מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי • בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי • בייג'ינג ושנחאי מזנקות

אקוסיסטם טכנלוגי / אילוסטרציה: שאטרסטוק
אקוסיסטם טכנלוגי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ישראל החליפה מקומות עם קנדה ועלתה למקום השלישי בקרב מועדון ארבע המדינות בעלות האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים בעולם, בסקר שערכה חברות הייעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink. במקום הראשון ניצבת ארה"ב, ובמקום השני - בריטניה. במקום החמישי ניצבת גרמניה, שזינקה בארבעה מקומות. אחריהן, הולנד אוסטרליה, שוויץ, ספרד ושבדיה. סין זינקה 13 מקומות, למקום ה-14.

הכוונה באקוסיסטם היא לגופים המרכיבים את סצנת הטכנולוגיה, כמו סטארט-אפים, מאיצים (אקסלרטורים), חממות טכנולוגיות, קרנות הון סיכון וגופי מחקר. 

במדד הערים, ירדה תל אביב מקום אחד  - מהמקום השישי למקום השביעי. לפניה בדירוג: סן פרנסיסקו, ניו יורק, לונדון, בוסטון, ולוס אנג'לס. העיר היחידה מחוץ לארה"ב שמקדימה את תל אביב היא בייג'ינג שזינקה ב-11 מקומות והגיעה למקום השישי. את העשירייה הראשונה סוגרות ברלין, מוסקבה, ושנחאי.

בתוך ישראל, ממוקמת ירושלים במקום השני (מקום 55 בעולם), במקום השלישי חיפה (שזינקה 35 מקומות למקום ה-143 בעולם), ואחריה באר שבע (מקום 199 בעולם). למדד השנה נכנסו גם שלוש ערים ישראליות חדשות: יקנעם (מקום 296), אילת (494) ואשדוד (517).

עיר שזינקה באופן משמעותי היא דובאי מאיחוד האמירויות, שזינקה ב-40 מקומות למקום ה-99, ויוהנסבורג בדרום אפריקה, שזינקה ב-88 מקומות למקום ה-160.

מעמדה של תל אביב יציב

המדד של StartupBlink, הסוקר את האקוסיסטמים בעולם החל מ-2014, מורכב משילוב של כמות הסטארט-אפים, איכותם, והסביבה העסקית שבה הם פועלים, כמו הנטל הבירוקרטי, לצד איכות חיבוריות האינטרנט ועוד פרמטרים, המשוקללים בעזרת אלגוריתם שפיתחה החברה. ההגדרה לסטארט-אפ במדד היא חברה חדשה שמפתחת טכנולוגיה או מודל עסקי חדשניים. חברות יוניקורן, ששוויין מעל מיליארד דולר כמו גם חברות צמיחה גדולות, משפיעות על המדד בנפרד מהסטארט-אפים. כמו כן, הייחוס של סטארט-אפים כשייכים לאקוסיסטם באזור מסוים, נעשה על פי המקום שבו צמח הסטארט-אפ, ולא למקום שבו הוא פועל כיום.

לדברי החברה, המדד מבוסס על דגימה של כ-15%-20% מהגופים באקוסיסטמים בעולם, ובנוסף על מידע על 100 אלף גופים נוספים, שמקורו בשותפות הדאטה של StartupBlink כמו "מיט-אפ" ו-"קראנצ'בייס". בחברה מדגישים שהמדד אינו מבוסס על דאטה סובייקטיבי כמו ראיונות וסקרים, ולא בוצעו בו "התאמות" בהתבסס על מיקום, או קריטריונים סובייקטיבים אחרים.

בשיחה עם "גלובס" הסביר מנכ"ל StartupBlink אלי דוד כי התהליכים הבולטים שבהם הבחינו עורכי הסקר הם זינוקן של הערים הסיניות בייג'ינג ושנחאי, שנהנות מ"אפקט הרשת" בשל שילוב של אוכלוסייה גדולה ושל השקעות ממשלתיות אדירות. לדבריו, מעמדה של תל אביב יציב מאוד, ונכון לעתה, מבין כל הערים בעולם, רק הערים הסיניות הגדולות מסוגלות לאיים על מיקומה בדירוג העולמי.