סבב השקעה בפינטק מייצר למיטב דש רווח של שנה שלמה

בית ההשקעות צפוי לרשום רווח הון של 20-25 מיליון דולר הודות לסבב גיוס נוסף בחברת הפינטק ליקווידיטי

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

הצלחה במגזר הפינטק נרשמה לזכות בית ההשקעות מיטב דש והמנכ"ל שלו, אילן רביב - שצפוי להציג רווח הון בהיקף השקול ל"רווח שנתי מייצג" עבורו, בגובה של 20-25 מיליון דולר (68-84 מיליון שקל). זאת, הודות לסבב גיוס נוסף בחברת הפינטק ליקווידיטי, שנעשה באמצעות השקעה של 20 מיליון דולר מצד קרן ההון סיכון האמריקאית ספארק וקרן MUFG מקבוצת מיצובישי, לפי שווי חברה של 100 מיליון דולר "אחרי הכסף".

ליקווידיטי מפתחת טכנולוגיה לדירוג וחיתום דיגיטלי רציף של חברות טכנולוגיה, לצורכי רכישה אפשרית של תזרימי הכנסות של חברות אלה. מיטב דש השקיע בליקווידיטי במרץ 2018, כשהמנכ"ל רביב הצטרף לעסקה מכספו הפרטי, והוא מחזיק באחוזים בודדים ממנה. אז רכש מיטב דש 54% בליקווידיטי תמורת 540 אלף דולר בלבד, ורביב רכש 6% בתמורה ל-60 אלף דולר, תוך שהם גם התחייבו לבצע השקעות נוספות במימון ההשקעות הראשונות של החברה. לפיכך, מדובר בהצפת ערך משמעותית ומהירה מאוד.

ערב סבב השקעה הנוכחי, שלט מיטב דש בליקווידיטי עם החזקה של 54.2% ממניותיה, ועתה הוא ידולל, כך שיירד משליטה להחזקה של 44.6%. למעשה, מיטב דש ורביב באופן אישי מאמינים כי ליקווידיטי תמשיך להציף ערך, ולא מכרו מהחזקותיהם בה במסגרת סבב הגיוס הנוכחי. שני הגופים הזרים יחזיקו עתה ב-20% מליקווידיטי, כשבמיטב דש מפרטים עוד כי "ספארק עשויה להגדיל את החזקותיה בליקווידיטי עד ל-20% בשנה הקרובה".

במיטב דש מציינים כי "כספי ההשקעה מיועדים בעיקרם להאצת פיתוח הטכנולוגיה של ליקווידיטי ולביסוס ופיתוח עסקיה של ליקווידיטי, לרבות הקרנות המנוהלות על ידה, באזורים נוספים בעולם, ובפרט באסיה ובארה"ב".

בית ההשקעות מיטב דש נסחר כיום לפי שווי שוק של כ-785 מיליון שקל. לאורך שנים נקט מיטב דש באסטרטגיה של יצירת מגוון פעילויות מעבר לניהול השקעות מסורתי. במסגרת זו הוא הקים לעצמו מערך אשראי חוץ-בנקאי וכן מערך ניהול השקעות אלטרנטיביות.

ההשקעה בליקווידיטי, שאותה מנהל רון דניאל, היא חלק מפעילות ההשקעות האלטרנטיביות האלה, ולצדה מחזיק מיטב דש גם בקרן ההשקעה באשראי צרכני בארה"ב פאגאיה, בקרן ההלוואות מגובות שעבודים לרכישת נדל"ן בארה"ב רייגו, וכן בקרן אמרלד 3, שפועלת בתחום האשראי לנדל"ן באירלנד. 

צרו איתנו קשר *5988