קריסת השוק מטלטלת את חברת כריית הביטקוין: מנכ"ל ביטפארמס פורש

בפתיחת המסחר בטורונטו צונחת היום מניית החברה ב-24% ומשלימה קריסה של 35% בשבוע האחרון • פרישתו של ווס פולפורד מ-Bitfarms מגיעה בעיצומה של מפולת בשוק המטבעות הדיגיטליים, שהובילה את מחיר הביטקוין לשפל של 10 חודשים

ווס פולפורד, מנכ"ל ביטפארמס הפורש / צילום: יחצ
ווס פולפורד, מנכ"ל ביטפארמס הפורש / צילום: יחצ

חברת כריית המטבעות הדיגיטליים הקנדית Bitfarms, שמניותיה נסחרות בבורסת טורונטו שבקנדה, הודיעה אתמול כי ווס פולפורד החליט לפרוש מתפקידיו כמנכ"ל ודירקטור בחברה. היום בפתיחת המסחר בטורונטו צונחת מניית ביטפארמס (סימול: BITF) ב-24% ומשלימה קריסה של 35% בשבוע האחרון.

צניחת מניית ביטפארמס, על רקע פרישתו של המנכ"ל פולפורד, מגיעה בעיצומו של שבוע רע מאוד בשוק הקריפטו. היום בצהריים, כפי שדיווחנו ב"גלובס", צנח מחירו של הביטקוין מתחת ל-6,000 דולר, לשפל של 10 חודשים. נכון לשעה 16:00, לפי נתוני אתר CoinMarketCap, ביטקוין (BTC) משלים ירידה יומית של כ-25% ונפילה שבועית של 35% במחירו.

פולפורד פורש אחרי שנתיים בביטפארמס, ושבעה חודשים אחרי שמניות החברה (לשעבר "בלוקצ'יין כריה") נמחקו מהמסחר בבורסת תל אביב. על פי הודעת החברה, המנכ"ל החליט לפרוש כדי "לחפש הזדמנות מקצועית אחרת". פולפורד ימשיך לספק לחברה שירותי ייעוץ לתקופה קצובה כדי לסייע בחילופי ההנהלה. עם פרישתו של פולפורד, החברה מבקשת להנפיק לו 500 אלף מניות רגילות שלה, בערך נקוב של 0.54 דולר למניה.

ארבעה מנהלים פרשו בתוך חצי שנה

דירקטוריון ביטפארמס מחפש כעת מנכ"ל קבוע חדש לחברה, ועד אז ימלא את התפקיד באופן זמני הדירקטור אמיליאנו גרוצקי, הנמנה עם בעלי השליטה בחברה ומייסדיה. ניקולאס בונטה, יו"ר החברה, מסר בעקבות ההחלטה על פרישתו של פולפורד: "אנו מודים לווס על תרומותיו הרבות לביטאפרמס בשנתיים האחרונות. תחת הובלתו הצליחה ביטפארמס למצב עצמה כחברה מובילה בשווקים של צפון אמריקה".

פולפורד אינו המנהל הראשון שעוזב את ביטפארמס בחצי השנה האחרונה. באוקטובר 2019, כפי שדווח ב"גלובס", פרשו מחברת כריית הביטקוין הקנדית נשיא ומייסד החברה, פייר-לוק קימפר, שני סגניו, אנטוני לווסק ולואי ולואה, וגם מנהל יחסי הציבור בהאדור זאביהיאן. לדברי מקור הבקיא בעסקי ביטפארמס, פרישתם של המנהלים באוקטובר נבעה ממחלוקות פנימיות בהנהלת החברה.

ביטפארמס השקיעה, לדבריה, כ-80 מיליון דולר קנדי (כ-60 מיליון דולר ארה"ב) עד כה בהקמת חמש חוות הכרייה שלה במחוז קוויבק שבקנדה. כריית ביטקוין היא תהליך חישובי מבוזר, שמסייע לשמור על ביטחונה, אמינותה ויציבותה של רשת המטבע הדיגיטלי. בתהליך זה גם מתקבל אישור על כל עסקה של ביטקוין וגם נוצרים מטבעות חדשים. הכרייה מתבצעת על ידי רשת של מחשבים (מכונות כרייה), המצוידים בשבבים ייעודים (ASIC).

נמחקה מתל אביב - והמשיכה לצנוח בקנדה

מניות ביטפארמס נסחרו בבורסת תל אביב מעט יותר משנה, מאפריל 2018 ועד ליולי 2019. החברה נכנסה לבורסה המקומית בעקבות מיזוג עם שלד בורסאי שהיה בשליטתו של רועי סבג, בעלי החברה הקנדית Goldmoney, הנסחרת גם היא בבורסת טורונטו.

מאז כניסתה לבורסת תל אביב ועד למחיקת המניה מהבורסה, צנחה מניית ביטפארמס בכ-90%. ואולם, גם המעבר לבורסה הקנדית לא עשה טוב למניית ביטפארמס: מאז שהתחילה להיסחר בטורונטו ביולי 2019 ועד היום, קרסה המניה ב-83%.

פולפורד מסר אתמול עם ההודעה על פרישתו: "זאת היתה חוויה מדהימה לעבוד עם הצוות של ביטפארמס. נהפכנו לחברת הקריפטו הראשונה שהצליחה לקבל אישור על תשקיף שהגישה לרשות ניירות ערך של אונטריו (הפרובינציה הגדולה של קנדה, שבירתה היא טורונטו). נוסף על כך, ביטפארמס היתה חברת הבלוקצ'יין הציבורית היחידה שהצליחה לגייס הון חדש משמעותי בשנה האחרונה, למרות התנאים המאתגרים בשווקים. אני מצפה להשתתף בצמיחתו של העסק כבעל מניות תומך".

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

צרו איתנו קשר *5988