האזרחית הישראלית שנעצרה בסוריה חזרה לישראל

האישה הגיעה לפנות בוקר לישראל מרוסיה, לאחר עסקת שחרור בין ישראל לסוריה בתיווכו של פוטין • ישראל החזירה לסוריה שני רועי צאן ותקצר בשלושה חודשים את עבודות השירות שנגזרו על פעילה דרוזית שנשפטה בשל הסתה

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ
נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

האזרחית הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה ונעצרה שם, הגיעה לפנות בוקר לישראל מרוסיה. זאת במסגרת עסקת שחרור בתיווכה של רוסיה.

משלחת ישראלית בראשות ראש סגל רה"מ אשר חיון ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום, בהשתתפות נציגי מל"ל ורופאה, יצאה בצהריים למוסקבה, לשם הועברה הצעירה אמש מדמשק. רופאה ישראלית בדקה את הצעירה וקבעה כי מצבה הרפואי טוב. הישראלית שוחחה עם משפחתה ממוסקבה.

בהודעת ראש המשלה נאמר כי "לפני ימים אחדים צעירה ישראלית חצתה את הגבול לסוריה. אני שוחחתי פעמיים עם ידידי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ביקשתי את עזרתו כדי להשיב אותה, והוא אכן פעל. אני מבקש להודות לו על שנרתם שוב להשבת אזרחים ישראלים ארצה. ישראל תמיד עשתה ותמיד תעשה כל מה שביכולתה כדי להשיב את אזרחינו לארץ. אני מבקש להודות לנשיא המדינה, ראש המל"ל, מתאם השבויים והנעדרים, צה"ל, שב"כ, מוסד, משרד הביטחון, משרד החוץ ולכל מי שעזר בפעולה החשובה הזאת. תודה לכם" .

נתניהו שוחח עם נשיא רוסיה פוטין פעמיים בימים האחרונים, בתאריכים 8.2.21 וב-13.2.21, וביקש לסייע לישראל כדי להשיב אזרחית ישראלית. פוטין נענה בחיוב לבקשת ראש הממשלה נתניהו שהודה לו על הסיוע. ראש המל"ל והיועץ המדיני לנשיא רוסיה המשיכו ברצף שיחות על מנת להשלים את פרטי החזרת האזרחית.

כפי שפורסם קודם, לכן בתמורה לשחרור הצעירה, וכמחווה של רצון טוב ישראל החזירה לסוריה שני רועי צאן שנכנסו לישראל וכן תקצר בשלושה חודשים את עבודות השירות (באמצעות חנינה) של ניהאל אל-מקת, פעילה דרוזית שנשפטה בשל הסתה נגד ישראל. ישראל הסכימה במהלך המו"מ, שתיווכה רוסיה, לתת תמורה נוספת לשחרורה של הצעירה. מהות התמורה עדיין אסורה בפרסום.

הצעירה שחצתה את הגבול סמוך למג'דל שאמס, תתוחקר אודות הפרשה לרבות על מעצרה וחקירותיה בסוריה. עדיין לא ברור מה גרם לה לחצות את הגבול, אך ככל הידוע מדובר בפרשה רומנטית הנמשכת כבר זמן מה.

צרו איתנו קשר *5988