בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו תוכנית כלכלית, על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות • נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות
בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ פורסים כעת תוכנית כלכלית "ענקית להזנקת כלכלת ישראל", שכוללת מענקים נוספים למגזרים שונים בחברה. זאת למרות שהיועמ"ש הזהיר שלא ינקטו בצעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות. 

לתוכנית המלאה לחצו כאן

נתניהו אמר הערב כי "אנחנו מביאים מיליוני חיסונים, נביא דרכון ירוק למי שהחלים מהקורונה. מציגים תוכנית ממש לפני היציאה מהסגר, שאנחנו מתכוונים לתת עוד עזרה לאלה שצריכים. אני מביא עם שר האוצר תשעה צעדים להזנקת הכלכלה. התוכנית תובא לאישור הממשלה, ואני אביא לכנסת מה שדורש חקיקה. אני בטוח ש(השרים והח"כים) לא ירצו לפגוע בפרנסה וברווחה של אזרחי ישראל. אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה ואנשים לא יכולים לחכות. מאמין שהרוב הגדול בממשלה ובכנסת יתמכו בה כדי להתייצב לצד העסקים והעצמאיים בישראל. אנחנו נדאג לכל אזרח". 

שר האוצר כ"ץ עלה כדי לפרט את מענקי התוכנית:

1. המענק לעסקים: עסקים עם מחזור בהיקף 18-300 אלף שקל יקבלו מענק של 8-15 אלף שקל, לפי מידת הפגיעה; עסק עם מחזור של 300 אלף שקל ומעלה מענק של עד 30 אלף שקל. עסקים חדשים שנפתחו ב-2020 יקבלו מענק של 8 אלף שקל.

2. מענק למשקי בית עד עשירון 7: 750 שקל לכל מבוגר; 500 שקל לכל ילד, עד הילד הרביעי; 300 לכל ילד, החל מהילד החמישי. 

3. תימרוץ להחזרת מובטלי קורונה ותקים לעבודה: מענק זה יקבלו מי שקיבל אבטלה במשך 80 יום מתחילת הקורונה ועד סוף 2020 ויחזור לעבודה ל-4 חודשים. כך, מי שיחזור לעבודה יקבל בנוסף לשכרו בחודש הראשון מענק בשווי דמי אבטלה, בחודש השני והשלישי מענק השלמת שכר ובחודש הרביעי מענק בשווי דמי אבטלה. בנוסף, מעסיקים שיחזירו מובטלי קורונה ותיקים לעבודה יקבלו מענק גם כן. 

צעדים נוספים שהוכרזו: מענק מיוחד לנכים; פריסת מע"מ ל-6 חודשים; הקלה בהלוואות לעסקים; דמי אבטלה לעצמאים; הפחתת רגולציה; ורפורמה להגדלת השקעות. 

כ"ץ ציין כי "מי שמקבל את ההחלטות זה ראש הממשלה ושר האוצר עם הממשלה. מי שישפוט אותנו זה בעלי העסקים והציבור הכללי. שום נבואת זעם שנתנו לנו לא קרתה, אנחנו נמשיך לפעול".

נתניהו: "למה זה כלכלת בחירות? כי זה עוזר לאזרחי ישראל?"

נתניהו הסביר כי התוכנית הכלכלית החדשה אפשרית ממספר סיבות: "למה אנחנו יכולים לעשות את זה? כי יש לנו דירוג אשראי גבוה מאוד A+ ותחזיות חיוביות של חברות הדירוג, יחס חוב תוצר של 73% בלבד. זה פחות ממה שהגורמים המקצועיים העריכו. כיווץ מינימלי של התוצר, מהנמוכים ב-OECD - רק ב 3.7% כיווץ. לצד צפי לצמיחה גדולה שך 6.3% ב-2021 והשקל גם חזק מאוד". 

"זו לא תעמולת בחירות ולא כלכלת בחירות", המשיך נתניהו. "האמריקאים השקיעו במונחים ישראלים 180 מיליארד שקל. היועץ המשפטי של ארצות הברית פסל את זה? למה זה כלכלת בחירות כי זה עוזר לאזרחי ישראל? הקורונה נעצרה? לפי זה אולי צריך לעצור את החיסונים? אול היועץ המשפטי צריך להגיד לי כמה חיסונים להביא ולתת. אני לא מעלה על הדעת שמישהו ירצה לפגוע באזרחי ישראל ובבעלי העסקים. איפה נשמע דבר כזה שיועצים משפטייים יגידו לנו כמה ומה לתת? באיזה דמוקרטיה מתוקנת זה קורה? הגיע הזמן שגם אנחנו נהיה דמוקרטיה אמיתית". 

