בנט רוצה להשתמש בטכנולוגיה של NSO כדי לדרג סיכויי הדבקות של אזרחים

המערכת היא חלק מתכנית לאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה שחיבר שר הביטחון, נפתלי בנט, ואשר אותה פרסם הבוקר • על פי בנט "מדובר במערכת מידע מרכזית, שלתוכה "נשפוך" את כל המידע. לכל אזרח ישראלי יהיה מעין "ציון הידבקות" בין 1 ל10 אשר מתאר בכל נקודת זמן את הסבירות שאותו אזרח נושא את נגיף הקורונה"

נפתלי בנט / צילום: אוסף התצלומים הלאומי
נפתלי בנט / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

חברת הסייבר ההתקפי NSO היא שפיתחה בשיתוף עם משרד הבטחון וצה"ל מערכת לריכוז מידע אודות סיכויי ההידבקות בקורונה של אזרחי ישראל. לפי בנט, המערכת תאגור מידע אודות אזרחי ישראל, תתעדכן בזמן אמת, ותתן לכל אזרח "ציון הידבקות" מ-1 עד 10.

המערכת היא חלק מתכנית לאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה שחיבר שר הביטחון, נפתלי בנט, ואשר אותה פרסם הבוקר (א') בקובץ בן 30 עמודים, הכוללת התייחסות להחמרת מדיניות סגר למערכות הבריאות והחינוך, להרחבת ביצועי בדיקות וכדומה.

בתכנית מתייחס השר למערכת, ללא ציון שמה של NSO, וכותב: "הקמנו במשרד הביטחון בשיתוף עם צה"ל וחברות אזרחיות מערכת מידע מרכזית, שלתוכה "נשפוך" את כל המידע. לכל אזרח ישראלי יהיה מעין "ציון הידבקות" בין 1 ל10 אשר מתאר בכל נקודת זמן את הסבירות שאותו אזרח נושא את נגיף הקורונה". עוד נכתב כי "המערכת מתעדכנת בזמן אמת. ייתכן שאתמול הציון שלי היה 5.6 וכעת הוא זינק ל-9 בגלל שביקרתי במכולת אשר 2 נשאים אחרים ביקרו בה בימים האחרונים".

בתכניתו כתב בנט כי "בתחילת הופעת הנגיף, משרד הבריאות קיים חקירה אפדימיולגית פרטנית לכל חולה וחולה. אחר כך הוסיפו את האיכון הסלולרי של חולים". עוד הוא כותב כי "עם זאת, בשלב הנוכחי עם העלייה הדרמטית במספר הנדבקים היומי, לדעתי, אין למערכת הבריאות יכולת לקיים זאת. המספרים גבוהים מדי. זהו תהליך ידני ארוך ומסורבל". עם מערכות האיכון האוטומטיות של השב"כ ומשרד הבריאות, לא ברור על מה מבוססות טענות אלה, והן מופיעות ללא כל נימוק נוסף.

המערכת הזו היא המוצר האזרחי הראשון של NSO, אשר מפתחת מוצרי סייבר התקפי לשימושים של גופי מודיעין וממשלות. הכלי בו נעשה שימוש אינו כלי מעקב, לפי פרסום בעיתון בלומברג, שחשף את המערכת לפני כשבועיים. לפי הדיווח, לא מדובר בכלי מעקב אלא במערכת ניתוח דאטה, שאליה צריכים להיות מוזרמים נתונים מתוך מערכות אחרות. לפי הדיווח, כתריסר ממשלות כבר החלו בניסויים עם המערכת.

"המערכת מוכנה להפעלה. יש לקבל אישור משפטי להפעלת המערכת, לדאוג לבקרות ראויות על פרטיות, לחבר אותה למערכת הבריאות ולהזין אותה בכל הבדיקות ובכל התוצאות. בכל רגע נתון, נזמן לבדיקות את האנשים בעלי הסבירות הגבוהה להדבקה. ככה פשוט", נכתב במסמך של בנט.

NSO נוסדה ב-2010 על ידי שלו חוליו ועמרי לביא, והמוצר המוביל שלה הוא תוכנת פגסוס המסווגת ככלי ביטחוני, ולפי החברה הוא נועד לסייע לממשלות ולארגוני ביון למנוע פעולות טרור. עם זאת, החברה נחשבת לשנויה במחלוקת לאחר שבעבר נחשף כי התוכנה שימשה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים בעולם.

מ-NSO לא התקבלה תגובה.