הפרקליטות: כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי בפרשת דוד ביטן

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט • רביבו חשוד במתן שוחד לגלעדי בתמורה לקידום פרויקט בנייה • נזכיר כי בתחילת השנה זומן לשימוע גם ביטן עצמו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות שונות

חיים רביבו / צילום: מתוך הערוץ הרשמי של ONE
חיים רביבו / צילום: מתוך הערוץ הרשמי של ONE

כדורגלן העבר, חיים רביבו, סגן ראש עיריית ת"א לשעבר, ארנון גלעדי ופעיל הליכוד, יוסף רענן, זומנו לשימוע לפני הגשת כתב אישום נגדם בפרשת דוד ביטן.

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום על דעת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), לבאי כוחם של גלעדי, כיום חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, לרביבו וכן לרענן כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, במסגרת פרשת ביטן המכונה גם "פרשה 1803".

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. רביבו חשוד במתן שוחד לגלעדי בתמורה לקידום פרויקט בנייה, ורענן חשוד בהלבנת הון. נזכיר כי בתחילת השנה זומן לשימוע גם ביטן עצמו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות שונות.

גלעדי הוא שנים בכיר בעיריית תל אביב-יפו והחל מנובמבר 2003 כיהן כחבר מועצה ולאורך כל התקופה הרלוונטית כיהן בתפקידים בכירים בעירייה - המשנה לראש העיר, חבר בוועדת ההנהלה, חבר בוועדה המקומית לתכנון ובניה תל-אביב וממלא מקום יו"ר הוועדה, וכן חבר בוועדת המשנה לתכנון ובניה תל-אביב.

חבר הכנסת ביטן כיהן החל משנת 1987 ועד למרץ 2015 כחבר מועצה בעיריית ראשון לציון והחל משנת 2005 כיהן גם כסגן ראש העיר. לאורך כל התקופה היה ביטן חבר בוועדה המקומית לתכנון ובניה ראשון לציון והחזיק בתפקידים נוספים שונים בעיריית ראשון לציון, הנוגעים, בין היתר, להליכי תכנון ובניה. החל מה- 21.3.15 כיהן ביטן כחבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד והיה חבר בוועדות שונות של הכנסת, ומה- 16.5.16 ועד ל- 20.12.17 כיהן גם כיו"ר הקואליציה.

על פי כתבי החשדות שגיבשה הפרקליטות, גלעדי חשוד במרמה והפרת אמונים ובשוחד בשלוש פרשיות.

מרמה והפרת אמונים בשנים 2015-2017

לדברי הפרקליטות, בין ביטן לבין גלעדי קיימים יחסים קרובים מזה שנים רבות על רקע פעילותם המשותפת בתנועת הליכוד וכן נוכח תפקידיהם המקבילים בשלטון המקומי. ד.ג. הוא יזם נדל"ן, אשר בין השנים 2017-2010 קידם מספר מיזמים בשטח העיר תל אביב. על רקע מערכת יחסי השוחד שנרקמה בין ד.ג. לבין גלעדי ולבין ביטן בשנת 2011, כמתואר במכתב השימוע שנשלח לגלעדי בינואר 20, "במהלך השנים 2017-2015 המשיך גלעדי לפעול במסגרת תפקידו ונענה לבקשותיהם של ביטן וד.ג., לקידום מיזמי נדל"ן בהם מעורב ד.ג. בתחום השיפוט של עיריית תל-אביב, ולהביא לפתרון בעיות שהתעוררו בפרויקטים, תוך שגלעדי מצוי בניגוד עניינים חמור. בגין מעשיו אלו, נשקלת, כאמור, העמדתו לדין של גלעדי, בכפוף לשימוע, בעבירה של מרמה והפרת אמונים".

לקיחת שוחד בשנת 2017

לפי הפרקליטות, בסוף נובמבר 2017, ביקש גלעדי כספים משלושה יזמי נדל"ן שונים אשר להם סייע בקידום הליכים תכנוניים מול גורמי מקצוע בעיריית תל אביב ובוועדות התכנון. "גלעדי הציג בפני אותם גורמים מצג שווא לפיו הכספים נועדו לקידום עמותה הפועלת בדרום תל אביב, לרבות בנושא מאבקם של תושבי שכונות הדרום בשוהים בלתי חוקיים. נושא זה היה חלק מהאג'נדה הפוליטית המוצהרת של גלעדי. בפועל, עמותה זו כלל לא קיימת ולא קיימה כל פעילות".

לפי הפרקליטות, "גלעדי ביקש מיוסף רענן, פעיל ליכוד ותיק אשר בינו לבין גלעדי יחסים קרובים לאורך שנים, לעמוד בקשר עם יזמי הנדל"ן לשם איסוף הכספים בשמו ומטעמו. רענן אסף מיזמי הנדל"ן את הכספים בעבור גלעדי בסכום כולל של 30 אלף שקלים. את הכספים הפקיד רענן בחשבון בנק אשר נפתח עוד בשנת 2013, הנושא את השם "תל אביב שלנו צדק עירוני". חשבון הבנק נוהל בחשאיות וגלעדי לא נרשם כבעליו או כנהנה בו". לפי הנטען, הכספים אשר הופקדו בחשבון הבנק לאורך השנים נועדו לשמש את גלעדי למימון אירועים ופעילויות שונות שמטרתם קידום מועמדותו, מעמדו ותדמיתו הציבורית.

