הפתרון לבעיית המחסור במפתחים בהייטק - גאורגיה?

חברת Webiz הקימה בטביליסי בירת גאורגיה מרכז גיוס והכשרת כוח-אדם טכנולוגי ופיתחה תוכנית הכשרה מעשית למקצועות ההייטק המבוססת על סילבוס ישראלי • בימים אלה היא מגייסת עשרות מפתחים נוספים בגאורגיה על-מנת לעמוד בביקוש הגובר לתפקידי פיתוח בחברות הייטק ישראליות

גאורגיה / צילום: Shutterstock
גאורגיה / צילום: Shutterstock

בעיית המחסור במפתחים מהווה קושי מתמיד המעכב את צמיחתה של תעשיית ההייטק הישראלית ומציב בעיות תפעוליות יומיומיות הן לחברות הגדולות והן לסטארט-אפים. החברות הישראליות מחפשות כל העת פתרונות במדינות זרות, וחברת Webiz עשתה את הקישור לגאורגיה. החברה הקימה לפני כ 3 שנים בטביליסי בירת גאורגיה מרכז גיוס והכשרת כוח-אדם טכנולוגי.

Webiz פיתחה תוכנית הכשרה מעשית למקצועות ההייטק המבוססת על סילבוס ישראלי. במסגרת שיתוף-פעולה עם אוניברסיטת BTU (Business and Technology University) מנותבים אליה סטודנטים בשנת הלימודים השנייה בתחומי הטכנולוגיה, ונבדקת מידת התאמתם לקורס ההכשרה. הסטודנטים הנבחרים משתתפים בקורס שנמשך 6 חודשים בתחומים שונים: פיתוח במגוון שפות כגון: React, Node js DevOps, QA, UI/UX ועוד ועוברים בחינות הסמכה.

עד היום גויסו כ-180 מפתחים שעברו את ההכשרה והשתלבו בחברות ישראליות, מעל 70% מהם בתפקידי mid/senior level. בימים אלה Webiz מגייסת עשרות מפתחים נוספים בגאורגיה על-מנת לעמוד בביקוש הגובר לתפקידי פיתוח בחברות הייטק ישראליות. בכוונת החברה לגייס 200 מפתחים נוספים בשנת 2022 וכ-1,000 במהלך השנים הקרובות. כיום Webiz נמנית עם שתי החברות המובילות בגאורגיה בתחום גיוס והכשרת עובדי הייטק.

לאור הביקוש מתכננת Webiz להגדיל את הצוות הישראלי בגאורגיה ולהוסיף במסגרת תכנית רילוקיישן כ-10 אנשי מוצר, מנהלי פרויקטים ומפתחים ישראלים שיצטרפו לצוות הניהול של Webiz בטביליסי ויתמקדו בהרחבת הפעילות ושיפור השירות.

Webiz גאורגיה נוסדה על-ידי אייל בר עוז, מני בניש ודוד זרח, שלושה יזמים סדרתיים ומשקיעי הון סיכון (אנג'לים) שעוסקים בשני העשורים האחרונים במגוון תפקידים בפיתוח והשקעות. לבר עוז יש ניסיון עשיר כמנהל צוותי פיתוח ופרויקטים, ובין השאר הוא הוביל צוות פיתוח שסייע לבניית מערכת המסחר האלקטרוני של חברת Wix. בנוסף הוא היה מעורב כמשקיע במספר סטארט-אפים, ביניהם Ono Apps שנמכרה לחברת מטריקס.

Webiz עוסקת גם בסיוע לחברות סטארט-אפ ובין השאר מטפלת בהשקעות סיד, תכנון מוצר, ניהול פרויקט פיתוח, שיווק ופיתוח עסקי, זאת תמורת החזקות בחברות. על-פי מודל זה יש ל-Webiz אחזקות כיום ב-7 חברות סטארט-אפ ישראליות. וכאן גם הקישור לעובדים הגאורגים: קורס ההכשרה ניתן להם ללא כל תשלום, ו-Webiz מעניקה להם במסגרת חוזה העסקה בחברות סטארט-אפ שבהן יש לה החזקות, 25% מהרווחים שלה שיתקבלו במקרה שהסטארט-אפ יימכר או יונפק.

לדברי אייל בר עוז, מייסד משותף ומנכ"ל Webiz, "הגאורגים מתגלים כאנשי מקצוע ברמה גבוהה, בעלי מוסר עבודה גבוה ורמת נאמנות גבוהה, שנמנעים מקפיצות מחברה לחברה עקב הטבות ופיתויים. עובדי החברה שגייסנו בגאורגיה מועסקים כיום על-ידי כ-21 חברות ישראליות, וביניהן קלטורה ו-888, וסטארט-אפים ישראליים המחפשים כוח-אדם איכותי במחיר אטרקטיבי שמאפשר להם לשרוד ולהמשיך לפעול. החברות המעסיקות מביעות שביעות-רצון גבוהה מהמפתחים הגאורגים, והביקוש להם גדול פי כמה מההיצע הנוכחי".

בר עוז הוסיף: "תוך מספר שנים נוכל לפתור חלק משמעותי מהמחסור במפתחים בישראל באמצעות ההכשרות בגאורגיה שמתגלה כמכרה זהב אנושי בלתי מנוצל. יתרה מכך, אנו פועלים גם לשדרוג ארוך-טווח של אנשי המקצוע החדשים, כדי למלא את הביקוש הקריטי של חברות ישראליות לאנשי מקצוע בכירים שיוכלו להוביל תהליכי פיתוח מורכבים".

למהלך הזה יש גם הקשרים מדיניים. רן גידור, שגריר ישראל בגאורגיה, מברך עליו: "ישראל ידועה כאחת משותפותיה העיקריות של גאורגיה בתחומי התיירות, הנדל"ן והחקלאות, אולם בשנים האחרונות מרכז הכובד של פעילותנו עובר בהדרגה לתחום ההייטק ופיתוח תכנה. הפוטנציאל כאן הוא עצום: בגאורגיה צומח לו דור חדש של צעירים משכילים, תאבי ידע, בעלי מנטליות מערבית ושוחרי טכנולוגיה, אשר מכיר את ישראל בראש ובראשונה כמעצמת הייטק, חדשנות ויזמות.

"שתי המדינות קרובות זו לזו גיאוגרפית, תרבותית ומנטלית. בשיאה של עונת התיירות ישנן 5-7 טיסות ישירות מדי יום, ופער הזמנים עומד על שעה אחת בלבד. משרד החוץ ושגרירות ישראל בטביליסי השקיעו בשנים האחרונות מאמצים רבים בהדרכות ממוקדות, סמינרים מקצועיים וגיבוש מסגרות שיתופי-פעולה בהייטק עם הגופים הממשלתיים הגאורגיים. לפיכך, אנו מברכים על פעילותה התקדימית של חברת Webiz ורואים בה עוגן עתידי להעמקת מכלול היחסים הבילטרליים בין שתי המדינות".

צרו איתנו קשר *5988