אקזיט ל-Spot: נמכרת ל-NetApp האמריקאית תמורת 450 מיליון דולר

החברה, שפיתחה מערכת לניהול משאבי ענן, גייסה במהלך השנים 53 מיליון דולר • בין המשקיעים בה: Highland Capital, אינטל קפיטל, ורטקס, לידרס פאנד • מנכ"ל Spot, עמירם שחר: "ל-NetApp יש את החזון הכי משכנע בתחום הענן"

שניים ממייסדי Spot, לירן פולק (מימין) ועמירם שחר / צילום: חברת Spot
שניים ממייסדי Spot, לירן פולק (מימין) ועמירם שחר / צילום: חברת Spot

חברת Spot (לשעבר Spotinst), שפיתחה מערכת לניהול משאבי ענן, נמכרת לחברת נטאפ (NetApp) תמורת סכום שנע סביב 450 מיליון דולר. נטאפ הודיעה על העסקה הלילה, אך לא ציינה את היקף העסקה. ספוטינסט גייסה בחמש שנות פעילותה סכום של 53 מיליון דולר, ובין המשקיעים בה נמנים הקרנות Highland Capital, אינטל קפיטל, ורטקס, לידרס פאנד, פיקו ועוד. נטאפ היא חברת שירותים וותיקה לאחסון וניהול נתונים בארגונים, המתמקדת בשנים האחרונות בטכנולוגיות ענן. החברה נסחרת לפי שווי של 10 מיליארד דולר, כמחצית משוויה לפני קרוב לשנתיים.

חברת ספוטינסט, שהוקמה על ידי עמירם שחר, לירן פולק ואהרון טוויזר, מסייעת לחברות לרכוש ולנהל קיבולת תשתית ענן עודפת. ספקי תשתית מחשוב ענן כמו AWS של אמזון, Azure של מיקרוסופט ו-Cloud Platform של גוגל מציעים שירותי מרכזי נתונים עתירי קיבולת, שבהם תמיד נשמרת קיבולת לא מנוצלת, שמוצעת במחירים זולים במיוחד. החברה מפתחת פלטפורמה לאפליקציות Serverless בעננים שונים במטרה לבנות שכבת ענן וירטואלית המאפשרת למשתמשים לקבל חוויה זהה ללא קשר לספק הענן שלהם.

ספוטינסט בנתה מערכת שמאפשרת ללקוחותיה לחסוך בממוצע 80% מעלויות מחשוב הענן. הטכנולוגיה מאפשרת לחזות זמינות של משאבי מחשוב ענן פנויים, ולהעביר את הלקוח בצורה שקופה בין השירותים השונים לפני שהוא נדחה בשל קיבולת שחזרה לשימוש של הספק.

שחר כתב בבלוג של החברה כי "לפני כמה חודשים הכרתי את אנתוני לי, סגן נשיא בכיר ב-NetApp, שאחראי על עסקי הענן. ידעתי מיד שזאת פגישה שלא אשכח. לא ידעתי למה לצפות כשהגעתי למטה של NetApp, והתרשמתי מאוד מהדיון. אני זוכר שחשבתי שמתוך כל החברות שפגשתי בתחום הענן, ל-NetApp יש את הסיפור הכי משכנע וחזון לטווח ארוך לגבי איך להיות חברה משמעותית בתחום. החזון שהוא תיאר בפניי כיצד לספק ללקוחות אוטומציה, זריזות ואופטימיזציה באופן מובנה, על גבי פלטפורמות הענן, הראתה כי הגישה של NetApp לניהול אחסון דומה לגישה של Spot לניהול הענן".

מרכז הפיתוח של נטאפ בישראל, אליו הצטרפו עובדי קוגניגו בחודש שעבר, הוקם על בסיס רכישת הסטארט-אפ אונארו ב-2008. לפני כשנה רכשה נטאפ את הסטארט-אפ הישראלי קוגניגו (Cognigo), שפיתח פלטפורמה להגנה על מידע והתאמתו לתקנות הפרטיות השונות בעולם, כמו ה- GDPR ואחרות. היקף העסקה עמד על כ-70 מיליון דולר.