לדברי הפרקליטות, בגין כל אחד מהמקרים נשקלת העמדתו לדין של גלעדי, בכפוף לשימוע, בעבירה של לקיחת שוחד.

לפי כתב החשדות, בין היתר, לקח גלעדי שוחד מכדורגלן העבר חיים רביבו, איש עסקים והבעלים של פרויקט נדל"ן בתל אביב, שנשקלת העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירה של מתן שוחד, בהיקף של 10 אלפים שקלים לגלעדי.

עוד על פי כתבי החשדות, טובות ההנאה הכספיות שלקח גלעדי בסך 30 אלף שקלים הן רכוש אשר מקורו בעבירה, וכן רכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון. "גלעדי לקחת את טובות ההנאה הכספיות ובהתאם לסיכום בינו לבין רענן הן הופקדו בחשבון הבנק, תוך שגלעדי ורענן יצרו מצג כוזב לפיו מקורן לגיטימי ותוך שהסתירו את זהות גלעדי כבעל זכויות בחשבון. בגין כך נשקלת העמדתו לדין של גלעדי בעבירות לפי חוק איסור הלבנת הון". בנוסף, נשקלת העמדתו לדין של גלעדי בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

בנוסף, על פי כתבי החשדות, רענן פתח את חשבון הבנק, תוך שהסתיר את העובדה כי הכספים הוחזקו בחשבון ונמשכו ממנו בעבורו ולטובתו של גלעדי, ובכך מסר מידע כוזב בדבר זהות הנהנים בחשבון הבנק. בגין כך נשקלת העמדתו לדין של גלעדי בעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון.

בחודש ינואר 2020 הודיעה פרקליטות המדינה על החלטתה להעמיד לדין את חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד) בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות. לפי הזימון לשימוע מיוחסים לביטן תקבולי שוחד בסך 992 אלף שקל בין השנים 2011 ל-2017. המלצות המשטרה ייחסו לו 12 פרשות שונות, אולם היועמ"ש החליט להסיר שלוש מהן.

תיק החקירה, שכונה "פרשה 1803", נחקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 של משטרת ישראל בשיתוף עם רשות המיסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, וטופל על-ידי עורכי הדין אתי בן-דור, יעל שניידר, רוי גורדון, מיכל גזית ועדי אפלבוים-גרוזמן מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

התיק עוסק בעבירות שחיתות שלטונית והלבנת הון שנעברו לכאורה ע"י דוד ביטן ואחרים במסגרת שורה ארוכה של פרשיות, משנת 2011 ועד למועד פרוץ החקירה הגלויה בתחילת דצמבר 2017. בתחילת התקופה האמורה שימש ביטן, כאמור, במגוון תפקידים בכירים בעיריית ראשון-לציון, בהם סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה. החל ממרץ 2015 הוא כיהן כחבר כנסת והחזיק בתפקידים פרלמנטריים נוספים, ובחלק מהתקופה אף שימש יו"ר הקואליציה.

ההחלטה להאשים את ביטן כפופה לשימוע שיערוך לו היועמ"ש אביחי מנדלבליט. הליך השימוע אמור היה להיערך לאחר חג הפסח, באמצע אפריל. ואולם, הוא נדחה בשל מגיפת הקורונה. יודגש כי עם זימונו של ביטן לשימוע, מסרו סנגוריו, עוה"ד ודרור מתתיהו כי: "ח"כ ביטן מעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כל ההחלטות שקיבל בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים היו ענייניות והן התקבלו על בסיס שיקול דעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד. לאחר שתיחשפנה הראיות והטענות כבדות המשקל שבאמתחתנו, יתפזר הערפל ותיחשף תמונה שונה בתכלית מזו המשתקפת מכתב החשדות".

עוה"ד דרור מתתיהו, שרון כהנא ואפרים דמרי, המייצגים את ח"כ ביטן, מסרו: "אין לח״כ ביטן כל קשר לחשדות המתוארים בידיעה והם אף אינם מופיעים בכתב החשדות שנמסר לו על ידי הפרקליטות לקראת השימוע בעניינו. ח״כ ביטן מעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כל ההחלטות שקיבל ח״כ ביטן היו החלטות ענייניות, שהתקבלו אך ורק על בסיס שיקול שעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד".

עו״ד דפנה וינברג המייצגת את ארנון גלעדי מסרה כי "ארנון הוא שליח ציבור מסור למעלה משלושה עשורים המקדיש את כל מרצו למען האוכלוסיות המוחלשות ביותר
בת״א-יפו ומעולם לא לקח פרוטה לכיסו. הפעילות הציבורית של גלעדי לאורך השנים נעשתה על-פי החוק וביושרה ציבורית. אנחנו כמובן נלמד את הטענות ונספק להם תשובות בהליך השימוע.ארנון גלעדי ימשיך בשליחותו הציבורית ויוסיף לתרום למען תושבי ת״א יפו גם בשנים הבאות".

***חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד החשודים רביבו, גלעדי, רענן וכן נגד ח"כ ביטן עודם בעיצומם. הם מכחישים את המיוחס להם ושמורה להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988