כתב אישום נגד שוטר מג"ב שהרג את איאד אל-חלאק

השוטר (20) יואשם בהמתתו של איאד אל-חלאק בקלות-דעת • זאת לאחר שמחקירת המקרה עלה כי אל-חלאק נורה ע"י השוטר בפלג גופו העליון, לאחר שכבר נורה בפלג גופו התחתון, שכב מנוטרל על הקרקע ולא החזיק בידיו דבר

מח"ש / צילום: רפי קוץ
מח"ש / צילום: רפי קוץ

שנה אחרי שנהרג איאד אל-חלאק, צעיר בעל צרכים מיוחדים מירושלים, לאחר שנחשד בטעות כמחבל, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה להגיש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שוטר מג"ב בן 20 בגין המתתו בקלות-הדעת.

על פי כתב האישום, ב-30 למאי 2020 בשעות הבוקר המוקדמות איאד אל-חלאק ז"ל היה בדרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה, כשעל פניו מסיכה כירורגית ועל ידיו כפפות שחורות חד פעמיות.

מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד, בעל הצרכים המיוחדים, עוררו את חשדם של שני שוטרים שהוצבו במקום אשר חשבו כי מדובר במחבל שמטרתו לפגע. אחד השוטרים הכריז ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה וכך החל מרדף גלוי אחריו, אליו הצטרפו בהמשך גם השוטר הנאשם ומפקדו, תוך כדי שהם קוראים לו בעברית וערבית לעצור ולהזדהות.

איאד לא עצר והמשיך במנוסתו, ובתגובה, תוך כדי המרדף, ירה המפקד לעבר רגליו של איאד שני כדורים מאקדחו אשר לא פגעו בו. מספר שניות לאחר מכן פנה איאד למתחם אשפה סגור שבו נכחו עובד ניקיון, עובד ווקף ואישה נוספת אותה הכיר איאד היכרות מוקדמת.

השוטר הנאשם ומפקדו נכנסו למתחם בעקבותיו של איאד, ובעודו עומד מולם, כשהוא עם גבו אל הקיר, ביצע לעברו ירי שכתוצאה ממנו נפגע איאד בבטנו התחתונה ונפל ארצה.

מיד לאחר הירי נכנסו שני השוטרים למתחם, ואחד מהם פנה אל איאד בערבית ושאל אותו היכן נמצא האקדח. במענה, איאד, שהיה פצוע כתוצאה מהירי הראשון, התרומם מעט, הצביע לעבר האישה אותה הכיר ומלמל דבר מה. לפיכך, פנה אחד השוטרים אל אותה אישה ושאל אותה היכן נמצא האקדח, והיא השיבה: "איזה אקדח?".

במקביל למענה שלה, ולמרות שאיאד היה על הארץ כשהוא פצוע כתוצאה מהירי הראשון ולא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לעבר פלג גופו העליון וגרם למותו.

עורכות הדין ליאת יונניאן וקרן לביא מהמחלקה לחקירות שוטרים מסרו עם הגשת כתב האישום כי "מדובר באירוע קשה ומצער שגרם למותו של צעיר בעל צרכים מיוחדים. ההחלטה על העמדתו לדין של השוטר היורה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות, שקלול מכלול נסיבות האירוע והטענות שנשמעו בהליך השימוע של השוטר.

"הירי שביצע השוטר לעבר איאד אל-חלאק ז"ל התרחש כאשר המנוח לא החזיק דבר בידיו ולא ביצע פעולה שהצדיקה את הירי לעברו. השוטר ירה לעברו תוך שהוא נוטל סיכון בלתי סביר שהוא יגרום למותו ולכן נמצא, כאמור, כי יש מקום להעמידו לדין".

עקב חשש לשלומם של השוטר ובני משפחתו, הוצא צו איסור פרסום על שמו ופרטיו.

צרו איתנו קשר *5988