נוטשים את ספינת הוואטסאפ השוקעת: גל הורדות עולמי של טלגרם וסיגנל

בעקבות הסערה סביב עדכון מדיניות הפרטיות של ווטסאפ • הבוקר פרסמה ווטסאפ תגובה ל-"שמועות" על עדכון מדיניות הפרטיות שלה מבטרה להבהיר כי העדכון נוגע לתקשורת של משתמשים פרטיים עם בתי עסק באמצעות הווטסאפ, ולא לתקשורת בין משתמשים פרטיים

טלגרם / צילום: שאטרסטוק
טלגרם / צילום: שאטרסטוק

גל של הורדות של אפליקציות המסרים המידיים טלגרם וסיגנל שוטף את חנויות האפליקציות של אפל ושל גוגל בעקבות הסערה סביב עדכון מדיניות הפרטיות של ווטסאפ, שביקש לאפשר שיתוף נתונים בין ווטסאפ לבין פייסבוק ואיים לנתק מהאפליקציה משתמשים שלא יאשרו אותו.

על פי נתוני חברת Sensor Tower, בין ה-6 ל-10 בינואר הורדה סיגנל, הנחשבת למאובטחת מבין השתיים, כ-7.5 מיליון פעמים משתי חנויות האפליקציות. מדובר בשיעור הורדות הגבוה פי 43 בהשוואה לשבוע שקדם לו, ושיעור שיא בתולדותיה. במקביל, על פי נתוני Apptopia, נהנתה טלגרם בין יום רביעי האחרון ליום ראשון מ-5.6 מיליון הורדות.

במקביל פרסמו הבוקר ווטסאפ והחברה האם פייסבוק תגובה לידיעות שפורסמו במהלך הימים האחרונים אודות עדכון הפרטיות החדש שלה. תחת הכותרת "עונים על שאלותיכם בנוגע למדיניות הפרטיות של ווטסאפ" פרסמה החברה את תגובתה ל-"שמועות", שעסקו בעדכון המדיניות, אותו התבקשו בימים האחרונים משתמשי האפליקציה לאשר. עדכון המדיניות התייחס לאופן שבו משתפת ווטסאפ מידע על המשתמשים עם פייסבוק. העדכון עורר תהיות רבות של משתמשים ומומחי פרטיות במיוחד לנוכח האזהרה שלוותה לו, לפיה אי אישור העדכון, יביא לחסימת האפליקציה לשימוש החל מה-8 בפברואר.

בעמוד שפתחה כדי להשיב על הטענות כנגד מדיניות הפרטיות שלה, ביקשה ווטסאפ להבהיר קודם כל כי עדכון מדיניות הפרטיות נוגע לאופן שבו משתמשים פרטיים מתקשרים עם עסקים בפייסבוק, ולא בתקשורת בין משתמשים פרטיים. "לאחרונה עדכנו את מדיניות הפרטיות שלנו, וקיבלנו על כך הרבה שאלות טובות", פתחה ווטסאפ את הודעה בעמוד, ו"אנו רוצים להבהיר כי העדכון לא משפיע על פרטיות ההודעות לחברים ומשפחה, בשטום דרך שהיא. במקום זאת, העדכון כולל שינויים לגבי האופן שבו מתקשרים עם עסקים בווטסאפ".

בראשית דבריה, החברה מבהירה את מה שהיה ידוע: ההודעות האישיות מוצפנות, ולכן לא ווטסאפ ולא פייסבוק יכולות לקרוא אותן. ווטסאפ החלה להצפין את ההודעות האישיות לפני זמן רב וסיימה את התהליך ב-2016. מאז, כל משתמש יכול לראות בתחילת כל התכתבות הודעה על כך, בגופן (פונט) צהוב קטן, עם איקון של מנעול.

החברה הבהירה גם כי היא לא אוספת מטא דאטה על התקשורת של המשתמשים הפרטיים עם משפחה וחברים. "בעוד שמפעילי תקשור סלולרית מסורתית מאחסנים מידע זה, אנו מאמינים שלשמור את תיעוד שכזה על שני מיליארד משתמשים יהווה כזה סיכון לפרטיות ולאבטחת המידע, שלא נרצה לעשות כן".

מה כן לטענת החברה כולל העדכון, באיזה אופן הוא שונה מתקשורת עם בני משפחה וחברים, מדוע ווטסאפ אוספת את המידע הזה וכיצד היא מקשרת אותו לפייסבוק? ווטסאפ הסבירה כי "תקשורת עם עסקים שונה מתקשורת עם משפחה וחברים", וכי כפי שמנהלים תקשורת עם כל חברה מסחרית, שיכולה לראות את האימיילים שנשלחים אליה או להקליט את שיחות הטלפון עם לקוחותיה כך גם בתקשורת של אותם עסקים דרך הווטסאפ. החברות הללו משתמשות בתוכן הזה "למטרות שיווק, כולל פרסום בפייסבוק". ווסטאפ הדגישה עוד כי "תמיד נהיה ברורים, בתוך ווטסאפ, כאשר תהיו בתקשורת עם עסק שמשתמש בפיצ'רים הללו".

פיצ'ר נוסף שעדכון מדיניות הפרטיות החדש אמור לאפשר, הוא תצוגה של מודעות "פייסבוק שופס" בתוך ווטסאפ. פייסבוק השיקה את פלטפורמת המסחר הזו במאי 2020, צעד שזכה להתעניינות עצומה בקרב סוחרי רשת זעירים. פיצ'ר אחר שיתאפשר הוא הצגת כפתור לתקושרת באמצעות הווטסאפ, בתוך מודעות בפייסבוק.

צרו איתנו קשר *5988