל חמור, המביא אותה שלא לבדוק את השנים 2011-2016 שבהן היו זיופים חמורים.

 2. ב-2018 נכנס לתפקיד מפקד מנהלת החרדים סא"ל תלם חזן. בבדיקתו את רשימות המתגייסים החרדים לשנת 2017 הוא גילה שרשמו 350 חילוניים מבתי ספר חילוניים ברשימות המתגייסים החרדים, לאור זאת החליט לבדוק את הדיווחים של מדור חרדים על המתגייסים החרדים בשנת 2017, ומצא שאכ"א דיווח לוועדת חו"ב ולממשלה על גיוס של 3070 חרדים, בעוד שתלם מצא שמתוכם היו רק 1,200 חרדים ע"פ חוק, כלומר, ניפחו את המספרים במאות אחוזים עם שמות חיילים שאין להם זיקה לחרדיות ,פשוט זייפו ושיקרו. את ממצאיו הציג למפקדו תא"ל אמיר ודמני ראש תומכ"א

וודמני אמנם נכנס לתפקידו ביולי 2019, ונראה על פניו שאין לו חלק בניפוח הנתונים, אך כבר בהגיעו לתפקידו הוא עודכן ע"י תלם בנוגע לניפוח וזיוף נתוני גיוס החרדים. במקום שוודמני ייכנס לעובי הקורה ויחקור את תרבות השקר והזיופים בשנים הקודמות, הוא בחר בדרך אחרת וחמורה, בתקופתו הקצרה בתפקידו, נופחו מספרי המתגייסים החרדים של שנת 2018 במאות שמות מעבר למה שהוצג לו ע"י תלם כמספר המתגייסים החרדים שגויסו ע"פ חוק. הנתונים המדויקים היו מראים ירידה של 50% במספר החרדים שהתגייסו ב-2018 (1700) לעומת 2017 (3070), ובכך וודמני נתן יד להמשך תהליך ההרחבה של מספרי החרדים בניגוד לחוק, נתונים לא אמינים אלה הגיש וודמני לראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז.

בוועדת חו"ב שהתכנסה לאחר חשיפת הפרשה טען וודמני שלא היה ניפוח, מרמה, שקר וזיוף. זאת כשהוא בעצמו שמע ממפקד מנהלת החרדים על הזיוף המרמה והניפוח ב-2017 ובשנים קודמות, ובעצמו היה מודע לתהליך הניפוח של הצגת מספרי שנת 2018 תחת אחריותו. התנהלות זו של וודמני הייתה צריכה להדליק לוועדת נומה נורה אדומה ולהמליץ, לדעתי, על השהייתו המידית מתפקידו. כל הנתונים האלה הונחו על שולחן ועדת הבדיקה, אך היא בחרה בטענת סרק, שאין צורך להכניס את ודמני לדוח היות והוא נכנס לתפקידו סמוך להתפוצצות הפרשה.

3. הנתונים המנופחים של גיוס החרדים לשנת 2018 הועברו כאמור ע"י וודמני לראש אכ"א בהתנגדות נחרצת של סא"ל תלם חזן מפקד מנהלת החרדים, תלם ביקש פגישה דחופה עם האלוף אלמוז כדי להסביר לו שהנתונים שהעביר לו וודמני הם משובשים.

התקיימה פגישה בין ראש המנהלת החרדים לבין ראש אכ"א, בו הוסבר על הנתונים הלא נכונים שהגיש לו וודמני, וכן על דרך ניפוח המספרים וזיופם לאורך שנים, ובנוסף לכך הוא הפקיד בידי ראש אכ"א הקלטה מקצין שהתוודה בפניו שהוא זייף בכל אותן שנים במאות אחוזים את מספרי המתגייסים החרדים. ראש אכ"א לא טרח במשך מספר חודשים להעביר את המידע לגורמים שמעליו .

קצין זה גם העיד על כך בפני ועדת נומה. זמן קצר לאחר התפוצצות הפרשה בתקשורת, זומנו האלוף אלמוז ראש אכ"א ותא"ל ודמני רח"ט תומכ"א לדיון בוועדת חו"ב לתת הסבר למצב.

ראש אכ"א טען שמדובר בטעות ובחוסר מקצועיות, אך לא מדובר בזיוף ובמרמה, הוא גם לקח על עצמו את האחריות על הטעויות, וקיבל על כך שבחים מחברי הוועדה, מה שלא גילה ראש אכ"א לחברי ועדת חו"ב, שיש בידיו הקלטה המעידה על זיופים וניפוח מספרים במשך שנים, לעיתים במאות אחוזים, הוא לא סיפר לוועדה שהוא קיבל סקירה מקיפה ע"י ראש מנהלת החרדים בנושא. לדעתי, ראש אכ"א שכך מתנהל לא ראוי להיות מודל לדוגמה וערכים למאות אלפי חיילים ומפקדים, ראש אכ"א מוטי אלמוז צריך להסיק מסקנות באופן מידי ולעזוב את תפקידו.

עד כתיבת שורות אלה לא נשמעה ולו התייחסות של ועדת חוץ ובטחון והקבינט לדוח נומה. להזכירכם, מדובר בגופים שצריכים להיות שומר הסף של צה"ל. 

הכותב שימש כנציב קבילות החיילים

צרו איתנו קשר *5988