נתניהו התייחס להחלטה לסגור החל ממחר את נתב"ג. "סגרנו והגבלנו את שדה התעופה מאפריל ועד אוגוסט וגם בהמשך. אף אחד לא סגר כמו הסגירה הנוכחית. אני סוגר עכשיו בגלל המוטציות ואנחנו לא יודעים בדיוק מה יש שם ואם החיסונים עמידים בפני זה. אנחנו רוצה עד אמצע חודש מרץ לחסן את כל האוכלוסייה, וכשהמוטציות האלו יגיעו, נפגוש אותן עם רוב האוכלוסייה שמוכנה וערוכה לכך".

נתניהו התייחס למצב התחלואה בחברה החרדית ואמר כי "אני מצפה מכולם למלא אחר ההוראות ואנחנו אוכפים בתקיפות ובאחריות. מצפים גם מהציבור החרדי לנהוג כך, רובו שומר, קשה להם לדחות תורה אבל פיקוח נפש דוחה תורה. מחר יובא החוק להגברת הקנסות. קודם הגיע לכנסת אבל לא היה רוב".

לגבי היחסים עם הרב קנייבסקי, מנהיג החרדים הליטאים, אמר נתניהו כי "אני מדבר עם כולם, ביישובים הערבים עם ראשי הערים, וגם עם המנהגיים הדתיים וכך גם בציבור החרדי. אני אומר להם להישאר בבית וכן גם מצלצל לרבנים, למה לא? לגבי הנכד של הרב קנייבסקי, הרב עצמו לא זמין אז כך זה קורה. לא התחננתי ביקשתי שיקיימו את ההנחיות, לא יודע אם זה השפיע, מקווה שכן".

נתניהו התייחס גם לחזרה לשגרה בישראל ואמר כי "אנחנו נצטרך להמשיך לעטות מסכות עוד זמן, אבל נוכל לקיים חיים די רגילים לפני כל העולם. מי שלא התחסן עושה טעות נוראית ומסכן את עצמו".

נתניהו פנה לחברה החרדית ואמר "לכו להתחסן, שמרו על הכללים, אין כוונה לפגיעה או אפליה, אלא ציפייה מכולם לשמור על החיים".

תוכנית שלא נדונה באוצר

התוכנית הכלכלית שהוצגה על ידי ראש הממשלה ושר האותר לא נדונה במשרד האוצר וגם לא הגיעה ממנו. את ההודעה על התוכנית מסר דובר הליכוד, ובדיקה באוצר העלתה כי בכיריו ואגפיו לא היו שותפים להכנתה. בשבוע שעבר פנה היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לנתניהו ולכ"ץ במעין אזהרה לבל ינקטו בצעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות. נתניהו בשיחות סגורות התרעם מאוד על כך ולפי גורם פוליטי אחד אמר בין השאר: "כל צעד שאביא כעת לסיוע לנפגעי הקורונה הוא יפסול? שכל המשק יחכה עד אחרי הבחירות?". לכן, הבאת התוכנית נראית אולי כמעין מבחן להצהרת מנדלבליט.

נתניהו הכריז בחודש האחרון כמה פעמים, ובעיקר במפגשים עם נציגים של מגזרים שונים, כי הכוונה להביא עוד חבילת סיוע ופיצויים שתאפשר גישור של החודשים הקרובים ותקופת הסגר עד שניתן יהיה לפתוח את המשק בחודשי האביב, לאחר שרוב האוכלוסייה תחוסן.

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הציג את תוכניתו הכלכלית בדיוק באותה השעה שבה נתניהו וכ"ץ הציגו את תוכניתם. 

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר: "המשק זקוק למנועי צמיחה אמיתיים ולא לכותרות. ביומו הראשון בתפקיד הודיע ביידן שיישם העדפה אמיתית של תוצרת מקומית וינהיג מהלכים שיחזירו את המשק לצמיחה, אך כאן המעסיקים מקבלים טלאים על טלאים של כותרות. אנו מברכים על כל צעד להסרת רגולציה והיה צריך לעשות זאת מזמן. בנוסף, כל צעד להחזרת מובטלים לעבודה לא יהיה שלם בלי שהממשלה תבטל לפחות את הטעויות להן היא גרמה כמו מודל החל"ת שתוקע את שוק העבודה. יש להיגמל ממענקי החל"ת ובמקביל להאיץ יצירת מקומות עבודה חדשים ע"י הגדלת ביקושים מקומיים לתעשייה במטרה לאפשר לעשרות אלפי מחוסרי תעסוקה להקלט במקומות עבודה ולהקל על העלויות למעסיקים".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "גם הממשלה וגם בכירי האוצר לא ראו את פרטי התוכנית, ומסיבה אחת: אין כזאת. ביבי מתחמן ולא מתכוון לממש כלום. עצוב מאוד שנתניהו שוב מבטיח, לא יקיים וישאיר לבד מאות אלפי ישראלים שמחכים לעזרה. אחרי הבחירות נוודא שתקום ממשלה שתורכב רק מאנשים ישרים שיעשו הכל לשקם את הכלכלה ואת הפילוג בעם".

צרו איתנו קשר *5988