נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" • מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול
בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב הצהרה לתקשורת. פחות מ-24 שעות לפני כניסת הסגר לתוקף, נתניהו שוקל להחמיר את הנחיות הסגר, וזאת לאור העלייה הגדולה בתחלואה.

"אזרחי ישראל, אנחנו לפני סגר שני מאז שהחלה המגיפה העולמית. הסגר הזה חשוב ומתבקש ו נעמוד בו כולנו יחד", פתח ואמר נתניהו. "גם בוושינגטון, עם ידידי סגן הנשיא פנס, עסקנו בקורונה. דנו בשיתוף פעולה. עשינו 2 הסכמי שלום היסטוריים . נראה את פירותיהם יחד. כבר ראינו סוכנות של אבו דאבי שפתחה סניף בישראל. אני מודיע, תהיינה מדינות נוספות.

"עם הנחיתה הסתערתי על המשימות", המשיך ראש הממשלה בדבריו. "הכרזנו על תוכנית כלכלית לשימור עובדים, נגדיל מענקים, נקצץ שכר בכירים. הכלכלה שלנו במצב טוב יותר מרוב כלכלות העולם. 

"בגל הראשון היינו ראשונים בסגר בזכות החלטות נכונות שלנו, והתחלואה היתה מן הנמוכות בעולם. והגל השני מכה בכל העולם. מדינות מטילות סגרים, כמו באוסטרליה לדוגמה. וכולם יגיעו להחלטה קשה כמו שלנו. אמרתי לכם שזה יעבוד כמו אקורדיון, וזה תלוי בדגל אדום שתניף מערכת הבריאות. 

"עשינו את כל המאמצים כדי לאזן בין בריאות לכלכלה. אך ביומיים האחרונים נרשמה עלייה גדולה בתחלואה. ולכן דיברתי היום עם אדלשטיין וגמזו ושאלתי האם המצב מחייב להדק מגבלות. זו היתה שיחה עניינית ורצינית. אני מעריך שבמצב התחלואה הזה, לא תהיה לנו ברירה אלא להחמיר. 

"אני אדון עם גנץ ושאר השרים, אך אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם. ואם יש עלייה גיאומטרית זה מצב של אחרי הוספת מיטות ומכונות הנשמה, ותוספת רופאים ואחיות לא יכולים לעמוד בקצב, ואז מספר המתים יעלה ואתם תשאלו למה לא עשיתם מספיק. אני לא אהסס לקבל החלטות קשות יחד עם חבריי השרים.

"יש 2 הנחיות חשובות. לעטות מסיכות ולמנוע התקהלויות עד שנשיג חיסון. ככל שמדינות עושות זאת הן מונעות צעדים קשים. זה ייקח עוד חודשים עד שנראה את החיסונים השונים. אבל זה נראה באופק. אלה ימי מאמץ לאומי. הבריאות והכלכלה בידיים שלנו. זה הזמן לערבות הדדית. בעזרת השם ננצח".

"כל מי שיצא לחל"ת, יקבל רשת בטחון מהמדינה"

"החלטתי על דוגמה אישית וקודם כל תהיה הפתחת שכר שרים וח"כים", אמר שר האוצר ישראל כ"ץ, שעלה לדבר לאחר הצהרתו של ראש הממשלה. "פרשנו רשת בטחון כלכלית כדי לסייע לעצמאים ובעלי עסקים והיא עובדת היטב. אני בודק ומוודא שהכל מתנהל כפי שהובטח. 

"כל המובטלים שמובטלים בניגוד לרצונם מקבלים למשך שנה דמי אבטלה. וכל מי שיצא לחל"ת, יקבל רשת בטחון מהמדינה. החלטנו לתגבר את רשת הבטחון ולכן בתכנית עצמה יש הורדה של רף הסיוע לירידת פגיעה ב-25% , במקום 40%. כל העסקים שיפגעו בירידה ב-25% במחזור יקבלו השתתפות בארנונה. הדברים האלה באים במקביל גם להקדמת מענקים. ניתן מענקים על חשבון ספטמבר ואוקטובר. הנחינו את רשות המסים לתת פרישת מע"מ. בנוסף, לא נרצה שמעסיקים ישחררו עובדים לחל"ת.

