כמה קשה להירדם לאחרונה ועוד 4 שאלות למשקיע בצל הטלטלה בשווקים

הירידות בבורסות על רקע התפשטות הנגיף הן הזדמנות טובה לבחון אם תיק ההשקעות שלנו בנוי באופן הנכון והמתאים לנו • האם הוא יכול להכיל תקופות קשות יותר, מה האופק שלו ועד כמה התוכנית שמרכיבה אותו הולמת את השקפתנו היציבה והקבועה, שלא מטלטלת נוכח כל טרנד בשווקים?

הבורסה בניו יורק. עמדות סניטציה לידיים פוזרו בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press
הבורסה בניו יורק. עמדות סניטציה לידיים פוזרו בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

אומרים שכשנכנס אדר מרבין בשמחה, אך נראה שהשווקים לא שמעו על המשפט הזה, או שלכל הפחות יש להם פרשנות אחרת אליו השנה. דווקא השבוע בפורים, רעדה הבורסה בתל אביב וחוותה כמה מהימים הגרועים בתולדותיה. במהלך שעות המסחר בימים ראשון ושני ירדו המדדים המובילים ביותר מ-8%, אם כי הירידות התמתנו בשעות האחרונות למסחר. גם בעולם נרשמו ירידות חדות במניות, במחיר הנפט ובאג"ח.

כשמהדורות החדשות בכל העולם נפתחות בדיווח על מספר חולי הקורונה ויש תחושה של מגפה שלא ברורים מימדיה, זה לא מפתיע שהמשקיעים משליכים את החששות גם אל שוק ההון. כאשר במדינות כמו ארה"ב, אוסטרליה, קנדה והונג קונג יש אזורים שלמים שבהם מורגש במרכולים מחסור בנייר טואלט עקב הסתערות לקוחות, אין פלא שהלקוחות מסתערים גם על השווקים הפיננסיים.

השוק האמריקאי כבר השלים ירידה של 20%, ההגדרה הרשמית לשוק דובי, וזאת בתוך פחות משבועיים - קצב ירידה חד יותר מזה שראינו במשבר של 2008. גם בשוק הישראלי המדדים המובילים ירדו בחדות וירידות משמעותיות נרשמו גם בכל מדדי האג"ח. מחירי הנפט בעולם ירדו ביותר מ-30% על רקע מאבקי הכוח בין מפיקות הנפט הגדולות.

הפחד מהקורונה דומה לחששות מההתפתחויות בשווקים הפיננסיים. בשניהם אי אפשר לקבל תשובות ברורות לשאלה מה צפוי הלאה; בשניהם אין מומחה שיידע להקל על הפחד והחרדה; בשניהם אין אף גורו או פרופסור שיידע להגיד מתי זה יסתיים; ובשניהם לאיש לא ברור כמה מהר תימצא התרופה.

כשהשווקים יורדים בגדול ונראה כי לאף אחד אין את כל התשובות, לעתים נכון יותר לוודא שאנחנו יודעים לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות כדי לגבש את הדרך הנכונה ביותר עבורנו להתמודד עם התנודתיות. הנה 5 השאלות שכל משקיע חייב לשאול את עצמו היום.

1. כמה קשה לי להירדם בימים אלה?

אם בלילות האחרונים אתם מוצאים את עצמכם מתהפכים מצד לצד ומודאגים מתיק ההשקעות שלכם (ולא מהקורונה), ייתכן שרמת הסיבולת שלכם לסיכון נמוכה מכפי שחשבתם.

אחת השאלות ששואל כל מנהל תיקים או יועץ השקעות את הלקוח הפוטנציאלי, היא מה תעשה אם תיק ההשקעות יירד ב-20% בתוך זמן קצר. ברוב המקרים הלקוחות עונים מהר מדי בלי לעצור ולחשוב - אבל השבוע הם קיבלו הזדמנות אמיתית לענות בכנות על השאלה הזו. לפי היקפי הפדיונות בתעשיית קרנות הנאמנות בשבוע האחרון, שהעפילו למעל 10 מיליארד שקל, אפשר ללמוד כי רבים מהלקוחות גילו במהלך הימים האלה כי רמת הסיכון של תיק ההשקעות שלהם אינה מתאימה להם.

2. מהו אופק ההשקעה שלי?

או: האם אורח חיי יושפע בצורה משמעותית אם המניות ימשיכו לרדת?

האופן שבו עלינו להתייחס לירידות בשוק תלויות בעיקר בשאלה האם ומתי אנחנו זקוקים לכסף הזה. ככלל, מי שמתכנן בוודאות גבוהה להשתמש בכסף בתיק ההשקעות בשנה-שנתיים הקרובות, לא נכון עבורו להשקיע במניות. אם אתם צריכים למכור מניות בשנים הקרובות כדי לממן את הטיול לחו"ל, הכניסה לבית האבות, רכישת דירה או הוצאה מתוכננת אחרת, עליכם לוודא שהמבנה של תיק ההשקעות מותאם ומשקל המניות אינו גבוה מדי.

