עו''ד פלדמן נגד התחקיר על ברק לייזר: נוצלתי והוטעיתי ע"י התוכנית "זמן אמת"

עפ"י התחקיר של "זמן אמת" ששודר לפני כחודשיים, בכירי הנהלת בתי המשפט, בניצוחו של עו''ד ברק לייזר, הוציאו חומרים מכפישים וחסויים נגד אזרחים כחלק מחיסול חשבונות ועסקה אפלה בין הבלוגרית לורי שם טוב ללייזר • עו''ד אביגדור פלדמן התראיין לתחקיר והתבטא בצורה קשה נגד לייזר • כעת הוא אומר: "הוצגה בפני תמונה מדומה של מציאות המבוססת על מקורות לא אמינים"

עו"ד אביגדור פלדמן / צילום: יונתן בלום
עו"ד אביגדור פלדמן / צילום: יונתן בלום

הסנגור הפלילי הבכיר עו''ד אביגדור פלדמן יוצא במכתב חריף נגד תחקיר התוכנית "זמן אמת" של תאגיד השידור אודות קשריו הנטענים של יועמ"ש הנהלת בתי המשפט, עו''ד ברק לייזר, עם הנאשמת ב"טרור רשתי", הבלוגרית לורי שם טוב.

על-פי התחקיר של אבי עמית, בכירי הנהלת בתי המשפט, בניצוחו של עו"ד לייזר, הוציאו חומרים מכפישים וחסויים נגד אזרחים, כולל נגד קורבנות עבירות מין, כחלק מחיסול חשבונות ועסקה אפלה בין שם טוב ללייזר.

עו''ד פלדמן התראיין לתחקיר, ששודר לפני כחודשיים, והתבטא בצורה קשה במיוחד נגד עו"ד לייזר. לדבריו, כפי ששודרו בתוכנית, יש ראיות ברורות נגד לייזר, והוא לא יכול להישאר אפילו עוד יום אחד בתפקידו. פלדמן הוסיף כי "זה נשמע כאילו זה מגיע מארץ שהיא לא המדינה שאנחנו חיים בה. יש פה התנהגות של ארגון פשע בתוך הנהלת בתי המשפט".

כעת, לאחר שנחשף לחומר הראיות, מתנער פלדמן לחלוטין ממסקנות התחקיר. במכתב ששלח לעו"ד עדי כרמלי המייצג את ברק לייזר, ומתפרסם כאן בהסכמת פלדמן, טוען פלדמן כי הוא נוצל על-ידי התוכנית "זמן אמת" והוטעה על-ידי תחקירן התוכנית בזדון או ברשלנות. 

עו''ד ברק לייזר. מכחיש שטען שנסחט על ידי לורי שם-טוב והעביר לה חומר כלשהו / צילום: תומר אפלבאום - הארץ
 עו''ד ברק לייזר. מכחיש שטען שנסחט על ידי לורי שם-טוב והעביר לה חומר כלשהו / צילום: תומר אפלבאום - הארץ

לדברי עו"ד פלדמן, הוצגה בפניו תמונה מדומה של מציאות המבוססת על מקורות לא אמינים, שלא נבדקו כראוי. הרי נוסח מכתבו של עו''ד פלדמן: "התפניתי לעיין במכתבך ונספחיו, ואכן מסתבר כי בתחקיר אשר שודר ביום 21.10.21, בתוכנית 'זמן אמת', בתאגיד השידור 'כאן', בעניינו של עו"ד ברק לייזר, היועץ המשפטי למערכת בתי המשפט, שבו נטלתי חלק, הוטעיתי על-ידי תחקירן התוכנית בזדון או ברשלנות. הוצגה בפניי תמונה מדומה של מציאות המבוססת על מקורות לא אמינים, שלא נבדקו כראוי".

פלדמן מוסיף: "כך הושמע באוזניי תיעוד קולי, וקראתי תמליל חקירה, שבה מטיח החוקר בפני לורי שם טוב כי מר ברק לייזר טוען כי נסחט על-ידה, ועל כן סיפק לה חומרים אסורים מתוך תיקים חסויים. עיון באמרותיו של מר לייזר בחקירתו מעלים כי הוא הכחיש באופן מוחלט כל קשר עם הגברת לורי שם טוב, לא טען כי נסחט על-ידה וכמובן הכחיש כי העביר לה חומרים האסורים בפרסום".

עו"ד פלדמן כתב כי "צר לי כי נפלתי בפח של תרגיל חקירתי בזוי, שבו מכפיש החוקר את מר ברק לייזר באוזניה של לורי שם טוב, כדי להשיג תכלית חקירתית לא ברורה. מאז ומתמיד כסנגור פלילי גיניתי תרגילי חקירה מסוג זה, המערערים את ממצאי החקירה, מטשטשים את הגבול בין מציאות לבדיה מרושעת, מערבלים אמת ושקר ועלולים לצאת ממסגרת החקירה ולהפוך לעובדות לכאורה, כפי שאכן התרחש בפרשה זו".

עוד כותב עו''ד פלדמן לעו"ד כרמלי כי "לאחר עיון במכלול החומרים שהצגת בפניי, הגעתי למסקנה כי החוקרים ידעו היטב כי הגברת לורי שם טוב משתמשת בכינוי ב.ל ללא כל בסיס ומייחסת לו מעשים פסולים פרי דמיונה". 

