עכשיו באים? כלל ביטוח רוכשת מניות צמח המרמן לאחר זינוק שנתי של 150%

קבוצת הביטוח תרכוש כ-10% ממניות חברת הנדל"ן תמורת 50 מיליון שקל • בעבר סיכמה על השקעה של מאות מיליוני שקלים בפרויקט של צמח המרמן בגבעתיים

חיים פייגלין / צילום: שלומי יוסף
חיים פייגלין / צילום: שלומי יוסף

כלל ביטוח מבצעת השקעה גדולה יחסית במניות צמח המרמן , חברת הנדל"ן שבשליטת חיים פייגלין, אבי בן אברהם ורן בן אברהם. זאת באמצעות הקצאה פרטית של מניות החברה לפי מחיר של 26 שקל למניה, המהווים הנחה של כ-7% על מחיר השוק טרם אישור ההקצאה. בתמורה למניות תשלם כלל ביטוח סכום כולל של כ-50 מיליון שקל ותהפוך לבעלת עניין בצמח המרמן, עם 9.6% מהון החברה.

העסקה בין צמח המרמן ובין כלל ביטוח נעשית אחרי זינוק שנתי של קרוב ל-150% שמציגה מניית חברת הנדל"ן, המובילה אותה להיסחר ברמת שיא המשקפת לצמח המרמן שווי נוכחי של יותר מ-500 מיליון שקל. העליות במניית צמח המרמן נרשמות כחלק מהסנטימנט החיובי המאפיין את המסחר במרבית מניות חברות הנדל"ן למגורים בבורסה המקומית כבר חודשים ארוכים.

צמח המרמן היא חברת בנייה העוסקת בייזום ובביצוע פרויקטים גדולים בפריסה ארצית. החברה עוסקת בעיקר בבנייה עירונית רוויה ומעורבת שימושים למגורים, מסחר ומשרדים, וכן בביצוע פרויקטים נוספים לחברות מובילות במשק הישראלי - בעצמה ובאמצעות החברה הבת (50%) סיון ביצוע.

צמח המרמן נמצאת בשלבי ייזום, תכנון וביצוע של 22 פרויקטים בפריסה ארצית, בהיקף כולל של יותר מ-5,000 יחידות דיור ו-43 אלף מ"ר בשטחי מסחר ומשרדים. לאחרונה נכנסה החברה לתחום ההתחדשות העירונית. כמו כן היא זכתה בקרקע במכרז של רמ"י להקמת פרויקט חדש בשכונת נווה גן ברמת השרון, בצמוד לתל ברוך צפון התל אביבית.

צמח המרמן סיימה את 2020 עם עלייה של 22% ברווח הנקי לכ-56 מיליון שקל, למרות ירידה של יותר מ-40% בהכנסותיה, שהגיעו לכ-324 מיליון שקל. שיעור הרווח הגולמי בשנת 2020 עמד על כ-29.6%, לעומת כ-17.9% בשנה הקודמת. ההון העצמי של החברה נכון לסוף 2020 עמד על כ-295 מיליון שקל.

חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן: "ההקצאה מאפשרת לנו לחזק את ההון ואת הרחבת פעילות החברה בתחום המגורים בישראל. אנו מאמינים כי הקצאה זו תהווה צעד חשוב באסטרטגיה וביצירת ערך לבעלי המניות".

אין זו פעם הראשונה ששתי החברות מבצעות ביניהן עסקה. בספטמבר 2019 צירפה צמח המרמן כשותפה לפרויקט במתחם כורזין שבגבעתיים את כלל ביטוח, בהשקעה של 101 מיליון שקל בשלב הראשון, ובסכום עתידי נוסף של כ-250 מיליון שקל, כך ששהשקעה הכוללת של כלל ביטוח בפרויקט יכולה להגיע עד כ-350 מיליון שקל.

צמח המרמן, שהחזיקה במגרש בכורזין יחד עם חברת אורוקום הפרטית של אורן חלפון, חתמה על הסכם למכירת 70% מהזכויות לשטחי מסחר ותעסוקה שיהיו בפרויקט לכלל ביטוח.

ההשקעה בנדל"ן, בחברות נדל"ן ואף בחברות המעניקות אשראי לנדל"ן הופכת לרווחת בקרב הגופים המוסדיים בישראל וכלל בתוכם. כך החלה כלל ביטוח אשתקד לשתף פעולה עם חברת ברקת, בניהולו של עדי גזית (המחזיק בה יחד עם צמד המשקיעים גיל דויטש ורוני בירם), לצורך מימון פרויקטי נדל"ן. ההלוואה הראשונה שבמסגרתה השתלבה כלל ביטוח ופיננסים היא ליווי בנייה בסך של כ-130 מיליון שקלים לקבוצת בעלי קרקע, לצורך בניית פרויקט מגורים בדרום מערב בת ים. היקף הפרויקט נאמד בכ-500 מיליון שקל עם צפי רווחיות של כ-23%.

חודש לפני כן דיווחה קבוצת הנדל"ן מבנה (לשעבר מבני תעשייה) על השלמת העסקה למכירת חלקה (50%) בפארק העסקים והמשרדים "יורופארק" בקיבוץ יקום לידי קרן ההשקעות 2 JTLV וכלל ביטוח תמורת 243.5 מיליון שקל.

צרו איתנו קשר *5988