עימות בין המיליארדרים קנת' גריפין וג'יי בי פריצקר באילנוי צפוי לעצב את הבחירות למושל המדינה

מייסד קרן ההון סיכון גריפין אומר שיתמוך באופן תקיף במועמד הרפובליקאי שיתמודד מול המושל הדמוקרטי הרץ לכהונה שנייה

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor
מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor

שני מיליארדרים - אחד דמוקרטי ואחד רפובליקאי - מתמודדים זה מול זה לגבי התגובה ההולמת לאלימות הגואה בשיקגו והעימות ביניהם בנושאי מדיניות כלליים מביא לאפשרות שיקבעו שיא חדש בארה"ב להוצאה כספית על קמפיין למושל מדינה.

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר, שהמימון העצמי שלו לקמפיין שלו ב־2018 עזר לקבוע את השיא כיום, מצא עצמו בתחרות עם האיש העשיר ביותר באילינוי.

מייסד קרנות הגידור קנת' גריפין, תורם מרכזי למטרות פילנטרופיות ולרוב המועמדים של המפלגה הרפובליקאית, אמר שיתמוך כספית ברפובליקאי הרוצה להחליף את פריצקר בשנה הבאה, במדינה שנכון להיום אנשי המפלגה הדמוקרטית נושאים בה בכל המשרות הנבחרות.

"במהלך כהונת המושל, הפכה שיקגו ל'נערת הפוסטר' לאלימות פרועה ולפשע שמתפשט ברחבי המדינה", אמר גריפין בהודעה ששלח ל"וול סטריט ג'ורנל". גריפין ביקר את פריצקר על כך שלא השתמש במשמר הלאומי לעתים קרובות יותר. "לתושבי שיקגו מגיע יותר מדיבורי הסרק של מושל, שלא לוקח שום אחריות על חוסר הפעולה המשווע שלו".

משרד המושל הפנה להודעה קודמת בתגובה לגריפין. "המושל פריצקר מקדיש עצמו לביטחון העיר והמדינה, ושלח את המשמר הלאומי במהלך אי השקט החברתי בקיץ 2020 וכמו כן הוא משקיע הרבה במניעת פשיעה", נכתב בהודעה. "המושל פריצקר ימשיך לסייע למנהיגים מקומיים להתמודד עם המגפה הלאומית של אלימות כלי הנשק".

קנת' גריפין / צילום: Reuters, Lucy Nicholson
 קנת' גריפין / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

לגריפין נכסי מקרקעין בשיקגו ובניו יורק והוא תרם 10 מיליון דולר ב־2018 למעבדת הפשע של אוניברסיטת שיקגו לשיפור השיטור ולניסיון להביא להפחתה בפשע האלים. הוא שווה כ־21 מיליארד דולר ונמצא ברשימת 50 האמריקאים העשירים ביותר, על פי מגזין "פורבס". בסוף שבוע שעבר, זכה במכירה פומבית בעותק מהמהדורה הראשונה של חוקת ארה"ב תמורת 43.2 מיליון דולר והוא מתכוון להשאיל אותו לעת עתה למוזיאון בארקנסו שהכניסה אליו אינה בתשלום.

פריצקר, יורש של רשת המלונות הייאט ואחיה של שרת המסחר של ארה"ב לשעבר פני פריצקר, שווה 3.6 מיליארד דולר, על פי "פורבס". המושל המתמודד על כהונה נוספת כבר תרם יותר מ־40 מיליון דולר לקמפיין שלו להיבחרות מחדש.

"מוכנותם של שחקנים משני צידי המרוץ להזריק כסף לקמפיינים משמעותה שיכול להיות שזה בסוף יהיה הקמפיין למושלות היקר ביותר" בהיסטוריה של ארה"ב, אמר פיט קוויסט, סגן מנהל מחקר בארגון המשקיף OpenSecrets, שאין לו שיוך מפלגתי.

גריפין, בן 53, עדיין לא נקב בשמו של מועמד שהיה רוצה לתמוך בו נגד פריצקר.

רפובליקאי אחד החושב על התמודדות הוא נציג בית הנבחרים אדם קינצינגר, מבקר קולני של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שאמר שלא ינסה להיבחר שוב לבית הנבחרים לאחר הליך חלוקה מחדש למחוזות באילינוי שהכניס אותו לאותו מחוז עם מחוקק אחר. לפחות ארבעה רפובליקאים פחות מוכרים מאילינוי הכריזו שגם הם יתמודדו לתפקיד המושל במדינה ב־2022.

גריפין תרם בעיקר לרפובליקאים, אם כי בעבר תרם גם לכמה דמוקרטים מתונים. הוא גם שיבח וגם מתח ביקורת על הנשיא לשעבר טראמפ, ואמר שהוא לא רוצה לראות אותו רץ שוב לנשיאות ב־2024.

"שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב"

הסכסוך האחרון בין שני המיליארדרים מאילינוי נעשה פומבי באוקטובר, כשגריפין רמז שיעביר את חברות ההשקעות שלו, Citadel ו־Citadel Securities שמשרדיהן נמצאים בשיקגו, מחוץ לאילינוי בגלל שיעור הפשע הגואה ותקריות בהם היו מעורבים גם עובדים שלו.

"זו בושה שהמושל שלנו לא נכנס בעצמו לאתגר של טיפול בפשע בעיר שלנו", אמר גריפין למועדון הכלכלי של שיקגו. "שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב".

זיה אחמד, דובר של Citadel, אמר שקליע עבר דרך מכונית שיתוף נסיעות שנסע בה עובד של החברה במרכז העיר מוקדם יותר החודש, וארבעה עובדים אחרים נשדדו השנה באיומי אקדח. כמה עובדים הגרים במרכז העיר זקוקים לליווי אל ומהעבודה באופן קבוע בגלל שהוטרדו או שהם חוששים שיישדדו.

"אם לא יטופל נושא הבטיחות והביטחון, שיקגו מסתכנת באיבוד מעמדה כמרכז המסחר של המערב התיכון", אמר אחמד.

עד 14 בנובמבר, היו 175 מקרי רצח בעיר, על פי נתונים סטטיסטיים של משטרת שיקגו. מדובר בעלייה של 3% לעומת 2020, אבל עלייה של 59% לעומת התקופה המקבילה ב־2019.

גריפין, שהחברות שלו מעסיקות כ־1,100 איש בשיקגו, סיפר למועדון הכלכלי גם על שיחת טלפון שבה היה לצד המושל ומנהיגי עסקים אחרים באוגוסט 2020 לדיון באלימות ובמקרי הביזה בעיר. "אמרתי לו לשלוח את המשמר הלאומי והוא אומר לי, 'זה לא ייראה טוב אם יהיו גברים ונשים עם רובי סער בשדרות מישיגן'", סיפר גריפין.

לאחר דבריו של גריפין, משרדו של פריצקר השתמש במילה "שקרן" כדי לתאר את גריפין, אבל גריפין לא נסוג בו ממה שאמר.

ג'ורדן אבודאיה, דוברת של פריצקר, אמרה שהמשמר הלאומי לא נשלח לרחובות באוגוסט 2020 כפי שהציע גריפין. "המושל לא שולח חיילים לעיר בלי לבקש רשות מראשת העיר שם", אמרה.

במשרדה של ראשת העיר בשיקגו לורי לייטפוט לא הגיבו לבקשת תגובה בדואר אלקטרוני.

בעבר שלח פריצקר את המשמר הלאומי לבקשת בכירים בשיקגו לאחר הפראות שפרצו בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במינאפוליס. הוא גם הרחיב את פעולת משטרת מדינת אילינוי בשיקגו, תוך תיאום עם כוחות אכיפת החוק המקומיים.

לא העימות הראשון בין השניים

האפשרות להוצאות מסיביות ב־2022 על ידי שני המיליארדרים קורית לאחר שהוציאו עשרות מיליונים ב־2020 כשהתעמתו על תיקון לחוקת המדינה שנועד לשנות את אילינוי ממדינה עם מס הכנסה שטוח למס מדורג לפי הכנסה.

גריפין הוציא 53.75 מיליון דולר להתנגדות לפריט המרכזי בסדר היום של פריצקר, והאחרון הוציא 58 מיליון דולר מכספו על מנת להביא לשינוי בחוקה, כך ניתן ללמוד מנתוני מימון הקמפיינים של מדינת אילינוי. בסופו של דבר היוזמה לשנות את החוקה נדחתה ברוב של 53% מול 47%.

ב־2018, קבעה אילינוי שיא לאומי לתרומות למרוץ של מושל - 288 מיליון דולר - כשפריצקר הוציא יותר מ־170 מיליון דולר מכספו האישי בדרכו לניצחון בבחירות, על פי נתוני OpenSecrets. גריפין תרם באותו מרוץ 22.5 מיליון דולר לקמפיין של המושל הרפובליקאי לשעבר ברוס ראונר, בעבר מנהל קרנות הון פרטי ששווה מאות מיליוני דולרים ועשרות מיליונים מהם השקיע בניסיונו הכושל להיבחר מחדש.

השיא הלאומי הקודם לתרומות במרוץ של מושל - 244 מיליון דולר - נקבע בקליפורניה ב־2010. באותו מרוץ נכללו הדמוקרט ג'רי בראון ומנכ"לית יולט פקרד לשעבר מג וויטמן, רפובליקאית שתרמה לקמפיין שלה כ־144 מיליון דולר.

מגבלות התרומה לקמפיינים באילינוי אינם נאכפים על משרות נבחרות ברמת המדינה אם מי מהמועמדים תורם יותר מ־250 אלף דולר לקמפיין האישי שלהם, כפי שעשה פריצקר ב־2018 וכן בקמפיין הנוכחי של 2021-2022.

צרו איתנו קשר *5988