לורי שם-טוב / צילום: כדיה לוי
 לורי שם-טוב / צילום: כדיה לוי

"תמונה מסולפת של חצי אמת הגרועה משקר שלם"

בהמשך המכתב מציין עו"ד פלדמן כי "חבל שמסקנות אלה לא נמסרו לתחקירני התוכנית, ואם נמסרו אך התוכנית התעלמה מהם, הדברים חמורים אף יותר. אני לא יכול לשפוט ולקבוע האם התוכנית 'זמן אמת' התעלמה ביודעין מחומרים אל, והציגה בפניי תמונה מסולפת של חצי אמת הגרועה משקר שלם, או שהתרשלה בבדיקת החומרים והלכה שבי אחרי סקופ מהדהד לכאורה. כך או כך הפכה התוכנית לשותפה לעלילותיה של לורי שם טוב ושימשה כלי בידה להפיץ שקרים ובדותות על מערכת בתי המשפט ויושרתה".

עוד כתב פלדמן כי "אני מודע לגמרי לעובדה כי בהשתתפותי בתוכנית הענקתי לכאורה חותם אמת לבדותות של לורי שם טוב, הנסמך על המוניטין שלי כעורך דין פלילי ותיק העוסק גם בזכויות אזרח ונלחם בשחיתות שלטונית".

עו"ד פלדמן תיאר כי "לתחושתי, נוצלתי על-ידי התוכנית, והדבר חורה לי עד מאוד. לא עלה בדעתי כי הנתונים המוצגים בפניי מבוססים על מקורות חלקיים ועל כן שקריים".

"יחד עם זאת", כך לדברי פלדמן, "אני חייב לציין כי חזרתי ושאלתי את תחקירן התוכנית מה הייתה תגובתו של ברק לייזר, ונאמר לי כי הוא הכחיש באופן כללי את כל הטענות נגדו, מבלי להיכנס לפרטים. אם אכן כך הדבר, הרי שבדיעבד מוטב היה שמר ברק לייזר, היועץ המשפטי להנהלת בתי המשפט, לא יתייחס בביטול לטענות שעלו נגדו ויסתפק בהכחשה כללית, אלא יטרח ויספק חומרים שהיו תחת ידו או שיכול היה להשיגם וימנע כך פגיעה לא פשוטה במעמדו ובמערכת בתי המשפט".

עו''ד עדי כרמלי / צילום: מוטי קמחי
 עו''ד עדי כרמלי / צילום: מוטי קמחי

את מכתבו סיים עו''ד פלדמן וכתב כי "מר לייזר יכול למחול על כבודו כאדם פרטי ולהתייחס בביטול לטענות נגדו, ולהניח כי הציבור יבין מעצמו כי מדובר בכזבים ושקרים פרי דמיונה של לורי שם טוב, הנושאת טינה עזה לשופטים ולבתי המשפט, אך התגובה הפושרת והכללית להאשמותיה של לורי שם טוב פגעה לצערי במעמד מערכת בתי המשפט, שאינה נחלתו הפרטית. מעמדה של מערכת בתי המשפט יקר לי, ואני לא יכול להתייחס בביטול לטענות המגובות לכאורה במסמכים וחקירות.

"סוף דבר, צר לי שסייעתי לפגיעה חמורה בכבודו של מר ברק לייזר ובכבודה של מערכת בתי המשפט. ללורי שם טוב יצאו מוניטין של מי שמסוגלת לטוות אמת ושקר לאריג ססגוני ומשכנע. כך היא ניצלה את תאבונה של תוכנית התחקירים 'זמן אמת' לסיפורים סנסציוניים, רדיפה אובססיבית אחרי שופטים ובעלי תפקידים בכירים במערכת בתי המשפט, והכול לצורך קידומה האישי", לשון מכתבו של עו"ד פלדמן. 

מערכת "זמן אמת": "לא נירתע מהלחצים"

ממערכת התוכנית "זמן אמת" נמסר בתגובה: "אנחנו מכבדים מאוד את עו"ד פלדמן. לצערנו, מי שמטעה את הציבור, וכנראה גם את עורך הדין הנכבד, ומשתמש שוב ושוב בהדלפות מגמתיות ומסולפות של חומרים משפטיים חסויים על-מנת לחמוק ממתן תשובות - הם דווקא אותם גורמים שהיו אמורים לשמור על החוק.

"לאחר פרסום התחקיר הודלפו באורח פלא לעיתונות חומרים משפטיים חסויים וחלקיים שעד אז נאסר עלינו לקבל. סירוב דומה קיבלו גם קורבנות אחרים שנפגעו ממערך ההדלפות הסדרתי מתוך הנהלת בתי המשפט אל הגברת שם טוב. עיון מעמיק בחומרים המלאים האלה רק חיזק וביסס את החשש שהועלה בתחקיר, ולפיו חקירת המשטרה בפרשה הייתה רחוקה מלהיות ממצה ויסודית, וחלק גדול מהראיות שהצגנו מעולם לא נבחן במסגרתה. גרוע מזה: גם כיום מתמידה הפרקליטות בסירובה למסור את הנימוקים להחלטה לסגור את התיק מחוסר ראיות.

"לא נירתע מהלחצים שמפעילים אותם גורמים רבי-כוח ושליחיהם, וגם לא משימוש מגמתי ומסלף בחומרים חסויים, ונמשיך לדרוש הסברים לשאלה כיצד הודלפו חומרים משפטיים רגישים לגברת שם טוב מבלי שהיא עומדת באף אחת מן התנאים הנדרשים לצורך קבלתם ולמרות השימוש הנלוז והשפל שעשתה בהם נגד נפגעות עבירות מין, נגד אישי ציבור ואפילו נגד שופטים ועורכי דין".