רשות החדשנות ומשרד הביטחון יממנו הקמת מחשב קוונטי ראשון למדינת ישראל בכ-200 מיליון שקל

יכולת חישוב קוונטי אמורה להניח את התשתית הטכנולוגית בין השאר לפיתוחי העתיד בתחומי הביטחון, הכלכלה והטכנולוגיה, ההנדסה והמדע • את הפרויקט יממנו רשות החדשנות והמרכז לפיתוח אמצעי לחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון

מחשב קוונטי
מחשב קוונטי

רשות החדשנות והמרכז לפיתוח אמצעי לחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון יממנו הקמת מחשב קוונטי ראשון למדינת ישראל בתקציב של כ-200 מיליון שקל. יכולת חישוב קוונטי אמורה להניח את התשתית הטכנולוגית בין השאר לפיתוחי העתיד בתחומי הביטחון, הכלכלה והטכנולוגיה, ההנדסה והמדע. מחשב קוונטי, בניגוד למחשב קלאסי, מבוסס על שיטת עיבוד מידע מתקדמת, המבוססת על תופעות ממכניקת הקוונטים ומאפשרת עיבוד בו זמני של מספר מצבים עצום. בעיבוד קוונטי ניתן לקצר משמעותית את זמני החישוב ועל כן הוא מהווה קפיצה של ממש ביכולת החישובית.

ההשקעה במחשב הקוונטי תנותב לשני מסלולים מקבילים ומשלימים: רשות החדשנות תתמקד בפיתוח ובניית תשתית מחשוב קוונטי להרצת חישובים בצורה ישירה או דרך גישה לענן בעיקר למטרות אופטימיזציה או לשיפור מרכיבים שונים במחשוב קוונטי. התשתית תאפשר בדיקה של אלגוריתמים קיימים, והיא תהיה זמינה לביצוע מחקר ופיתוח בכל שכבות החומרה והתוכנה, אך לא תכלול מתקני ייצור (Fabless). בתחילת הדרך יתכן שימוש חלקי בטכנולוגיה מחו"ל לצורך הקמת והפעלת התשתית. בהמשך ישולבו בתשתית זו מעבדים וטכנולוגיות קוונטיות מפיתוח ישראלי.

ממשרד הביטחון נמסר כי מפא"ת תקים מרכז יכולות קוונטי לאומי שירכז סביבו אקו-סיסטם ישראלי לבניית יכולת כחול-לבן. המרכז ישתף פעולה עם האקדמיה, התעשייה ועם כלל גופי תל"ם ויעסוק בשלל השכבות בפיתוח המעבד הקוונטי, הכוללים את היבטי החומרה, הבקרה, האופטימיזציה, האלגוריתמיקה, ההתממשקות ועוד. זאת במטרה להגיע לפיתוח מחשב קוונטי מלא.

מנכ"ל רשות החדשנות, דרור בין, אומר כי יכולת המיחשוב הקוונטי היא טכנולוגיה שהתעשייה הישראלית לא יכולה להתעלם ממנה. לדבריו על התעשייה לפתח ידע וגישה לתשתיות שבהם היא תוכל לפתח מנועי צמיחה באותן פעילויות שבהן היא תשכיל להוביל.

ראש מפא"ת במשרד הביטחון, ד"ר דני גולד אמר כי המיחשוב הקוונטי, על כלל רבדיו, מסתמן כמרכיב עתידי חשוב לביטחון המדינה ועליונותה הטכנולוגית. התנעת המהלך במסגרת התוכנית הלאומית מהווה צעד משמעותי לביסוס עצמאות ישראלית בתחום זה.

ההשקעה במחשב הקוונטי מתווספת להשקעות של עשרות מיליוני ש"ח שבוצעו עד כה בפיתוח טכנולוגי בחברות וחוקרים וכחלק מהתוכנית הלאומית למדע וטכנולוגיות קוונטים, שיצאה לדרך לפני כשנתיים בתקציב של 1.25 מיליארד שקל על ידי מפא"ת, רשות החדשנות, ות"ת, משרד החדשנות המדע והטכנולוגיה ומשרד האוצר.

צרו איתנו קשר *5988