ולכן מצפים מבעלי עסקים לשמור עובדים ולכן יש תמריץ של 5,000 שקל למי שישמור על העובדים לפי טבלה שקבענו. כל עובד שישמור יקבל מענקים. זאת כדי שתהיה ערבות הדדית.

"החלטתי לפעול לביטול סעיף קיזוז דמי אבטלה אם שיעור האבטלה ירד מ-10%. הגדלנו גם את ההלוואות. כדי להחזיר צמיחה, תכנית להכשרה מקצועית ותעסוקה. נעביר עוד חוקים מעודדי צמיחה".

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, בירך על תוכניתו הכלכלית של שר האוצר: "בניגוד לסגר הראשון, כעת מורגש רצון אמיתי לסייע למגזר העסקי. אני מודה לשרי האוצר והכלכלה והתעשייה שאימצו את עמדתנו וקבעו מענק לשימור עובדים לצד שורה של הקלות תזרימיות וכספיות לטובת המעסיקים. הסגר השני הוא מכה קשה למשק ועל מנת שהעסקים יצאו ממנו בחיים, יש לעשות הכל כדי לספק להם את מכונות ההנשמה הנדרשות.

"אנו מדגישים כי שום תמיכה במגזר העסקי לא תהיה שלמה ללא החלטה נחרצת של הממשלה, להפנות את תקציבי הרכש הציבורי לתוצרת הארץ, בכדי לייצר מקומות עבודה בישראל במקום במדינות זרות. כך עושות כבר כיום המדינות המובילות בעולם, שכבר השכילו להבין כי יש להגדיל את הצריכה באמצעות רכש מקומי".

"התייעצות בריאותית"

מוקדם יותר קיים נתניהו דיון בהשתתפות פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו ושר הבריאות יולי אדלשטיין. גמזו אמור היה להתראיין בגלי צה"ל, והשדרנים ירון וילנסקי וקובי סודרי אף הודיעו מראש כי הוא יצטרף לשידור בשעה 17:30, אך כאשר התקרבה השעה, הסתבר שגמזו יעדר מן הראיון.

בדיעבד הסתבר שהוא נכנס לשיחה טלפונית עם נתניהו ואדלשטיין במהלכה הם דנים בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים. בלשכת ראש הממשלה ציינו כי מדובר ב"התייעצות בריאותית" וכי בודקים עד כמה הסגר אפקטיבי.

הכנסת דנה בתקנות

במקביל, ועדת חוק חוקה ומשפט נמצאת בכנסת ודנה מאז שעות הבוקר בתקנות. לפי החוק עומדים לרשותם 24 שעות לשנות, לתקן או לבטל את התקנות, כאשר חברי הכנסת של האופוזיציה מטיחים ביקורת קשה על התקנות, במיוחד לאור העבודה שמומחים רבים מציינים כי הסגר לא אמור להוריד את נתוני התחלואה, אלא רק לעצור את התפשטות הקורונה.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שמע על הכוונה לשנות את התקנות ותקף את יו"ר הוועדה יעקב אשר. "אנחנו יושבים פה מן הבוקר ועובדים על התקנות והם בינתיים שוקלים בכלל לשנותן". בשלב ראשון, אשר לא היה מודע לשינויים הנרחבים וציין רק כי מדובר בתוספת ערים כאדומות. אבל בסופו של דבר הסתבר שמדובר בשינוי מהותי של התקנות.

בוועדה הגיעו להסכימה להגדיל את המרחק המותר בסגר מ-500 מטר ל-1,000 מטר. יור הוועדה ח"כ אשר אמר כי "בעקבות הדברים שנאמרו כאן בוועדה, יש הסכמה מצד הממשלה, וזה ייכנס במשאל טלפוני, ויגדילו מ-500 ל-1000 מטר כדי לתת לאנשים יותר מרחב". אשר ציין כי מדובר על יציאה רגלית בלבד: "הסגר לא הולך להיות קל, אנחנו עושים מה שאפשר".

צרו איתנו קשר *5988