נאסד"ק תעביר את השווקים שלה לענן של אמזון

הבורסה אמרה שמעבר מדורג לשירותי הענן של אמזון יתחיל ב־2022 עם שוק האופציות של החברה

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ
בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

בורסת נאסד"ק  הודיעה שבשנה הבאה היא מתכננת להתחיל להעביר את השווקים שלה בצפון אמריקה לשירותי הענן של אמזון .

הצעד, שייעשה בגישה מדורגת ויתחיל בנאס"דק MRX, שוק אופציות אמריקאיות, כולל העברה של כמויות עצומות של נתוני מפעילת הבורסה לשירות ענן מצד שלישי. נאסד"ק לא הודיעה על לוח זמנים להעברת השווקים האחרים שלה.

שאיפתה של נאסד"ק היא להפוך ל"מופעלת ענן במאה אחוז", אמרה עדינה פרידמן, מנכ"לית החברה, כשהודיעה על הצעד בכנס תעשייה של שירותי הענן של אמזון בלאס וגאס. "נעביר שווקים אחרים שלנו תוך כדי עבודה מקרוב עם לקוחותינו", אמרה פרידמן.

25 שווקי נאסד"ק יעברו לענן בתוך עשור

נאסד"ק בעבר אמרה שכל השווקים שלה - יותר מ־25 - יאוחסנו במחשוב ענן תוך עשור לכל היותר.

אלה כוללים ששה שווקים של ניירות ערך בצפון אמריקה, בהם שוק המניות של נאסד"ק, וכן שישה שווקים של נגזרות, שוקי נאסד"ק הבלטי ונאסד"ק הנורדי, ושוקי הכנסה קבועה וסחורות.

תחום השירותים הפיננסיים אימץ את מחשוב הענן לאט יותר מתעשיות אחרות, בין היתר בגלל הפיקוח הרגולטורי ההדוק על הבנקים והבורסות, וכן חששות לגבי פריצה למידע רגיש של לקוחות.

"אם לא יסלקו מהשרשרת את שותפי הסחר והמשקיעים שלהן, מעבר לענן נותן לבורסות גמישות גדולה יותר וכן מאפשר ליותר אנשים להתחבר ולאנשים המתחברים לעשות זאת יותר בקלות", אמר לארי טאב, מנהל מחקר מבנה השווקים ב־Bloomberg Intelligence.

מוקדם יותר החודש, הודיעו גוגל מבית אלפאבת ו־CME Group שהגיעו להסכם להעביר את מערכת המסחר המהווה את הליבה של CME לענן.

נאסד"ק כבר מאחסנת את הרישום של מיליארדי עסקאות במחסן נתונים המופעל על ידי שירותי הענן של אמזון, כולל הזמנות יומיות והצעות מחיר של סוחרים. במהלך השנים, העבירה החברה מספר שירותים לענן של אמזון, כולל מערכת ניהול ההכנסות שלה בשווקים באירופה ובארה"ב. מערכת היחסים הקיימת של נאסד"ק עם שירותי הענן של אמזון היא אחת הסיבות שבחרה בחברה זו לארח את השווקים שלה.

"הייתה לנו מערכת יחסים של שנים איתם", אמר בראד פיטרסון, מנהל המידע והטכנולוגיה של נאסד"ק.

"הודות למערכות ענן, לא הושהה המסחר בסערת גיימסטופ"

מערכות ענן ואפליקציות מאוחסנות במרכזי נתונים המופעלים על ידי ספקים מצד שלישי, כולל ענקיות כמו אמזון, מיקרוסופט וגוגל. המערכות מאפשרות למשתמשים להגדיל את קנה המידה של המחשוב שלהם במהירות על בסיס ביקוש, הרבה יותר בקלות לעומת איך שהן היו יכולות לעשות זאת במרכזי הנתונים שלהן.

פיטרסון אמר שהודות למערכות ענן לא השהתה נאסד"ק את המסחר בינואר, כשטירוף ברכישת מניות גיימסטופ וכמה חברות אחרות הציף את הבורסות המקוונות הפופולריות, גרם לקפיצה בתנודתיות השוק והכריח מפעילים רבים אחרים להשהות את הגישה למסחר.

הוא אמר שלהעברת השווקים לענן פוטנציאל לתת לבורסה יותר ביטחון, יותר אמינות ויותר יכולת להגדיל קנה מידה, או להגדיל במהירות את כוח המחשוב. נאסד"ק וחברת שירותי הענן של אמזון יהיו יכולות גם ליצור מוצרים ושירותים חדשים מבוססי ענן ללקוחות נאסד"ק, לפי פיטרסון.

סקוט מאלינס, מנהל פיתוח עסקי של שירותים פיננסיים כלל עולמיים בחברת הענן של אמזון, אמר שהשימוש הגדל של נאסד"ק במערכות ענן מונע על ידי צורך בגמישות וחסינות לניהול התנודתיות של השוק, לצד מאות מיליארדי פעולות מסחר כל יום. "אם אתה עושה את זה על חומרה מותאמת, אתה הולך להצטרך לנחש מה אמור להיות ההספק שלך", אמר מאלינס.

שתי החברות עובדות יחד לבניית יכולות הענן של נאסד"ק מאז בערך 2012, אמר מאלינס. "אם אתה מקבל חשבונית מנאסד"ק היום, היא מגיעה ממאגר נתונים המאוחסן בשירותי הענן של אמזון", אמר מאלינס.

"אנחנו רק הולכים לעשות את זה בקצב שעובד בשבילנו, בשביל שירותי הענן של אמזון ובשביל הלקוחות שלנו", אמר טל כהן, סגן מנכ"ל וראש השווקים של צפון אמריקה בנאסד"ק.

פרידמן אמרה שהצעד שהוכרז עליו ביום שלישי מתמקד במנועי ההתאמה של הבורסות, מערכות המחברות קונים ומוכרים ומנהלות מספר עצום של הצעות מחיר ופעולות מסחר, שרבות מהן מוגשות על ידי מערכות מסחר במהירות גבוהה שרגילות לכך שמערכות הבורסה מעבדות הזמנות תוך חלקיק שנייה.

פיטרסון אמר שבשלב הראשון של המעבר, מרכזי הנתונים הראשוניים של נאסד"ק לשווקי ניירות הערך והאופציות האמריקאיים של החברה בקארטרט, ניו ג'רזי, יורחבו וחברת שירותי הענן של אמזון תתקין שם משאבים שלה. הסוחרים יקבלו רשות לחבר את השרתים שלהם לשרתי שירות הענן של אמזון באותו אופן בו היום הם מתחברים לשרתים של נאסד"ק, כך אמר.

צרו איתנו קשר *5988