מנגד, אם אתם משקיעים לטווח ארוך והכסף הזה אינו מיועד לצורך ספציפי, ההיסטוריה מלמדת ששוק המניות הוא אחת ההשקעות המשתלמות ביותר. 100 דולר שהושקעו לפני 10 שנים במניות בארה"ב, שווים היום 443 דולר לעומת 132 דולר באג"ח. בתקופות ארוכות יותר ההבדלים הם עוד הרבה יותר דרמטיים, בגלל השפעת הריבית דריבית. השוק עולה ב-75% מהשנים הבודדות, ב-88% מהתקופות של 5 שנים וב-95% מהתקופות של 10 שנים. הוא מעולם לא ירד בכל תקופה של 17 שנים ומעלה. אין כלי טוב ממנו לחיסכון פנסיוני ולחיסכון ארוך טווח.

3. אם תמכור עכשיו, מתי תיכנס שוב?

בניגוד למה שניתן לחשוב, הקושי הגדול של לקוחות, אך גם של מנהלי השקעות רבים, הוא לא בשאלה מתי הרגע הנכון לצאת מהשוק - אלא דווקא מתי הרגע הנכון לחזור אליו. לקוחות רבים מאמינים כי עדיף להם להציל את הכסף שנשאר לפני שההפסדים נעשים כבדים יותר, ובהמשך להיכנס חזרה לשוק במחיר נמוך יותר וכך "לדלג" על ההפסדים, ולהרוויח כאשר השוק ישוב ויתאושש.

אך עד היום, איש מעולם לא הצליח לפצח את השיטה שתאפשר לו לתזמן באופן מושלם את מועדי הכניסה והיציאה מהשוק. תזמון שוק כאסטרטגיה הוא משחק שקשה מאד לנצח בו, כי המשקיע חייב להצליח פעמיים: בהחלטה מתי לצאת, ובהחלטה מתי לחזור. במחקר מעניין שבדק את הביצועים של משקיעים במניות בארה"ב שהצליחו להישאר מחוץ לשוק במשברים הגדולים של 2001 ו-2008, התגלה כי לאורך שנים כמעט כולם הניבו ביצועי חסר משמעותיים בהשוואה לשוק המניות עצמו (מדד S&P 500), כי הם לא ידעו לתזמן את מועד החזרה לשוק.

4. אסטרטגיית ההשקעה שבחרתי מתאימה לי?

"אסטרטגיית השקעות" היא ביטוי מפוצץ לתוכנית פעולה - איך אני מתכוון לפעול בתקופות שונות, ירידות חדות או עליות. תוכנית פעולה אחת למשל היא הוראת קבע חודשית, בלי קשר למצב השוק, לרכישה של קרן נאמנות או מוצר פיננסי אחר. במצב כזה, התוכנית יוצאת לפועל בלי קשר למצב השוק והיא מבטיחה כי לאורך זמן אני אהיה גם בתקופות הטובות וגם בתקופות הפחות טובות. זו תוכנית פעולה לא פשוטה בסביבה של שוק יורד, אך היא מקלה על המשקיע לקבל את ההחלטה המורכבת הזו, בעיקר בזכות העקביות הזו. במלים אחרות, תוכנית פעולה שיטתית עובדת.

העניין הוא שתוכנית פעולה מאפשרת לנו להתמקד בכל מה שבשליטתנו. כי ברגע שאנו פועלים על רקע הירידות בשוק, הדיווחים בתקשורת, השמועות והתחושות - גדלים הסיכויים שלנו לבצע טעויות השקעה.

5. מה אני מחזיק בתיק שלי ולמה?

חלקנו רוכשים בעצמנו ני"ע בתיק ההשקעות ללא סיוע של יועץ השקעות או חברה לניהול תיק השקעות. לפעמים אנחנו מחזיקים את אותם ני"ע כי קראנו בעיתון, שמענו המלצה ממישהו שהרוויח או כל הסבר אחר שאינו קשר לנתונים הפונדמנטליים של אותו נכס. במקרים כאלה, הסיבה היחידה למעשה שרכשנו אותו היא בגלל הטרנד החיובי בשוק או בני"ע עצמו - ובמקרה של שינוי מגמה בשוק לא נדע להסביר לעצמנו האם זה נקודתי או שינוי מגמה? האם הנכס כבר לא מעניין להשקעה או שדווקא כדאי לצלוח את הירידות ולשמור עליו. במקרים האלה גדלים הסיכויים שנקבל החלטת השקעה שאולי נצטער עליה בהמשך, רק כי לא היכרנו טוב מספיק במה אנו מחזיקים.

המשותף לכל השאלות האלה הוא שהן עוזרות לנו לבנות תיק השקעות נכון יותר כדי שנוכל להתמיד בו לאורך זמן. ההיסטוריה מלמדת שמי שמצליח להתמיד מרוויח, כי לאורך זמן השווקים עולים. בכל פעם שאנו פועלים אחרת, זה אולי עובד בטווחי זמן קצרים יותר, אך כשהשווקים יורדים, אנחנו נאלצים לבחון מחדש את הנחות העבודה שלנו. 

הכותב הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי בהראל פיננסים מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו, ו/או לנהל מכשירי השקעה בתחום הנזכר בכתבה זו שהשקעותיהם יכללו ניירות ערך ונכסים פיננסיים המצוינים בכתבה. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים האישיים והמיוחדים של כל משקיע.

צרו איתנו קשר *5988